کد خبر: 225557

مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی پاسخ داد:

وام ۲۰۰ میلیونی مسکن چه تاثیری بر بازار خرید دارد؟

مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی پاسخ داد که وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن چه تاثیری بر بازار خرید دارد.

سرویس بازار -

 وزیر راه و شهرسازی امروز از افزایش سقف وام خرید مسکن به ۲۰۰میلیون تومان خبر داده است، اما آیا این وام می‌تواند منجر به نوسانی در بازار خرید مسکن شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز در حال حاضر سقف وام خرید مسکن ۱۶۰ میلیون تومان است که امروز عباس آخوندی، وزیر راه وشهرسازی از افزایش این سقف سخن گفته است.

وی گفت: پیگیر افزایش سقف وام هم هستیم که بر اساس آن وام ۱۶۰ میلیون تومانی حداقل به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

آیا این افزایش تاثیری بر بازار مسکن دارد؟ مرتضی عزتی، استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با تجارت نیوز عنوان کرد: با توجه به اینکه مبلغ وام جدید زیاد نیست و به افراد خاص تعلق می‌گیرد و همچنان تعداد بسیاری در صف انتظار دریافت وام باقی می‌مانند و این سهم کوچکی از هزینه خرید مسکن در تهران است، برای واحدهای بسیار کوچک تاثیر بین پنج تا ۱۰ درصد است. این افزایش هم در فصل تابستان و بعد از آن اتفاق خواهد افتاد.

عزتی افزود: در حال حاضر برخلاف توقع عرضه کنندگان، چون متقاضیان هنوز دسترسی به این وام ندارند فعلا تغییری در قدرت خرید دیده نخواهد شد، به ویژه در خصوص مسکن هایی با متراژ بالا رقم پیشنهادی وام تاثیر چندانی بر توان خرید افراد ندارد.

عزتی تصریح کرد: وام مسکن ۲۰۰ میلیون تومانی می‌تواند بر توان خرید زوج های تازه ازدواج کرده و خانه اولی ها و سکنه شهرهای کوچک سهم مختصری در تامین مالی خریداران مسکن ایفا کند.

۱ دیدگاه
  1. 0    0

    ایشان لطف کنند چنین پیشنهادی ندهند چون به همان اندازه قیمت مسکن بالاتر می رود و مردم تا گردن زیر قرض و وام باید بروند. قیمت را کنترل کنند افزایش وام نخواستیم. مالیات فروش مسکن را بجای قیمت اسمی منطقه به قیمت واقعی فروش دریافت کنند. کسانی که بیش از یک خانه در این دوماه برای سوداگری خریدند مثل دلارفروشها پیگیری کنند. اجازه فروش مسکن تازه خریده شده را تا یکسال ندهند تا دلالها خون این مردم بیچاره را بالا نکشند. معلوم نیست دولت هابرای مدیریت چه چیزی انتخاب میشند. جلوی افزایش افسارگسیخته مسکن ارز طلا و….را که نمی گیرند . پس چه چیزی مدیریت می کنند. معلوم است چون افزایش قیمت مسکن به نفعشان است و املاکشان پرارزش می شود. پس چه دلیلی برای مدیریت دارند.چشمشان را روی افزایش بیرویه می بندند بعد پیشنهاد افزایش وام و مسکن اجتماعی و… می دهند. اخه با کدام حقوق قسط اینها را بدهند. بعداز یک مدت بانکها به علت ناتوانی در پرداخت قسط خونه را هم میگیرند و حراج می کنند

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.12)
1343.7
1.6
مثقال طلا (%0.08)
736100
600
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.