نبض کشوری قیمت مسکن

نبض کشوری قیمت مسکن

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، نبض کشوری قیمت مسکن را اعلام کرد.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، نبض کشوری قیمت مسکن را اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار ایران دیروز با انتشار گزارشی از وضعیت قیمت و معاملات زمین،خرید و فروش و اجاره واحدهای مسکونی از رسیدن میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده در کشور به یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان در تابستان ۹۶ خبر داد؛ بر این اساس متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های مسکن در سراسر کشور در تابستان سال ۹۶، نسبت به یک فصل قبل-بهار ۹۶-با ۷/ ۳ درصد رشد همراه شده است؛ حجم معاملات خرید و فروش مسکن در سراسر کشور در تابستان سال گذشته نیز نسبت به بهار پارسال ۶/ ۲۴ درصد افزایش یافت.

براساس اعلام مرکز آمار ایران، میانگین مساحت واحدهای مسکونی معامله شده در بازار خرید و فروش مسکن سراسر کشور تابستان پارسال ۱۰۶ مترمربع با متوسط عمر بنای ۱۰ سال بوده است. در تابستان ۹۶ همچنین متوسط قیمت هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده در بازار مسکن سراسر کشور به مترمربعی یک میلیون و ۱۵۵ هزار تومان رسید که نسبت به فصل قبل-بهار ۹۶-معادل ۵/ ۱۱ درصد افزایش یافت.

این در حالی است که تعداد معاملات انجام شده در بازار زمین و املاک کلنگی در این فصل نسبت به فصل قبل تغییر چندانی نداشته است؛ در تابستان ۹۶ همچنین متوسط اجاره ماهانه به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در سطح کل کشور به ۸ هزار و ۶۰۰ تومان رسید که نسبت به فصل قبل حدود ۷ درصد افزایش یافته است؛ میانگین مساحت واحدهای اجاره‌ای معامله شده در بازار معاملات مسکن کشور تابستان سال گذشته ۹۷ مترمربع با متوسط عمر بنای ۱۲ سال بوده است. تعداد معاملات اجاره مسکن در تابستان سال گذشته در مقایسه با فصل بهار ۹۶ نیز ۵/ ۳۷ درصد افزایش داشته است.

گزارش مرکز آمار ایران همچنین از وجود فاصله حدود یک میلیون تومانی بین میانگین قیمت خرید و فروش مسکن در شهر تهران (پایتخت) در مقایسه با کل استان تهران در تابستان سال ۹۶ حکایت دارد؛تابستان سال گذشته میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۴ میلیون و۷۶۰ هزار تومان رسید، این در حالی است که در همین زمان میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کل استان تهران ۳ میلیون و۷۴۰ هزار تومان بوده است که نشان‌دهنده فاصله حدود ۲۷ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران در مقایسه با متوسط قیمت مسکن در کل استان تهران است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند