نامه قندی‌ها به رئیس جمهور برای افزایش نرخ خرید تضمینی چغندر

مدیرعامل قند بیستون کرمانشاه در نامه‌ای به رئیس جمهور خواسته، جهت جلوگیری از زیان کشاورزان و کارخانه‌ها، تصميم عاجل در مورد خرید تضمینی چغندر بگیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ محسن علی حسینی مدیرعامل قند بیستون کرمانشاه در نامه‌ای به رئیس جمهور خواسته است، شورای اقتصاد جهت جلوگیری از بروز ضرر و زیان کشاورزان و کارخانه ها، تصمیم عاجل در مورد خرید تضمینی چغندر و افزایش قیمت قند و شکر تصمیم بگیرد.

در این نامه آمده است: با توجه به فرا رسیدن تصمیم‌گیری کشاورزان برای انتخاب محصول و حفظ توازن بازار دستور فرمایید، این تصمصم هر چه سریعتر اتخاذ شود.

در نامه یاد شده خطاب به روحانی رئیس جمهور آمده است، در راستای منویات رهبری معظم انقلاب در مورد حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی، همان گونه که مستحضرید افزایش شدید قیمت دلار و به صرف بودن صادرات محصولات کشاورزی از یک سو و همچنین افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های تولید از سوی دیگر موجب شده است تا کشاورزان برای کشت محصولاتی که قابلیت صادرات را دارند رو آورده که از جمله آن می‌توان به کشت سیب زمینی، گوجه فرنگی اشاره نمود.

بدیهی است کشت محصولاتی نظیر چغندر قند که در تولید قند و شکر که از کالاهای اصلی کشور محسوب می شود، با بی مهری مواجه شده و کشاورزان به جای کشت چغندر قند تمایل به کشت محصولاتی که فرآوری شده آن ها نظیر رب گوجه فرنگی که قابلیت صادرات را دارند، متمایل شده‌اند که این امر خطر بر هم خوردن سبد محصول کشاورزی سال آتی را در پی داشته و سبب کاهش شدید محصولی نظیر چغندر قند به عنوان مواد اولیه در کارخانه های قند و شکر خواهد شدکه جدا از افزایش هزینه‌های سربار تولید باعث تعطیلی این چنین کارخانه ها و بیکاری کارگران ، بر هم خوردن عرضه و تقاضا و متعاقب آن افزایش بی رویه قیمت قند و شکر را به همراه خواهد داشت.

با عنایت به مراتب فوق خواهشمند است با توجه به فرا رسیدن تصمیم گیری کشاورزان برای انتخاب محصول و حفظ توازن بازار دستور فرمایید شورای اقتصاد در دولت محترم با بهره مندی از منطق اقتصادی جهت جلوگیری از بروز ضرر و زیان کشاورزان و کارخانه ها، تصمیم عاجل در مورد خرید تضمینی چغندر و محصولات تولیدی و همچنین افزایش قیمت قند و شکر اتخاذ نمایند.

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند