ایران بروکر

خطر هم‌زمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصل سرما

کرونا

دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان امسال هم‌زمان در حال گردش در جامعه هستند. به‌ همین دلیل لازم است موارد بهداشتی همچنان رعایت شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رعایت نکات بهداشتی نسبت‌ به سال‌های گذشته کمتر شده است. به همین دلیل خطر ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا افزایش یافته است.

به نقل از ایسنا، مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره وضعیت کرونا در کشور و همچنین احتمال طغیان هم‌زمان کرونا و آنفلوآنزا در فصل سرما، گفت: باید توجه کرد که برخلاف تصور عمومی بیماری کرونا تمام نشده است، بلکه به‌صورت خفیفی درآمده که بسیار هم مسری است. به این معنا که در حال حاضر با یک بیماری بسیار خفیف، اما در عین حال بسیار بسیار مسری مانند سرماخوردگی مواجهیم. بنابراین ویروس در سیر خودش تکامل یافت و هرچه گذشت بیماری ناشی از کرونا خفیف‌تر، اما مسری‌تر شد.

حمید عمادی  با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر میزان سرایت‌پذیری کرونا خیلی بیشتر است، اما بیماری خفیف است و میزبانش را نمی‌کشد، گفت: در حال حاضر کرونا به این صورت ادامه حیات می‌دهد. باید توجه کرد که ممکن است ویروس مجددا جهش‌هایی پیدا کند که بیماری‌زایی آن و کشندگی‌اش بیشتر شود و این احتمال وجود دارد. زیرا بیماری تمام نشده و ما همیشه با این خطر مواجهیم که با بازگشت کرونا روبه‌رو شویم.

عمادی ادامه داد: از طرفی هر ساله با شروع فصل سرما، ‌ تعداد زیادی بیماری‌های تنفسی اعم از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و … داشتیم. طی دو سه سال گذشته مردم به‌دلیل ترس از کرونا رعایت کرده و ماسک می‌زدند و در نتیجه عفونت‌های تنفسی از جمله آنفلوآنزا شایع نشد، اما امسال که تقریبا مردم ماسک‌هایشان را برداشتند و ملاحظاتی که طی یکی دو سال گذشته بود، کمتر شده، طبیعتا انتظار می‌رود که عفونت‌های تنفسی دیگر از جمله آنفلوآنزا را هم داشته باشیم.

مطالعه کنید
کوچک شدن سفره ایرانیان در دهه 90/ تخم‌مرغ جایگزین مصرف گوشت شد

وی با بیان اینکه بنابراین در پاییز و زمستان امسال با دو احتمال مواجهیم، گفت: هم احتمال دارد که آنفلوآنزا شایع شود و هم احتمال دارد که کرونا مجددا جهش پیدا کند و در عین حال ممکن است این دو احتمال به‌صورت هم‌زمان بوده و هم‌زمانی این دو ویروس را داشته باشیم. هرچند که واقعا امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد، اما از نظر آمار و احتمال، احتمال آن وجود دارد.

پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اقداماتی که باید در این شرایط و برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا انجام شود، گفت: یک زمانی برای کرونا هیچ واکسنی نداشتیم. البته واکسن‌هایی هم که اکنون در دنیا وجود دارد، ‌به خوبی اُمیکرون را پوشش نمی‌دهد و اُمیکرون مقدار زیادی خاصیت واکسن‌گریزی هم دارد. با این حال بهتر است که مردم واکسن‌های یادآور کرونا را تزریق کنند. زیرا ممکن است سویه جدیدی پدید آید که واکسن روی آن اثرگذار باشد.

حمید عمادی با بیان اینکه در عین حال واکسن آنفلوآنزا هم در بازار است و مردم می‌توانند آن را تهیه کنند، گفت: به‌ویژه افراد در معرض خطر که بیماری آنفلوآنزا در آنها می‌تواند شدید و کشنده باشد، باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. افرادی مانند مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، افراد مبتلا به نقص ایمنی، بیماری قلبی، کلیوی و… واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

عمادی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا و کرونا بهتر است به‌صورت هم‌زمان انجام نشود، گفت: البته می‌توان هر دو را در یک روز هم تزریق کرد، اما باید در دو دست مختلف باشد. البته بهتر است که به‌صورت هم‌زمان در یک روز تزریق نشود و دو هفته فاصله زمانی بین تزریق آن‌ها وجود داشته باشد.

مطالعه کنید
رهبر انقلاب: هرکس ایران را دوست دارد باید برای ترویج امید و ایمان تلاش کند

وی درباره توصیه‌هایش به مدارس و دانشگاه‌ها، گفت: باید توجه کرد که بعد از شیوع کرونا در جهان فرهنگ مردم مقداری ارتقاء یافت و فکر می‌کنم کرونا چه باشد و چه نباشد، رعایت‌های بهداشتی مربوط به بهداشت تنفسی از سوی مردم رعایت خواهد شد. در مدارس و دانشگاه‌ها هم کماکان باید این رعایت‌ها انجام شود. اگر ماسک بزنند، بسیار خوب است. در بسیاری از کشورهای دنیا مردم در جاهای شلوغی مانند مترو این فرهنگ را پیدا کردند که بهتر است ماسک بزنند. خیلی از این موارد می‌تواند جزئی از فرهنگ عامه باشد. مثلا روبوسی نکنند، خلط را روی زمین نیندازند، در جاهای شلوغ ماسک بزنند و … در عین حال هم شاید لازم نباشد که با آن شدت و حدت قبل بحث فاصله‌گذاری و… را رعایت کنیم، اما باید بدانیم که این ویروس‌ها وجود دارند و یکسری رعایت‌ها باید انجام شود.

نظرات