کد خبر: 186035

میزان واردات، صادرات، تولید و قاچاق سیگار اعلام شد

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات اظهار کرد: واردات سیگار با کاهش ۳۹ درصدی، صادرات سیگار با افزایش ۲۱ درصدی، قاچاق سیگار با کاهش ۳۱ درصدی و تولید سیگار با افزایش ۱۰ درصدی طی ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شده است.

سرویس کسب‌وکار -

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات، وضعیت صنعت دخانیات را در بخش واردات، صادرات، تولید و قاچاق تا پایان آذرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تشریح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی‌اصغر رمزی، با اشاره به وضعیت تولید، قاچاق، واردات و صادرات سیگار در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، اظهار کرد: واردات سیگار با کاهش ۳۹ درصدی، صادرات سیگار با افزایش ۲۱ درصدی، قاچاق سیگار با کاهش ۳۱ درصدی و تولید سیگار با افزایش ۱۰ درصدی طی ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شده است.

وی با بیان اینکه واردات سیگار در ۹ ماهه سال گذشته ۳ میلیارد و ۶۶۰ میلیون نخ بوده است، اظهار کرد: واردات سیگار در سال جاری به ۲ میلیارد و ۲۳ میلیون نخ کاهش یافته است، از سوی دیگر تولید سیگار که در ۹ ماهه سال گذشته ۳۱ میلیارد و ۹۹ میلیون نخ بود، در ۹ ماهه امسال به ۳۵ میلیارد و ۲۳ میلیون نخ افزایش پیدا کرد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور همچنین به برآورد قاچاق سیگار اشاره کرد و افزود: برآورد قاچاق سیگار که در ۹ ماهه سال گذشته حدود ۵ میلیارد و ۷۵ میلیون نخ بوده در ۹ ماهه امسال به ۳ میلیارد و ۹۷ میلیون نخ کاهش یافته است.

رمزی در مورد علت این تغییرات در صنعت دخانیات کشور، تشریح کرد: این تحول که در جهت کاهش شدید واردات و قاچاق و افزایش سهم تولیدات داخل کشور در مصرف کشور از ۵۳ درصد مربوط به سه سال گذشته به بیش از ۹۰ درصد در سال ۹۶ شکل گرفته، ناشی از اجرای تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور بوده است.

وی با بیان اینکه تبصره مذکور دولت را مکلف کرده بود تا واردات کشور با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل شود و در همین راستا تعداد واحدهای تولیدی افزایش یافت، گفت: در همین راستا از ظرفیت‌های خالی برخی از واحدهای تولیدی استفاده شد که نتیجه آن کاهش واردات و قاچاق و افزایش تولید، ارزش افزوده، اشتغال و سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی بوده است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور همچنین از طرح تشدید برخورد با عرضه‌کنندگان محصولات دخانی فاقد مجوز در آینده نزدیک خبر داد و اظهار کرد: مجوز توزیع‌کنندگان کشوری و استانی در صورت فروش محصولات دخانی به عمده‌فروشان و خرده فروشانی که فاقد مجوز از این مرکز یا فاقد پروانه خرده‌فروشی محصولات دخانی از اتحادیه‌های خواربارفروش، سوپرمارکت و سقط فروش هستند، ابطال می‌شود.

 

منبع: ایسنا

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.2)
1325.9
2.67
مثقال طلا (%0.03)
612200
2,000
سکه امامی (%0.23)
1511500
35,000
دلار (%0.27)
4410
120
یورو (%0.2)
5538
110
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.