مشکلات اقتصادی مردم در سال ۹۹:

بحث‌برانگیزترین مساله روز اقتصاد چیست؟

بحث‌برانگیزترین مساله روز اقتصاد چیست؟

در آخرین روزهای اسفند، مردم بیشتر از هر وقت دیگر به مسائل اقتصادی فکر می‌کنند. برخی کاربران توییتر، مهمترین مساله روز اقتصادی را تحریم، فقر، FATF و بورس می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاربران توییتر، مساله روز اقتصادی را تحریم، فقر، FATF و بورس می‌دانند. آن‌ها درباره این مسائل اقتصادی این گونه نوشتند.

تحریم‌ها نعمت نیست

برخی کاربران توییتر، این گونه درباره تحریم گفتند.
«تحریم ها نعمت نیست مگر برای کسانی که رانت در واردات یا تولید وتوزیع کالای خاصی دارند.ا»

«یادمون باشه حالا که بخاطر تحریم نمی تونیم نفت بفروشیم اگه سازنده خودروهای پیشرفته ای هم بودیم باز بخاطر تحریم نمی تونستیم اونا رو بفروشیم! همه مشکل سهم کم در بازار بین الملله. نه نوع تجارت! اگه سالی ۱۰ میلیون بشکه نفت صادر می کردیم نمی تونستن ما رو تحریم کنن»

«وقتی بحث مذاکره و برداشتن تحریم ها پیش اومد،یه عده عنوان کردند که نمی‌ذاریم دولت فعلی این کار رو انجام بده، دولت ما که میاد سرکار میره پای میز بهتر هم مذاکره می‌کنیم. یکی به این آقایون بگه با دعوا‌های محفلی خودتون زندگی مردم رو خراب نکنید.»

«مسئولین کلا در بیان مشکلات از یکدیگر سبقت می گیرند ولی زمان حل مشکل یا مردم مقصرند ، یا می گن اول فرهنگ سازی بشه، یا مدام تحریم هستیم یا واسطه‌ها مقصرند.یا فضای مجازی زیادی آزاده.»

فقر بدتر از تحریم

کاربران توییتر فقر را آسیب‌زننده‌تر از تحریم‌ها دانستند و این طور نوشتند.

«امروز شنیدم کودی که کشاورزان پای زمینشان خالی میکنن هم دارن میدزدن.»

«خط فقر ۱۰میلیون/ مجلس حداقل #قوق کارمندان را ۳.۵ میلیون تصویب کرد»

«وقتی به فقر و بی‌عدالتی جامعه فکر می‌کنم به خودم می‌گم: چه بلایی به سرت اومده که شب‌ها می‌تونی «راحت» می‌خوابی؟! تک‌تکمون مسئولیم.»

«مردم توان خرید ندارند و قصابی ها گوشت را حاضرند قسطی بفروشند. اینجا این پرسش پیش می آید ۵۰۰ هزار میلیاردی که دولت از گران کردن ارز به جیب زده است کجا رفته؟! مردم که فقیر تر شده اند. بیکاری و گرانی وتورم بیشتر شده و خط فقر به ۱۰ میلیون رسیده است.»

«اگر امروز مردم مجبور به نسیه‌خواری و نسیه‌بری حتی در زمینه «نان»شده‌اند،باید به‌دنبال پولهای خارج‌شده از اقتصاد ایران گشت»

«مردم ما درسیستان و بلوچستان از فقیرترین مردم هستند. با جمعیتی که هفتاد درصدشان زیر خط فقراند. دو سوم‌شان آب آشامیدنی ندارند. و بسیاری از کودکانشان به‌علت ضعف بینایی و نداشتن عینک به ‌مدرسه نمی‌روند.»

ماجرای طولانی FATF

موضع کاربران توییتر درباره طولانی شدن روند ماجرای FATF این گونه بود.

«حتما بقیه کشورها نمی دانند و بیخود عضو اف ای تی اف میشن و فقط ما عاقل هستیم.»

«وقتی همه بانک‌های ایران تحت تحریم هستن اف ای تی اف چه‌ معنی داره؟ وقتی نفت و صادرات در بازار سیاه فروخته میشه درسته که اطلاعات بانکی به خارج داده بشه؟»

بورس، داغ‌ترین موضوع اقتصادی

بورس هنوز هم یکی از داغ‌ترین سوژه‌های صحبت میان کاربران است.

«مراقب سهام ارزشمند خود باشید! دولت با پول اوراقی که فروخته میادو سهام در قیمتهای بسیار پایین مجدد از سهامداران عجول میخره!»

«جا داره یادی کنیم از سهم‌هایی که توی بورس دارم و نمیتونم بفروشم چون منفیه.»

«جمله معروفی هست که میگه اغلب موارد معاملات خوب خسته کننده هستند زیرا هنگام اجازه دادن به یک برنده کار زیادی برای انجام وجود ندارد. به عنوان یه تریدر معتقدم باید تریدر استقامت خوبی داشته باشه، سریع باشه و قدر فرصت ها رو بدونه.»

« کار بورس تمامه! اگر واقعا هم بورس درست و درمان بشه دیگه با این وضعی که توی این ۶ ماه پیش اومد کسی وارد بورس نمیشه .دوستانی داشتیم که حاضر به ورود به بورس با سرمایه بالا بودند الان دیگه تضمین هم بدهند وارد نمیشن؛ مجلس هم اعتبار خودش را بخاطر بورس از دست داد»

«اونی که برای بازار قرمز پایه فرابورس قانون وضع کرده مثل چند سال پیش مشکل داره!اقا مگه نمیگن از یه سوراخ دوبار گزیده نشید چی میخواید با این قوانین مسخره!مثلا با این کار میخواهید چی بدست بیارید که الان نتونستید!!!»

«همیشه وقتی قیمت سهام به کف قیمتی ۳ ماهه خودش میرسه خریداران بیشتر ورود میکنند. دلیل سبز بودن امروز بورس هم همینه خیلی از نماد های شاخص ساز به کف قیمتی ۳ ماهه رسیدن. به نظر من قبل انتخابات قیمتهایی از این پایینتر هم خواهیم دید!»

از این لینک می‌توانید گزارش تجارت‌نیوز با موضوع «بدترین خبر سال از نظر کاربران توئیتر» را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند