تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

مهمترین خبر امروز چیست؟ / معامله‌گران گوش به زنگ باشند

مهمترین خبر امروز چیست؟ / معامله‌گران گوش به زنگ باشند

حضور مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران و تصمیم‌گیری امروز مجلس درباره تعهدات ایران در برجام دو اتفاق مهم امروز هستند که معامله‌گران بازارها در انتظار انتشار اخبار جدید از این موضوع هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرکل آژانس قرار است در سفر یک روزه خود به تهران صبح روز یکشنبه با علی‌اکبر صالحی دیدار کند. این دیدار همزمان با اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی برای لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی که ایران بر اساس برجام اجرای آن را پذیرفته بود، انجام می‌شود.

همزمان با این گزارش خبرگزاری‌ها، معامله‌گران بازارها در انتظار انتشار اخبار جدید از این موضوع هستند.

طبق گزارش ایسنا، ایران از زمان تصویب مصوبه مذکور به مدت دو ماه فرصت داده بود تا کشورهای عضو برجام و نیز آمریکا به تعهدات برجامی خود بازگردند در غیر این صورت اجرای سایر اقدامات و تعهدات برجامی که ایران تا کنون به آن پایبند بوده است را لغو می‌کند. یکی از مهمترین اقدامات و تعهدات ایران ذیل برجام، پذیرش نظارت‌ها و بازرسی‌های فرا پادمانی از جمله اجرای پروتکل الحاقی بود که با توجه به اجرا نشدن تعهدات طرف‌های دیگر برجام این تعهد از روز یکشنبه سوم اسفند ملغی می‌شود.

پیش از این، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه سوم اسفند ماه نظارت‌های آژانس در قالب پروتکل الحاقی و برجام قطع خواهد شد، گفت: نظارت‌های پادمانی و در چارچوب ان‌ پی‌ تی باقی می‌ماند.

علاوه بر این، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم اظهارات قابل تاملی داشته است. طبق روایت خبرآنلاین، مجید تخت روانچی در گفتگو با شبکه خبری یورونیوز درباره ضرب‌الاجل ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی افزود: ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشوری داریم و باید گام‌ها را بردایم که البته برخی از آنها چون غنی‌سازی ۲۰ درصدی را شروع کرده‌ایم. مرحله بعدی قرار است در سوم اسفند ماه اتفاق بیفتد؛ اگر تا آن زمان مطالبه مجلس محقق نشود دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد. ضمن اینکه توجه داشته باشید که اجرای پروتکل الحاقی هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند