دو فعال اقتصادی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

مشکلات ارزی شکر را گران کرد / قیمت شکر در بازار آزاد چقدر است؟

مشکلات ارزی شکر را گران کرد / قیمت شکر در بازار آزاد چقدر است؟

دو فعال اقتصادی می‌گویند که ارز نیمایی به واردکنندگان شکر اختصاص نمی‌یابد و همین مساله باعث شده که قیمت شکر در بازار نوسان داشته باشد و از طرفی قنادان نیز با کمبود شکر در بازار رو به رو هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آنچه فعالان بازار می‌گویند اختصاص ارز دولتی به واردات شکر در چند سال اخیر لطمه زیادی به تولید داخلی این محصول زده است؛ چرا که هزینه خرید شکر وارداتی کمتر از هزینه شکر تولید داخل شده است. از این‌رو وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش تولید داخلی ارز دولتی را از واردات شکر حذف کرد. با این حال برخی از کارشناسان معتقدند که با حذف ارز دولتی قیمت محصولات دچار نوسان شده است. اما آیا علت اصلی نوسان قیمت شکر حذف ارز دولتی است؟

عدم تخصیص ارز نیمایی به واردکنندگان شکر

در همین حال رئیس انجمن صنایع قند ایران درباره تاثیر حدف ارز دولتی شکر بر قیمت این محصول به تجارت‌نیوز گفت: دو سال است که ارز دولتی به تولیدکنندگان شکر تعلق نمی‌گیرد. از این‌رو فعالان این حوزه یا با ارز نیمایی یا با ارز آزاد به فعالیت خود ادامه می‌دهند. متاسفانه طی شش ماه گذشته بانک مرکزی ارز نیمایی هم به فعالان اقتصادی اختصاص نمی‌دهد. همین موضوع باعث نوسان قیمت شکر در بازار شده است.

علیرضا اشرف افزود: دولت در سال ۹۹ بر مبنای ارز نیمایی قیمتی را برای کارخانه‌های شکر تعریف کرد که از این پس تولیدکنندگان باید شکر را بر اساس نرخ مصوب به خریداران عرضه کنند. در حال حاضر قیمت هر کیلو شکر از محل درب کارخانه شش هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده است. در حالی که قیمت شکر سال گذشته چهار هزار و ۵۰۰ تومان بود.

او اظهار کرد: قیمت شکر در سال ۹۹ حدود ۱۸درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

هر چند که طی سال‌های گذشته ارز دولتی تنها به واردکنندگان شکر تعلق می‌گرفت اما حذف ارز ۴۲۰۰ تومان تاثیر قابل توجهی را بر روند قیمت شکر نگذاشته است.

یکی از تولیدکنندگان صنعت شکر هم می‌گوید که با حذف ارز دولتی قیمت شکر برای مصرف‌کنندگان افزایش قابل توجهی نیافته و از طرفی واردات شکر نیز تا حدودی کاهش پیدا کرده است. همین عامل باعث شده که قیمت شکر در بازار افزایش یابد.

قیمت شکر در بازار آزاد چقدر است؟

در عین حال رئیس اتحادیه شیرینی و شکلات درباره حذف ارز دولتی از شکر و تاثیر آن بر صنعت شیرینی و شکلات به تجارت‌نیوز این‌ طور گفت: دولت هیچ سوبسیدی به قنادی‌ها نمی‌دهد. زمانی که شکر در بازار با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می‌شد قنادان نیز دسترسی برای خرید شکر دولتی نداشتند و افراد نیز شکر را از بازار آزاد تهیه می‌کردند. در حال حاضر نیز قنادان برای پخت شیرینی و شکلات، شکر را از بازار آزاد تهیه می‌کنند. قیمت فعلی شکر در بازار آزاد هر کیلو هشت تا هشت هزار و ۲۰۰ تومان است.

علی بهره‌مند افزود: در حال حاضر وضعیت بازار شیرینی و شکلات چندان خوشایند نیست. برای تهیه شکر دولتی با بحران رو به رو هستیم. همچنین فروشی شیرینی و شکلات به شدت کاهش یافته است.

او اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه قیمت شیرینی و شکلات هم گران شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند