تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

واکنش‌‌ها به خبر واردات خودرو از آمریکا و آلمان/ ماجرا چیست؟

واکنش‌‌ها به خبر واردات خودرو از آمریکا و آلمان/ ماجرا چیست؟

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری، مدعی ورود محموله‌ای از خودروهای آلمانی و آمریکایی به کشور شده‌اند. آیا واردات خودرو آزاد شده است؟ این خودروها چگونه وارد شده‌اند؟ نظر مردم چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت به دلیل جبران کمبود خودرو در کشور طرح آزادسازی واردات خودرو در کشور را مطرح کرد. اما این بحث با وجود تایید چند باره مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس، همچنان با ابهامات زیادی همراه است و شروط مختلفی نیز برای آن مطرح می‌شود.
طبق اعلام وزارت صمت، خودروهایی می‌توانند وارد ایران شوند که حجم موتور آنها بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی باشد و سقف قیمت آنها نیز ۲۰ تا ۲۵‌ هزار دلار تعیین شده است (خبرآنلاین).

واردات خودرو آزاد شد؟

هر چند هنوز، خبری از اعلام تاریخ دقیق اجرای این طرح نیست، اما چندی پیش عکس‌هایی از محموله خودروهای جی‌ام‌سی آمریکا و فولکس آلمان در جاده اسلامشهر به تهران منتشر شد.

آیا این اقدام به معنی آزادسازی واردات خودرو به کشور است؟ چگونه این خودروها وارد کشور شده‌اند؟

بهرام شهریاری، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز در این مورد گفت: این محموله، احتمالا خودروهای ترانزیتی هستند. در واقع آنها از یک مرز وارد کشور می‌شوند و از مرز دیگری خارج می‌شوند.

این کارشناس صنعت خودرو در مورد واردات خودرو به کشور توضیح داد: در همه کشورها برخی مدل‌های خودروسازان، خودروهای اقتصادی محسوب می‌شوند. اما پس از جریان برجام و مذاکرات وین، این شرط مطرح شد که ورود خودروهای آمریکایی به کشور ممنوع است. اما خودروهای آلمانی ممکن است وارد شود.

نظر مردم چیست؟

در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را در مورد واردات خودرو می‌خوانیم.

-« اینها خودروهای ترنزیتی هستند که قبل از بحث آزادسازی خودرو در کشور حمل می‌شدند».

-« لطفا اجازه ورود خودروهای ارزون آمریکایی و آلمانی بدین حداقل ما بدبختا هم بتونیم سوار شیم. سوار پراید نشیم ».

-«اگر خودرو خوب و با قیمت مناسب از آمریکا وارد شود و بنفع ملت باشد چه اشکالی دارد؟»

-« به نظر من باید مردم در انتخاب خودرو آزاد باشند. بهترین خودروهای اقتصادی واردشده و در اختیار مردم قرار گیرند».

-«از پنج هزار دلار آمد شد ۷ هزار، بعد شد ۱۵ هزار، بعد شده ۲۰ الی ۲۵ حالا شد ۳۵ هزار دلار خدا می داند اخر اینها خودرو را با مردم بدبخت چطوری حساب بکنند. فقط میدانم حق ما ایرانیها اینطوری زندگی کردن نیست همش استرس از فردای خودمان خبر نداریم….»

واردات خودرو باید آزاد شود تا خودرو سازهای داخلی کیفیت خودرو ها را بالا ببرند».

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند