تجارت‌نیوز بررسی کرد:

هزینه‌های جانی و مالی آلودگی هوا چقدر است؟

هزینه‌های جانی و مالی آلودگی هوا چقدر است؟

گزارش‌ها نشان می‌دهد، هزینه‌ای که دولت‌ها در مجموع بابت آلودگی هوا می‌پردازند، ۲٫۹ تریلیون دلار (معادل ۳٫۳ درصد از تولید ناخالص داخلی) است.

دو موسسه گرین‌پیس و (Greenpeace) و مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک، اخیرا گزارش‌هایی درباره هزینه‌های اقتصادی و تلفات انسانی آلودگی هوا منتشر کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این تحقیقات نشان می‌دهد که تلفات جانی ناشی از سوخت گاز، زغال‌سنگ و نفت سه برابر تمامی عوامل مرگ‌ومیر از جمله تصادفات جاده‌ای است.

همچنین برآورد شده است که آلودگی هوا هزینه ۲٫۹ تریلیون دلاری (معادل ۳٫۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان) بر روی دست دولت‌ها گذاشته است.

در سال ۲۰۱۸، ذرات PM2.5 موجود در هوای آلوده، موجب مرگ ۴٫۵ میلیون نفر شد. همچنین ۱٫۸ میلیارد روز غیبت از کار، چهار میلیون مورد ابتلا به آسم در کودکان و دو میلیون زایمان زودرس از دیگر پیامدهای آلودگی هوا طی این دوره بوده است.

آلودگی هوا همچنین می‌تواند در اشکال مختلف، آسیب‌هایی به اقتصاد کشورها وارد کند. به‌عنوان مثال، نرخ بالاتر ابتلا به آسم، دیابت یا بیماری‌های مزمن تنفسی موجب کاهش مشارکت نیروی کار می‌شود.

کودکان در معرض حملات آسم کمتر در کلاس‌های مدرسه حاضر می‌شوند و نیاز به مراقبت‌های بهداشتیِ بیشتر دارند که در نهایت منجر به افزایش مرخصی‌های والدین آنها می‌شود.

بر اساس این گزارش، هزینه مربوط به ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌های مزمن در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. هزینه مرخصی‌های استعلاجی و زایمان‌ زودرس به‌ترتیب ۱۰۰ میلیارد دلار و ۹۰ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس برآوردها، هزینه سالانه آلودگی هوا در چین ۹۰۰ میلیارد دلار و در ایالات متحده آمریکا ۶۰۰ میلیارد دلار گزارش شده است.

سال‌هاست که شهرهای هند امتیاز مناسبی از نظر شاخص‌های آلودگی هوا کسب نمی‌کنند. این روند سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار هزینه بر روی دست دولت هند گذاشته است.

در سال ۲۰۱۸، هزینه اقتصادی هوای آلوده ۶٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی چین را شامل شد. این رقم در هند و ایالات متحده آمریکا به‌ترتیب ۵٫۴ درصد و سه درصد بوده است.

نمودار زیر نسبت هزینه آلودگی هوا به تولید ناخالص داخلی کشورها را نشان می‌دهد. (این آمار مربوط به سال ۲۰۱۸ است)

منبع: statista

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند