تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار»

چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار»

نرخ رسمی دلار این هفته جمعا چیزی نزدیک به ‌۵۰۰ تومان کاهش داشت آن هم در حالی که هفته‌ جاری با اخبار گوناگون و بعضا متناقضی همراه بود. با این حال ظاهرا بازار اخبار را به اندازه سابق جدی نمی‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از انتهای هفته گذشته تا انتهای هفته جاری دلار صرافی ملی ۱٫۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است. با وجود سیگنال‌های مثبت و منفی زیادی که به بازار می‌رسد، ظاهرا معامله‌گران به اندازه سابق به اخبار واکنش نشان نمی‌دهند و نرخ اسکناس آمریکایی چند هفته‌ای است که به ثبات نسبی رسیده است. این موضوع را هر یک از کارشناسان به شکلی تحلیل می‌کنند اما مردم در این باره چه حدسی دارند؟

در زیر تعدادی از نظرات آنان آمده است:

« خود دولت مانع پایین آمدن ارز شده…»

« خود دولتی‌ها میگن قیمت دلار رو دولت بالا و پایین میکنه. آقای روحانی گفت ارز دست دولته متعلق به دولته. بعد یه سری هنوزمیگن دولت قیمت ارز رو پایین نگه داشته اتفاقا دلار هر وقت کاهشی شد دولتی‌ها با یه سخنرانی قیمت دلار رو افزایشی کردن»

« اگر شما دیدید این همتی گذاشت مردم روز خوش ببینند. حالا این همه چراغ سبز بایدن برای رفع تحریم‌ها داریم و پنج ریال، پنج ریال دلار و طلا رو ارزان میکنه»

« دلار تا مرز ۱۵هزار تومان ریزش میکنه یکم صبر کنید تا مذاکره تموم شه»

« هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و دولت روحانی فقط با اخبارهای هیجانی داره فنر کشیده شده افزایش قیمت‌ها رو کنترل میکنه تا پایان عمر ریاست جمهوریش . دلم به حال دولت بعدی می‌سوزه که می‌خواد با تورم چند برابری چطور یک کشور رو کنترل کنه؟!»

« دلار رو تا انتخابات آمریکا تو همین نرخ‌ها نگه می‌دارن. بعد انتخابات با توجه به آدم جدیدی که میاد رو کار گرون یا ارزون میشه»

بگذارید ارزان شود حتی به غلط!

در بحبوحه مذاکرات برجامی در وین، داوود سوری، کارشناس بازارهای مالی، به تجارت‌نیوز گفت که حتی اگر امکان ریزش شدید قیمت دلار را هم داشته باشیم، مسئولان نباید اجازه دهند این اتفاق بیفتند چرا که موجب آسیب شدید به بخش تولید و کارخانه‌ها می‌شود.

به گفته او نرخ ایده‌آل دلار اکنون ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان است؛ بیشتر از آن به معیشت مردم و کمتر از آن به کسب و کارها آسیب وارد می‌کند.

این نظرات سوری واکنش گسترده‌ای از سوی مردم به دنبال داشت. آن طور که از نوشته‌های مخاطبان برمی‌آید آن‌ها با نرخ ۲۰ تا ۲۲ هزار تومانی به عنوان نرخ تعادلی دلار چندان موافق نیستند.

« با احترام به نظر این کارشناس محترم، زمانی که کارخانجات مواد اولیه خود را با دلار ۷ هزار تومانی خریده بود ودرعرض فقط یک ماه دلار به نزدیک ۲۰هزار تومان رسید، کارخانجات و واحدهای تولیدی محصولاتشون رو با دلار ۷هزار تومنی فروختن یا ۲۰هزار تومنی که ما الان به فکر اونها باشیم»

« دلار را از ۳۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰۰ تومان رساندید تا ۱۰ برابر بشه و حالا که به مرگ گرفتید مردم را میگی به تب راضی باش و دلار ۲۳۰۰۰ تومانی را بپذیر؟! خب الان هم که همین حدوده دیگه چه نیازی به این برجام مزخرف هست؟!»

« کارخانه‌ای که مواد اولیه با دلار ۲۵تومنی تهیه کرده قطعا با کاهش نرخ ارز محصول نهایی رو به قیمت پایین تر می‌فروشه و مجددا مجبور میشه که همان مواد اولیه رو به قیمت خیلی پایین تر تهیه کنه و ضرری نمیکنه. بگذارید تا هرچقدر جاداره بیاد پایین حتی به غلط»

« با زنده شدن برجام قیمت‌های دلار، مسکن، خودرو و هرآنچه طی این سه سال گران شده به قیمت قبل از سال ۹۷ برمیگرده درضمن بازاری و تاجر وتولید کننده در این مدت بخاطر نوسان دلار آنقدر سود کرده که تا دو نسل بعدش هم تامین شده باید به فکر اکثریت جامعه باشید که کمرش در این جنگ اقتصادی خم شده اگر اکثر جامعه در رفاه باشند نه فقط طبقه سرمایه دار. آنوقت حکومت هم به سازندگی مملکت می‌پردازد»

« بعضی از شرکت‌ها تا یک سال جنس داخل انبارها داشتن که با دلار ۴۲۰۰ تومانی خریده بودن اما آنها را با دلار ۲۵۰۰۰ هزار تومانی به مردم فروختن و میلیارد ها تومان سود کردن. چرا دلمون براشون بسوزه؟»

« روزی که تولیدی‌ها جنس ارزون می‌خریدن ظرف دو سه روز محصولشونو چند برابر قیمت میفروختن شما کجا بودین نظر بدین بدبخت مردم ضعیف هیچ کس بفکرشون نیست»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند