نخست وزیرانگلیس درباره مخالفت مجلس باتوافق برگزیت هشدار داد

کابینه ترزا می خواهان پایان برنامه ریاضت اقتصادی

یک روز پس از تصویب توافقنامه برگزیت از سوی سران اتحادیه اروپا، نخست‌وزیر انگلیس هشدار داد که مخالفت نمایندگان پارلمان کشورش با این سند، اوضاع را به نقطه اول بازمی‌گرداند.

«ترزا می» امروز در سخنانی برابر قانون‌گذاران انگلیسی، توافقنامه برگزیت را بهترین سند ممکن خواند که به آرای مردم این کشور احترام می‌گذارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،نخست‌وزیر انگلیس به مزایای توافق به‌دست‌آمده پرداخت و گفت: این توافق کنترل مرزها را به داخل بازمی‌گرداند، تردد آزاد نیروی کار را برای همیشه متوقف می‌کند و به دولت اجازه می‌دهد تا نظام مهاجرتی جدیدی را بر اساس مهارت افراد راه‌اندازی کند.

وی توضیح داد: بر اساس توافق یادشده، برتری قوانین اروپایی در انگلیس به پایان می‌رسد و بدین ترتیب قوانین در مجلس عوام وضع‌شده و از سوی دادگاه‌های انگلیس به اجرا گذاشته می‌شود.

ارسال حق اشتراک به نهادهای اروپا نیز به گفته «می» متوقف‌شده و به‌جای آن می‌توانیم پول مالیات‌دهندگان را صرف اولویت‌های داخلی کشور کنیم

نخست‌وزیر انگلیس همچنین درباره آینده حاکمیت لندن بر جبل‌الطارق در دوره پسابرگزیت گفت که این منطقه جزیی از قلمرو انگلیس باقی می‌ماند و موضع دولت در این رابطه تغییر نکرده است.

جبل‌الطارق منطقه‌ای صخره‌ای به وسعت حدود 7 کیلومترمربع در دریای مدیترانه است که از سال 1713 میلادی تحت حاکمیت بریتانیا قرار دارد؛ بااین‌حال اسپانیا آن را همچنان بخشی از خاک خود می‌داند. دو طرف قرار است در این رابطه با یکدیگر رایزنی کنند.

«می» درباره آینده مرزی دو ایرلند (ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند) نیز یادآورشد که توافق به‌دست‌آمده تضمین می‌دهد درصورتی‌که چارچوب همکاری‌های انگلیس و اتحادیه اروپا تا پایان دوره انتقالی پسا برگزیت تعیین تکلیف نشود، مرز سخت میان دو ایرلند کشیده نخواهد شد.

انگلیس و اروپا معتقدند که کشیده شدن مرز سخت میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند، توافق صلح بین این دو منطقه را به خطر می‎اندازد.

بااین‌حال دو طرف هنوز نمی‌دانند چگونه می‌توانند چنین چیزی را تضمین کنند. اتحادیه اروپا تأکید دارد، درصورتی‌که هرگونه توافق تجاری میان اروپا و انگلیس در آینده موفق به حفظ مرز به شکل کنونی نشود، طرح بک استاپ برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا درآید.

این طرح که در توافقنامه برگزیت مطرح‌شده، قرار است از بازگشت «مرز سخت» بین دو ایرلند جلوگیری کند، به‌این‌ترتیب که انگلیس را موظف می‌کند برای مدتی محدودی در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

نخست‌وزیر انگلیس در ادامه اظهارات خود گفت: می‌دانم که برخی از اعضا نگرانند که ما در طرح بک استاپ باقی بمانیم؛ اما این طرح، درواقع بیمه‌ای است که هیچ‌کس تمایل به استفاده از آن را ندارد.

وی افزود: انگلیس و اروپا متعهد هستند تا شکل آینده همکاری‌های دو طرف تا ژانویه 2012 مشخص شود. اما اگر چنین نشد ما با دو گزینه به‌کارگیری طرح بک استاپ و یا تمدید دوره انتقالی پسا برگزیت مواجه هستیم.

می تصریح کرد که بر اساس متن توافق برگزیت، طرح بک استاپ بایستی موقت باشد و چنانچه در ماده 50 پیمان لیسبون ذکرشده، این طرح نمی‌تواند زمینه‌ای برای آینده همکاری‌های دو طرف باشد.

نخست‌وزیر انگلیس توضیح داد که وانمود نمی‌کند اتحادیه اروپا و انگلیس از توافق به‌دست‌آمده کاملا رضایت دارند، اما جایگزین دیگری که بر اساس آن انگلیس به تعهداتش در قبال ایرلند شمالی پایبند باشد وجود ندارد.

وی ادامه داد: توافقی وجود ندارد که طرح بک استاپ در آن دیده نشده باشد و بدون بک استاپ هم توافقی وجود ندارد.

نخست‌وزیر انگلیس یادآور شد: توافق برگزیت نتیجه مذاکرات طولانی و پیچیده است. اما آنچه به‌دست‌آمده ضمن احترام به رأی مردم، رابطه نزدیکی میان ما با همسایگانمان در حوزه اقتصادی و امنیتی ایجاد می‌کند و آینده روشنی را برای مردم انگلیس به ارمغان می‌آورد.

وی تصریح کرد که هیچ توافقی بهتر از توافق به‌دست‌آمده وجود ندارد.

می به کنایه به نمایندگان مجلس انگلیس یادآور شد که در جریان بررسی توافقنامه برگزیت، به سود مردم و بر اساس خاستگاه رای‌دهندگان حوزه انتخابیه‌شان تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: یا می‌توانیم از توافق به‌دست‌آمده حمایت کنیم و به رای مردم احترام بگذاریم و یا اینکه به این توافق نظر مخالف بدهیم و به نقطه اول بازگردیم.

نخست وزیر انگلیس هشدار داد که عواقب عدم موافقت با توافقنامه برگزیت مشخص نیست و به ایجاد شکاف و سردرگمی در کشور منجر خواهد شد.

سران 27 کشور اروپایی دیروز پس از دو سال مذاکرات فشرده میان انگلیس و اتحادیه اروپا، سرانجام در نشست فوق‌العاده بروکسل، با تائید توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و بیانیه همکاری‌های آینده میان دو طرف، یکی از گام‌های اصلی اجرای برگزیت را برداشتند.

شورای اروپا در بیانیه‌ای تصریح کرد: کمیسیون، پارلمان و شورای اروپا بایستی اقدام های لازم را برای اطمینان از اجرای توافق به‌دست‌آمده در تاریخ 30 مارس 2019 (10 فروردین 1398)، حاصل کنند.

در این سند همچنین با اشاره به توافق به‌دست‌آمده درباره چارچوب آینده همکاری‌های دو طرف در دوره پسا برگزیت موسوم به «بیانیه سیاسی»، آمده است: این شورا مصمم است که اتحادیه اروپا در چارچوب این بیانیه سیاسی، رابطه نزدیکی با انگلیس داشته باشد.

پس از پایان این نشست، رئیسان شورا و کمیسیون اروپا به همراه نماینده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت با توصیف توافقنامه برگزیت به‌ عنوان بهترین سند ممکن به سود انگلیس و اروپا، بر لزوم تصویب آن در پارلمان‌های دو طرف توافق تاکید کردند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا هشدار داد: کسانی که در وست مینیستر (پارلمان انگلیس) و پارلمان اروپا، بایستی این توافقنامه را تصویب کنند به خاطر داشته باشند که این بهترین و تنها توافق دست‌یافتنی برای انگلیس و اتحادیه اروپاست.

وی به نمایندگانی که تصور می‌کنند از طریق مخالفت با این توافق به‌دست‌آمده، به نتیجه بهتری می‌رسند هشدار داد که سخت در اشتباه هستند و سرانجام «ناامید» خواهند شد.

بر اساس برنامه اعلام‌شده، انگلیس در پایان ماه مارس سال آینده(خرداد) رسما از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و دو طرف تلاش می‌کنند تا دستاورد مذاکرات 2 ساله اخیر خود را به تائید پارلمان‌های انگلیس و اروپا برسانند.

نخست‌وزیر انگلیس امروز اعلام کرد که توافقنامه برگزیت روز 11 دسامبر (20 آذر) در مجلس عوام به رأی گذاشته خواهد شد. ناظران معتقدند چنانچه او قادر به کسب حمایت نمایندگان از توافق به‌دست‌آمده نباشد، دولت او سقوط خواهد کرد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند