نامه‌نگاری مجلس برای ثبت‌نام جدید سهام عدالت

نامه‌نگاری مجلس برای ثبت‌نام جدید سهام عدالت

نماینده منتخب مجلس یازدهم طی نامه‌ای به رئیس جمهور اضافه شدن سه گروه دیگر از اقشار جامعه شامل بازماندگان، اضافه شدگان و جاماندگان سهام عدالت به جمع مشمولان این سهام را خواستار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسن شجاعی، نماینده منتخب مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در یازدهمین مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور اضافه شدن سه گروه دیگر از اقشار جامعه شامل بازماندگان، اضافه‌شدگان و جاماندگان سهام عدالت به جمع مشمولان این سهام را خواستار شد.

متن این نامه بدین شرح است:

حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهور

همانگونه که مستحضر هستید بیشتر مشمولان سهام عدالت افراد تحت پوشش کمیته امام(ره)، سازمان بهزیستی و نیز بخش قابل توجهی از عشایر، روستائیان، کارمندان، بازنشستگان، کارگران فصلی و ساختمانی و … هستند که شرایط رکودی و تورمی اقتصاد کشور در کنار گسترش بیماری کرونا و در پی آن تعطیلی کسب و کارها، مشکلات آنها را دو چندان کرده است.

این در حالی است که با توجه به رشدهای اخیر بازار سرمایه، ارزش روز سهام عدالت حدود ۱۴ برابر شده است و این رقم برای مشمولانی که ارزش اسمی سهام عدالت آنها یک میلیون تومان است، حدود ۱۴ میلیون تومان برآورد می‌شود و این عدد برای یک خانواده ۵ نفره نیز در مجموع حدود ۷۰ میلیون تومان است.

از این رو پیرو ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در خصوص آزادسازی سهام عدالت در صورت تحقق یافتن شرایط دادوستد این سهام، این مبلغ علاوه بر حل گوشه‌ای از مشکلات این اقشار از جامعه می‌تواند به عنوان سرمایه‌ اولیه‌ای برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک و حتی مسائلی چون سروسامان دادن به ازدواج جوانان کمک حال آنها باشد.

این در شرایطی است که متاسفانه در زمان توزیع سهام عدالت میان مشمولان، برخی از افراد کم‌درآمد و مستحقِ دریافت این سهام به دلایل مختلف از جمله عدم اطلاع‌رسانی مناسب، بی‌توجهی به فواید سهام عدالت توسط مشمولان، نقص در قوانین و مقررات و … از قلم افتاده‌اند که به این دسته از افراد باید افرادی که با پایان یافتن ثبت نام سهام عدالت بعدها دچار مشکلات مختلف شده و تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی درآمده‌اند و یا فرزندان تازه‌متولد شده مشمولان سهام عدالت و همچنین جاماندگان از سهام عدالت را نیز اضافه کرد.

البته در این میان بخشی از مشکلات را باید ناشی از نحوه تصویب قوانین و مقررات مرتبط با ثبت‌نام و مشمولیت افراد در طرح توزیع سهام عدالت در ابتدای شروع و راه‌اندازی این طرح دانست؛ چرا که بجای توزیع سود سهام عدالت میان دهک‌های درآمدی، توزیع این سهام میان مشمولان بر اساس دهک‌های جمعیتی مصوب و اجرایی شد. به همین دلیل مشاهده می‌شود برخی از افراد مستحق و کم‌درآمد، در زمان توزیع سهام عدالت مشمول این طرح نشده‌اند و در مقابل سهام عدالت به برخی از افراد از جمله بخشی از کارمندان رده بالای دولت که از حقوق و مزایای مناسبی نیز برخوردار بوده‌اند، اختصاص داده شده است.

از این رو با توجه به مواردی همچون افزایش تورم و مشکلات اقتصادی، رکود شدید اقتصادی در پی گسترش بیماری کرونا و تعطیلی کسب و کارها، مشکلات مربوط به توزیع سهام عدالت میان مشمولان در دوره زمانی ثبت‌نام و اختصاص این سهام و …، و از همه مهم‌تر شعار عدالت‌محوری سهام عدالت و نیز مواردی چون برخورداری دولت محترم از ظرفیت‌های لازم در توزیع سهام عدالت و اهدافی چون خصوصی‌سازی و واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، بهبود معیشت مردم و …، پیشنهاد می‌شود با تصویب قوانین و مقررات لازم افراد متعلق به گروه‌های زیر نیز به عنوان مشمولان جدید سهام عدالت شناخته شده و طی سازوکارهای قانونی توزیع اصل و سود سهام عدالت میان آنها صورت پذیرد:

۱٫ بازماندگان سهام عدالت: افرادی که پس از پایان یافتن ثبت نام از مشمولان سهام عدالت به دلیل مختلف شرایط دریافت سهام عدالت را دارند.

۲٫ اضافه شدگان سهام عدالت: فرزندان تازه‌متولد شده مشمولان سهام عدالت

۳٫ جاماندگان سهام عدالت: افرادی که با وجود انجام مراحل مختلف ثبت نام سهام عدالت و حتی دریافت برگه‌های این سهام، متاسفانه در سامانه سهام عدالت به عنوان مشمول نهایی شناخته نشده و تا کنون از اصل و سود این سهام محروم بوده‌اند، که حدود ۲ میلیون نفر را شامل می‌شوند.

بر این اساس با توجه به حجم بالای سهامِ در اختیار دولت و نیز منافعی که هم دولت و هم گروه‌های سه‌گانه اشاره شده از توزیع مجدد سهام عدالت خواهند برد، لازم است دولت محترم با همکاری سایر متولیان امر از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار علاوه بر فراهم آوردن سازوکار دقیق، سریع و بدون ابهام و همچنین اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی گسترده میان مشمولان در خصوص آزادسازی سهام عدالت، برای ثبت نام مجدد از سایر مشمولان نیز قوانین و مقررات لازم را تصویب و اجرا کنند.

شایان ذکر است بنده به همراه سایر نمایندگان محترم مردم در مجلس یازدهم هم باید این خواسته و حق این بخش از جمعیت کشور و سایر افراد کم‌درآمد و مستحقِ دریافت سهام عدالت را تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیر باشیم که با آغاز به‌کار مجلس جدید این اقدام انجام خواهد شد.

منبع: تسنیم 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند