اکسکوینو

وام ساخت مسکن به ۳۰۰ میلیون رسید

تجارت نیوز

مدیرعامل بانک مسکن جزئیات افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را تشریح و اعلام کرد از محل اوراق حق تقدم تا ۸۰ درصد هزینه باقیمانده اجرای طرح در مشارکت‌های مدنی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مشروط بر اینکه ۲۰ درصد را سازنده تامین مالی انجام دهد،‌ پرداخت می‌کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابوالقاسم رحیمی انارکی امروز (شنبه) در نشستی خبری با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم، اظهار کرد: این تسهیلات به واحدهای تا ۲۵ سال قدمت اختصاص دارد و برای واحدهای با سن ۲۵ تا ۳۰ سال سقف تسهیلات جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است.

وی افزود: پیش از این، سقف این تسهیلات در تهران برای دریافت انفرادی ۴۵ میلیون تومان بود که با این مصوبه به ۸۰ میلیون تومان رسیده است.

به گفته مدیرعامل بانک مسکن، سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوجین در تهران نیز از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

رحیمی انارکی ادامه داد: در مراکز استان‌ها و شهرها با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز تسهیلات خرید مسکن از ۴۰ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین در این شهرها از ۷۰ میلیون تومان و به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی مشروط به تامین مالی ۲۰ درصدی از سوی سازنده

وی تصریح کرد: همچنین از محل اوراق حق تقدم تا ۸۰ درصد هزینه باقیمانده اجرای طرح در مشارکت‌های مدنی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مشروط بر اینکه ۲۰ درصد را سازنده تامین مالی انجام دهد،‌ پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین درخصوص عملکرد این بانک در سال جاری، گفت: امسال کل تسهیلات اهدایی بانک ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تا ۱۴ دی‌ماه بوده است که این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد یک درصدی داشته است.

رحیمی انارکی با بیان اینکه از مجموع این تسهیلات، حدود ۱۷۱ هزار میلیارد ریال در حوزه مسکن پرداخت شده، اظهار کرد: رقم این تسهیلات چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته که این کاهش به دلیل رکود بازار مسکن روی داده است.

کاهش یک درصدی نرخ سود بازپرداخت وام ساخت با روش صنعتی

وی با بیان اینکه در این مدت، ۴۲۷ هزار واحد از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده‌اند نیز خاطرنشان کرد که این تسهیلات نیز، نسبت به سال گذشته هشت درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین درخصوص مشارکت بانک در طرح ملی مسکن نیز، گفت: در مرحله اول تا ۱۴۰ هزار واحد را پوشش تسهیلاتی می‌دهیم که از این تعداد تا به حال ۲۵ هزار تفاهم‌نامه با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) امضا شده و سهمیه ۵۰ هزار واحد بنیاد مستضعفان نیز به ما ابلاغ شده است.

به گفته رحیمی انارکی، مطابق تفاهم انجام‌شده برای واحدهای ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ۱۰۰ میلیون تومان و برای واحدهای مربوط به بنیاد مسکن ۷۵ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی همچنین از کاهش یک درصدی نرخ سود برای تسهیلات ساخت با روش صنعتی خبر داد.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین با بیان اینکه در سال جاری ۵۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرید مسکن پرداخت شده است، اظهار کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافته است.

رحیمی انارکی افزود: ۱۱۵ هزار فقره وام خرید از ابتدای امسال تا ۱۴ دی‌ماه پرداخت شده که به لحاظ تعداد ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

به گفته وی، در تسهیلات جعاله ۲۴ هزار میلیارد ریال پرداخت شده که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل بانک مسکن در ادامه با بیان اینکه در سال جاری تاکنون تعداد واحدهایی که از وام صندوق پس انداز یکم ۱۴۰ هزار واحد به ارزش ۱۰۹ هزار میلیارد ریال بوده است، گفت: در مجموع ۶۴۲ هزار فقره در این صندوق سپرده‌گذاری شده که ۱۰۸ هزار فقره حساب، بدون دریافت تسهیلات حساب را بسته‌اند.

بر اساس اعلام رحیمی انارکی، تعداد حساب‌های زنده این طرح ۳۵۰ هزار و منابع صندوق پس انداز یکم نیز در حال حاضر ۴۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تعداد واحدهای مسکن مهر تا امروز بیش از دو میلیون و ۳۸۰ هزار واحد است، تصریح کرد: از این تعداد یک میلیون و ۹۲۶ هزار فروش اقساطی انجام شده و ۸۹ هزار واحد تعیین تکلیف شده مسکن مهر داریم که در مجموع حدود ۳۷۳ هزار واحد مسکن مهر باقیمانده که از این تعداد حدود ۳۲۸ هزار واحد شهری و بیش از ۳۵ هزار واحد روستایی است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند