تجارت‌نیوز بررسی کرد:

در کدام استان‌ها وام بانکی بیشتری داده می‌شود؟

در کدام استان‌ها وام بانکی بیشتری داده می‌شود؟
بالاترین میزان نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی در بین استان‌های کشور، به استان کهگیلویه وبویر احمد تعلق دارد. در این استان بیش از 93 درصد سپرده‌های بانکی به شکل وام بانکی در اختیار افراد قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق آخرین اعلام بانک مرکزی تا پایان مهر ماه سال ۱۳۹۷ استان تهران با سپرده‌ای معادل ۱۰۲۱ هزار میلیارد تومان بیشترین میزان سپرده‌گذاری بانکی را در میان استان‌های ایران دارد.

میزان سپرده‌های بانکی شامل سپرده‌های ارزی و ریالی است. مانده کل سپرده‌ها در پایان مهر ماه سال جاری بالغ بر ۱۸۳۶ هزار میلیارد تومان شده که نسبت به مهر ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۲۸٫۲ درصد افزایش داشته است.

استان تهران با با ۱۰۲۱ هزار میلیارد تومان ۵۵٫۶ درصد از سپرده‌های بانکی کل کشور را به خود اختصاص داده است.

شهرهای اصفهان و خراسان رضوی هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند که به ترتیب با ۵٫۳ درصد و ۴٫۶ درصد از کل سپرده‌های بانکی را در اختیار دارند.

بررسی آمارها نشان می‌دهد تا پایان آبان ماه سال جاری سه استان کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خراسان شمالی کمترین میزان سپرده‌گذاری بانکی در بین استان‌های کشور را دارند.

استان کهگیلویه وبویراحمد با پنج هزار میلیارد تومان کمترین مانده سپرده بانکی را در بین استان‌های کشور دارد.

همچنین بررسی آمارها نشان می‌دهد تا پایان مهر ماه سال جاری معادل ۷۵ درصد سپرده‌های بانکی به صورت وام و تسهیلات از سوی بانک‌ها پرداخت شده است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد در بین استان‌های کشور بالاترین میزان به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق دارد.

طبق آمار تا پایان مهر ماه سال جاری بیش از ۹۳ درصد سپرده‌های بانکی استان کهگیلویه و بویراحمد به شکل وام بانکی در اختیار افراد قرار داده شده است.

آمار وام بانکی تا مهر ۹۷

بر اساس اعلام بانک مرکزی یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها ازطریق شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری استان مذکور انجام می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند