خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!

عشقی: معاملات دو طرفه از امروز آغاز می‌شود

3 e1683550367204

رئیس سازمان بورس از دوطرفه شدن بازار سرمایه خبر داد و تاکید کرد که روند معاملات دو طرفه از امروز و با بحث قرارداد آتی سهام راه‌اندازی می‌شود. مجید عشقی بیان کرد: این اقدام کمک زیادی به ثبات بازار خواهد کرد با این حال ابزار پیچیده‌ای است که فعالان حرفه‌ای باید از آن استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آیین گشایش نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی (بورس، بانک و بیمه) امروز در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، میزبان رئیس سازمان بورس بود. مجید عشقی در این مراسم با تاکید بر اهمیت سواد مالی، از راه‌اندازی مرکز افکارسنجی در بستر بازار سرمایه خبر داد و گفت: بر اساس نتایج افکارسنجی، برنامه‌ریزی برای توسعه سواد مالی را در دستور کار قرار می‌دهیم و حتی در تلاش هستیم تا درس سواد مالی در کتب درسی آموزش‌و پرورش هم گنجانده شود.

وی با تاکید بر جایگاه ویژه بخص خصوصی در صنعت مالی بیان کرد: بخش عمده خدمات بازار سرمایه توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود. اغلب کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها متعلق به بخش خصوصی هستند.
عشقی بیان کرد: اگر با ۱۰ سال قبل مقایسه کنیم، در حوزه کارگزاری ۱۰ کارگزار برتر یا بانکی و یا از بخش عمومی بودند اما الان رد پای آنها در برابر شرکت‌های خصوصی ضعیف شده است.
رئیس سازمان بورس بیان کرد: بحث خصوصی سازی در صنعت مالی مسیر خوبی رفته است و خدمات متنوع با بهره‌وری بالا به مردم ارائه می‌دهند. همچنین در چند سال گذشته اکثر نوآوری های مالی از سمت بخص خصوصی بوده و خدمات پررنگی ارائه داده‌اند. سازمان بورس هم از این ارتقا حمایت می‌کند.

نقش بازار سرمایه در توسعه اقتصادی

عشقی در ادامه به بررسی نقش بازار سرمایه در توسعه اقتصادی پرداخت و گفت: افزایش مشارکت مردم و مردمی‌سازی اقتصاد هدف بازار سرمایه است. کار ویژه امسال پذیرش بخش خصوصی در بازار سرمایه و کمک به رشد تولید بوده است. همچنین تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار مالی اسلامی و اوراق بدهی شرکتی توسط بخص خصوصی بورسی و غیر بورسی نیز در دستور کار بوده و ادامه دارد.
رئیس سازمان بورس بیان کرد: پذیرش شرکت‌های خصوصی اولویت بورس و فرابورس است همان‌گونه که امسال هم شاهد بودیم هر هفته یک عرضه اولیه انجام شده و این روند ادامه دارد. همچنین انجام سفرهای منظم به استان‌های اقتصادی و آَشنایی با فعالان و ابزارهای بازار در دستور کار است.
عشقی در ادامه به هدفگذاری برای تامین مالی شرکت‌های بزرگ دارای رتبه اعتباری بالا و سرعت دادن به افزایش سرمایه شرکت‌ها تاکید کرد و افزود: الکترونیکی کردن فرآیندهای پذیرش و تامین مالی و انتشار اوراق از اولویت‌های سازمان است.

رئیس سازمان بورس همچنین از آموزش نحوه انتشار اوراق بدهی خبر داد و گفت که امروز از صکوک پلاس رونمایی میشود. همچنین صندوق های بازنشیتگی تکمیلی در همین نمایشگاه آغاز به کار می‌کنند که با کمک بخش خصوصی و عمومی بازار تشکیل شده‌اند.

گفتنی است نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی از امروز تا نوزدهم خردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، پذیرای شرکت‌های فعال در صنعت مالی و علاقه‌مندان به این حوزه است.

نظرات