اکسکوینو

اعلام ضوابط معافیت از پرداخت حقوق ورودی ماشین‌آلات

واردات ماشین‌آلات

معاون فنی گمرک ایران گفت: به تشخیص وزارت صمت و گمرک ایران، واردات مورد نیاز واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز است باستناد ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی، از پرداخت حقوق ورودی معاف است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته مهرداد جمال ارونقی، واردات ماشین‌آلات خط تولید که به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، مورد نیاز واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز است باستناد ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی، از پرداخت حقوق ورودی معاف است.

این مقام مسئول افزود: جهت شفاف‌سازی مصادیق مربوط به این موضوع و ارائه تسهیلات لازم به تولیدکنندگان، موضوع به معاونت حقوقی ریاست جمهوری منعکس و نهایتا مقرر گردید با تشکیل جلسه مشترک فیمابین گمرک ایران و وزارت صمت رویه واحدی در این خصوص تدوین و ابلاغ شد.

معاون فنی گمرک ایران اضافه کرد: در راستای اجرایی شدن شعار سال و شفاف‌سازی موضوع، با ابلاغ تفاهم‌نامه مربوطه به متصدیان ذیربط، واحد‌های تولیدی مجاز می‌توانند بدون وجود هر نوع ایستایی و مانعی، از معافیت حقوق ورودی نظام مندی، در سالی که بنام «جهش تولید» نام‌گذاری شده استفاده نموده و در حداقل زمان ممکن نسبت به ترخیص ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید خود از گمرک، بدون پرداخت هرگونه وجهی اقدام کند.

ارونقی گفت: تفاهم فی‌مابین برای مراحل صدور و اعمال مجوز‌های معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای ماشین‌آلات و خط تولید در ۱۲ بند تدوین شده است که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- ماشین‌آلات خط تولید در مراحل بهره‌برداری و پس از آن مشمول معافیت می‌شود.

۲- تجهیزات اصلی و جانبی خط تولید، انواع قالب، ابزار آلات مخصوص و ملزومات سرمایه‌ای خط تولید مشمول معافیت می‌باشند وصرفا اجزاء و قطعات یدکی و مواد مصرفی مشمول معافیت نمی‌شوند.

۳- در متن مجوز‌های معافیت علت شمول معافیت قید شده و نیازی به دریافت مجوز‌های مرتبط با این بند، از واحد تولیدی توسط گمرک نیست.

۴- اعمال معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای شخصیت حقوقی غیرتولیدی، به نیابت از طرف واحد تولیدی، توسط گمرک بلامانع خواهد بود.

۵- چنانچه برای ماشین‌آلات مستعمل خط تولید با قید عبارت «مستعمل»، مجوز معافیت صادر شود، گمرک نسبت به پذیرش مجوز معافیت صادره اقدام می‌شود.

۶- ماشین‌آلات کمکی خط تولید که اکثرا حالت انحصاری داشته به همراه ماشین آلات خط تولید و به تعداد متعارف وارد می‌گردند مشمول معافیت می‌شوند.

۷- در صورتی که به نظر گمرک، ارزش اظهاری ماشین‌آلات خط تولید نازل تشخیص داده شود نیازی به اصلاح ارزش اولیه مندرج در مجوز معافیت صادره توسط صمت ندارد.

۸- چنانچه هزینه بیمه و کرایه حمل در مجوز معافیت از پرداخت حقوق ورودی صادره قید نگردد، هزینه بیمه و کرایه حمل نیز به تبع ارزش بهای خرید کالا مشمول اعمال معافیت صادره می‌شوند.

۹- صدور مجوز و اِعمال معافیت برای واحد‌های عمل کننده (Functional Units)، تجهیزات و اجزای منفصله بلامانع می‌شود.

۱۰- در صورت وجود هرگونه ابهام برای گمرک، نسبت به ترخیص کالای مشمول معافیت اقدام و ابهامات مربوطه به همراه نظر کارشناسی مستند و مستدل به دفتر واردات گمرک ایران منعکس شود.

۱۱- صدور معافیت از پرداخت حقوق ورودی و ارسال آن به گمرک، ظرف حداکثر ۶ ماه از تاریخ ترخیص نیز صورت می‌پذیرد و قطع مرور زمان در این خصوص بلامانع است.

۱۲- معافیت صادره، مشمول معافیت از پرداخت حقوق گمرکی به اضافه سودبازرگانی است که توسط هیأت وزیران تعیین می‌گردد به علاوه وجوهی که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول آن است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند