معاون وزیر راه: پیمانکاران ۱۸.۷ هزار میلیارد تومان طلب دارند

معاون وزیر راه: پیمانکاران ۱۸.۷ هزار میلیارد تومان طلب دارند

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان مطالبات پیمانکاران از انجام پروژه‌های مختلف عمرانی و تعهدات وزارت راه و شهرسازی به 18 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است.

«امیر امینی» افزود: مطالبات واقعی پیمانکاران حدود 12 هزار میلیارد تومان است، اما با تعهدات قانونی وزارت راه و شهرسازی در این بخش، بدهی این وزارتخانه به پیمانکاران به 18.7 هزارمیلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته این مقام مسئول، برای پرداخت بدهی پیمانکاران این وزارتخانه در تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 مکانیزم‌هایی در نظر گرفته که انتشار اسناد خزانه و اوراق تسویه بخشی از این مکانیزم است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: براساس قانون بودجه سال 97 مکانیزم دیگری برای پرداخت بخشی از مطالبات پیمانکاران در نظر گرفته شده که تسویه بدهی پیمانکاران به دستگاه‌های اجرایی از محل تهاتر بدهی آنها به سیستم بانکی است و با استفاده از این قانون امسال بخشی از طلب پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

وی گفت: طبق این مصوبه قانونی چنانچه هر پیمانکاری تا پایان سال 95 نتوانسته تسهیلات بانکی خود را پرداخت و یا اینکه به بانک‌ها بدهکار است، می‌تواند مطالبات خود را از دولت با استفاده از این مکانیزم تهاتر کند.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برای اجرایی شدن این مکانیزم، با اعلام طلب پیمانکار توسط دستگاه‌های اجرایی به سازمان برنامه و بودجه این سازمان با انجام مکاتبات لازم با خزانه و بانک مرکزی زمینه لازم برای تسویه طلب پیمانکاران از دولت را فراهم می‌کند.

امینی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی سالیانه 40 تا 60 درصد طلب پیمانکاران را تسویه می‌کند، گفت: اجرای پروژه‌های عمرانی در این بخش موجب می‌شود تا مطالبات جدیدی به بدهی‌های قبلی اضافه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: امسال تاکنون چهار هزار میلیارد تومان برای پرداخت طلب پیمانکاران تخیصیص یافته و با استفاده از سایر مکانیزم‌های پرداختی در مجموع امسال هفت هزار میلیارد تومان از طلب پیمانکاران حوزه راه و شهرسازی پرداخت خواهد شد.

تاخیر در پرداخت طلب پیمانکاران توسط وزارت راه و شهرسازی یکی از مشکلات فعالان صنعت احداث است و معمولا پس از انجام پروژه‌های عمرانی، پرداخت‌ها با تاخیر انجام می‌شود.

پیش از این میزان طلب پیمانکاران از وزارت راه و شهرسازی حدود هشت هزار میلیارد تومان بود، اما با اجرای پروژه‌های مختلف هم‌اکنون میزان آن به 18 هزار میلیارد تومان رسیده و دولت هر سال بین پنج تا 6 هزار میلیارد تومان آن را پرداخت می‌کند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند