واردات ۱۱۰ هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز کشور

واردات ۱۱۰ هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز کشور

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: تنها ۲۰ هزارتن از نیاز کشور به گوشت قرمز باید از طریق واردات تامین شود، درحالی‌که سال گذشته ۱۳۰ هزار تن گوشت وارد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور از کمبود نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: علی رغم اظهارات مسئولان مبنی بر تخصیص ارز، اما تاکنون این موضوع محقق نشده است و در نهایت تاوان کمبود نهاده‌های دامی را دامدار باید پرداخت کند.

وی افزود: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت با افزایش ۱۵۰ تومانی به یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا با افزایش ۱۰ درصد تعرفه گمرکی ۲۵۰ تومان رشد داشته است.

مقدسی قیمت هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۴ هزار و ۸۰۰ تومان، ذرت ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و جو ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با وجود کمبود نهاده دامی با نرخ مصوب، اما با نرخ آزاد محدودیتی وجود ندارد و کالا ظرف ۲ ساعت پس از دریافت پول نقد تخلیه می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود افزایش قیمت نهاده‌های دامی و کمبود در بازار، مسئولان ذی ربط باید هرچه سریع‌تر اقدام به ترخیص کالا از بنادر کنند.

وی با اشاره به اینکه ۴ میلیون تن نهاده دامی در بنادر موجود است، گفت: این در حالی است که دام و مرغ از گرسنگی در حال تلف شدن هستند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ادامه داد: قیمت هر کیلو تخم پنبه از ۳ هزار و ۱۰۰ به ۳ هزار و ۸۰۰ تومان و تفاله از ۲ به ۳ هزار تومان رسید که این موضوع فشار بر تولیدکننده وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه انباشت دام در واحد‌های دامداری به ۲۰۰ هزار راس رسیده است، بیان کرد: با وجود انباشت دام در واحد‌های دامداری، مسئولان اجازه صادرات را نمی‌دهند.

اختلاف چشمگیر قیمت گوشت با نرخ واقعی در خرده فروشی‌ها

مقدسی قیمت تمام شده هر کیلو گوساله زنده را ۲۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نرخ فعلی قیمت گوساله زنده، هر کیلو گوشت با نرخ ۶۰ هزار تومان باید به دست مصرف کننده برسد که متاسفانه به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال با نرخ ۱۱۰ هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌شود.

وی تولید سالیانه گوشت قرمز را یک ‌میلیون تن اعلام کرد و افزود: این درحالی است که مسئولان تولید سالیانه گوشت را ۸۸۰ هزار تن اعلام می‌کنند.

مقدسی در پایان تصریح کرد: با وجود سرانه مصرف ۹۰۰ هزار تن و تولید۸۸۰ هزار تن گوشت در کشور تنها باید ۲۰ هزارتن کسری نیاز کشور از طریق واردات تامین شود که متاسفانه سال گذشته ۱۳۰ هزارتن گوشت وارد کشور شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند