مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی پاسخ داد:

وام ۲۰۰ میلیونی مسکن چه تاثیری بر بازار خرید دارد؟

مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی پاسخ داد که وام 200 میلیون تومانی مسکن چه تاثیری بر بازار خرید دارد.

وام ۲۰۰ میلیونی مسکن چه تاثیری بر بازار خرید دارد؟

 وزیر راه و شهرسازی امروز از افزایش سقف وام خرید مسکن به ۲۰۰میلیون تومان خبر داده است، اما آیا این وام می‌تواند منجر به نوسانی در بازار خرید مسکن شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز در حال حاضر سقف وام خرید مسکن ۱۶۰ میلیون تومان است که امروز عباس آخوندی، وزیر راه وشهرسازی از افزایش این سقف سخن گفته است.

وی گفت: پیگیر افزایش سقف وام هم هستیم که بر اساس آن وام ۱۶۰ میلیون تومانی حداقل به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

آیا این افزایش تاثیری بر بازار مسکن دارد؟ مرتضی عزتی، استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با تجارت نیوز عنوان کرد: با توجه به اینکه مبلغ وام جدید زیاد نیست و به افراد خاص تعلق می‌گیرد و همچنان تعداد بسیاری در صف انتظار دریافت وام باقی می‌مانند و این سهم کوچکی از هزینه خرید مسکن در تهران است، برای واحدهای بسیار کوچک تاثیر بین پنج تا ۱۰ درصد است. این افزایش هم در فصل تابستان و بعد از آن اتفاق خواهد افتاد.

عزتی افزود: در حال حاضر برخلاف توقع عرضه کنندگان، چون متقاضیان هنوز دسترسی به این وام ندارند فعلا تغییری در قدرت خرید دیده نخواهد شد، به ویژه در خصوص مسکن هایی با متراژ بالا رقم پیشنهادی وام تاثیر چندانی بر توان خرید افراد ندارد.

عزتی تصریح کرد: وام مسکن ۲۰۰ میلیون تومانی می‌تواند بر توان خرید زوج های تازه ازدواج کرده و خانه اولی ها و سکنه شهرهای کوچک سهم مختصری در تامین مالی خریداران مسکن ایفا کند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید