نفتکش توقیف شده حامل پرچم ایران آزاد شد؟

نفتکش توقیف شده حامل پرچم ایران آزاد شد؟

بر اساس گفته مقام‌های گارد ساحلی یونان نفتکش حامل پرچم ایران که در این کشور توقیف شده بود امروز شنبه به بندر پیرائوس منتقل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رویترز نوشت: این نفتکش را یونان در آوریل گذشته توقیف کرده بود و بخشی از بار آن نیز از سوی آمریکا توقیف شد.

به نقل از ایرنا، به نوشته این خبرگزاری، مقام‌های یونانی پیشتر آزادی این نفتکش را تایید کرده بودند.

بیش از دو ماه است که کشتی حامل پرچم ایران -«لانا» که قبلا به «پگاس» شهرت داشت- به دلیل بن بست دیپلماتیک که روابط تهران با آتن را در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا تحت فشار قرار داده است، در جزیره «اِویا»ی یونان لنگر انداخته بود.

یک مقام بندری یونان گفت: این نفتکش ساعت ۶.۳۰ دقیقه به وقت محلی (۳.۳۰ دقیقه به وقت گرینوویچ) شهر کاریستوس یونان را ترک کرده و انتظار می‌رود حدود ساعت ۱۰ شب به بندر پیرائوس برسد.

مقام‌های یونان در ماه آوریل، لانا و محموله نفتی آن را به همراه ۱۹ خدمه روسی در نزدیکی سواحل اویا و به دلیل تحریم‌های آمریکا توقیف کردند.

این نفتکش سپس به دلیل مشکلات مربوط به مالکیت آن آزاد شد، اما بخشی از محموله نفتی متعلق به ایران به کشتی دیگری به نام «آیس انرژی » که توسط آمریکا اجاره شده بود و در بندر پیرئو لنگر انداخته بود، منتقل شد.

به گزارش رویترز، خروج نفت از کشتی لانا باعث شد که نیروهای ایرانی در ماه گذشته دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کنند و پس از هشدار تهران به انجام «اقدامات تنبیهی» علیه آتن، آن را به ایران برگردانند.

پس از درخواست تجدیدنظر یک شرکت ایرانی در ۷ ژوئن، هیئت قضایی یونان حکم اولیه دادگاه که اجازه مصادره محموله از سوی آمریکا را می‌داد، لغو کرد و این تصمیم راه را برای لانا برای بازیابی محموله ای که به نفتکش آمریکایی آیس انرژی منتقل شده بود، باز کرد.

با این حال، تا هفته گذشته لانا که هنوز مشکل موتور دارد، به دلیل بدهی‌های خدمات یدک کش توسط یک شرکت دیگر در توقیف بود.

منابع حقوقی به رویترز گفتند که پس از پرداخت مبلغ بدهی، این نفتکش رسما آزاد شد.

به نقل از شفقنا، مقام‌های یونان این کشتی را که حامل ۱۱۵ هزار تن نفت ایران بود روز ۱۹ آوریل در نزدیکی جزیره «ائوبویا» توقیف کرده بودند.

پس از تائید آزادی نفتکش لانا- متعلق به روسیه و با پرچم ایران- توسط مقامات یونانی، حالا گارد ساحلی این کشور تائید کرده لانا به سوی بندر پیرئوس درحال انتقال است. توقیف این نفتکش حامل نفت ایران توسط مقامات یونانی باعث بروز تنش دوماهه در روابط دو کشور شد که نهایتاً با تصمیم مقامات قضایی یونان آزاد شد.

یونان مدعی بود این نفتکش را به خاطر تحریم‌های آمریکا توقیف کرده بود.

منابع قانونی به رویترز گفتند: لانا که دارای مشکلات موتوری است، پس از پرداخت مبلغ بدهی رسما آزاد شده است. ایران در پاسخ به توقیف نفتکش خود، دو کشتی یونانی را توقیف کرد که هنوز آنها را آزاد نکرده است.

گفتنی است قضات یونانی بر این اساس دستور آزادی محموله این نفتکش را صادر کردند که صاحبان آن قبلاً در اول آوریل قبل از ارسال درخواست ایالات متحده تغییر کرده بودند.

در این سند آمده است که هیچ یک از صاحبان فعلی یا سابق محموله تحریم نشده‌اند و هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط هر دو با اقدامات غیرقانونی مورد استناد ایالات متحده ارائه نشده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند