رئیس کل بانک مرکزی:

نوسان بازار ارز کوتاه‌مدت است

نوسان بازار ارز کوتاه‌مدت است

رئیس کل بانک مرکزی نوسانات اخیر نرخ ارز را موقتی و کوتاه‌مدت خواند و گفت: در صورتی که نوسان ماندگار باشد، قطعا در بازار مداخله خواهیم کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره افزایش نرخ ارز گفت: نوسانات اخیر بازار ارز موقتی و کوتاه‌مدت است.

وی با تاکید بر لزوم حفظ ذخایر ارزی کشور گفت: در صورتی که ببینیم نوسان ماندگار است قطعا در بازار مداخله خواهیم کرد.

وی گفت: بازار آزاد ارز دچار شوک روانی شده است؛ تجارت کشور بر پایه ارز نیمایی است و میانگین نرخ یک‌ماه گذشته نیما زیر ۱۶ هزار تومان بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سیاست اقتصادی بر این مبنا برنامه‌ریزی شده که نقدینگی کنترل شود و تورم در محدوده ۲۲ درصد باشد. و سایر سیاست‌ها را با این مولفه‌ها هماهنگ می‌کنیم.

همتی گفت: رشد نقدینگی ۳۱ درصد و در ماه گذشته ۶ دهم درصد رشد کرده و تاثیری در نرخ ارز نداشته است.

وی با بیان اینکه بازار ارز دچار شوک روانی شده ادامه داد: تحولات بازارهای جهانی و کرونا در بروز این شوک موثر بوده است و در حال حاضر ناترازی بین عرضه و تقاضا وجود دارد؛ البته بحث‌های سیاسی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز موثر بوده و جو روانی ایجاد کرده است. آنچه مهم است قیمت نرخ در نیماست که میانگین ۱ ماهه گذشته آن زیر ۱۶ هزار است.

وی تاکید کرد: برای شوک‌های موقتی نمی‌توانیم سیاست‌های کلان اقتصادی را تغییر دهیم. تمام تلاش ما برای کنترل نرخ ارز است و در روزهای آینده اثرات آن را می‌بینیم که بیشتر اثرات آن در سامانه نیما خواهد بود.

همتی با تاکید بر لزوم ایفای تعهدات صادرکنندگان گفت: بخش عمده ارز مورد نیاز کشور باید از طریق صادرات غیر نفتی تامین شود. امیدواریم در این مدت صادرکنندگان شتاب بیشتری به عرضه ارز بدهند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تامین ارز کالاهای اساسی گفت: نگفتیم در واردات گشاده‌دستی نمی‌کنیم بلکه معتقدیم در تخصیص ارز به واردات کالاها محتاطیم. برای واردات دارو و نیازهای ضروری اولویت قائلیم.

او افزود: برخی گفتند سفرم به عراق نفت در برابر غذا بود در حالی که اولا این نفت نبود بلکه گاز بود. منابع مالی ما در عراق است و معتقدم هرکاری برای بازگرداندن سرمایه‌هایمان باشد باید انجام دهیم.

همتی تاکید کرد: سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم و بخشی از صادرات نفتی و مابقی با صادرات غیرنفتی تامین شد.

او افزود: ۷۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی بود که ۴۵ میلیارد دلار ارز آن بازگشته و ۲۷ میلیارد دلار بازنگشته است. تا پایان تیر زمان دادیم تا این ارز را بازگردانند.

همتی اشاره کرد: دخالت در بازار ارز را تامین منابع برای بازار می دانیم. کل حجم مبادله بازار ارز اسکناس زیر ۴ میلیون دلار است درحالی که روز گذشته در بازار نیما ۱۲۰ میلیون دلار ارز عرضه شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند