پیشنهاد پرداخت وام ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی

پیشنهاد پرداخت وام ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: پیشنهاد ما این است که شهرهای جدید از الگوی کلانشهر تهران تبعیت کنند و وام‌های ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد اختصاص یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، برنامه تامین زمین ساخت مسکن در قالب طرح جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) در ۳۲ شهر و سه شهرک جدید واقع در ۱۳ استان کشور شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان‌رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، فارس، مرکزی و هرمزگان تهیه شده است.

شهرهای جدید ظرفیت ساخت ۶۱۵هزار و ۶۲۲ واحد مسکونی را در استان‌های مذکور فراهم کرده است. طبق اعلام شرکت عمران شهرهای جدید، سهمیه شهر جدید سهند در استان آذربایجان‌غربی ۴۸هزار واحد، شهریار در آذربایجان‌شرقی ۸۹۸۶ واحد، گلمان در آذربایجان‌غربی ۳هزار واحد، فولادشهر در اصفهان ۱۵هزار و ۲۱۰ واحد، شهر جدید جی در اصفهان ۱۲هزار و ۷۹۰ واحد، بهارستان در اصفهان ۱۲هزار واحد، مجلسی در اصفهان ۸۳۸۶ واحد، هشتگرد در استان البرز ۳۳هزار و ۹۹۱ واحد، عالیشهر در استان بوشهر ۶هزار واحد و نایبند در استان بوشهر ۲۰۸۳ واحد است.

ظرفیت ساخت ۱۹۱هزار واحد در استان تهران

در استان تهران ساخت بیش از ۱۹۱هزار واحد در دستور کار است که سهم پرند ۶۵هزار و ۳۰۷ واحد، شهر جدید اعتمادیه ۳۸هزار واحد، پردیس ۱۶هزار واحد، فردوس ۲۵هزار واحد، ایوانکی ۳۴هزار و ۷۵۲ واحد، شهر جدید خوارزمی ۱۰هزار و سهم شهر جدید اندیشه ۲۲۸۲ واحد است. در استان خراسان‌رضوی برای احداث ۱۲۲هزار و ۶۲۰ واحد مسکونی برنامه‌ریزی شده که سهم شهر جدید گلبهار ۳۷هزار و ۸۲۱ واحد، بینالود ۲۴هزار و ۷۹۹ واحد، شهر جدید در اراضی هاشم‌آباد ۳۵هزار واحد و شهر جدید در اراضی قرقی ۲۵هزار واحد است.
مشکل تامین زمین در شهرهای جدید نداریم
حبیب‌الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت که هیچ مشکلی برای تامین زمین در شهرهای جدید وجود ندارد و به محض اتمام ثبت‌نام متقاضیان که تا روز ۱۵ آذرماه است، عملیات اجرایی را آغاز خواهیم کرد.

پیشنهاد پرداخت وام ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد

او درباره میزان آورده متقاضیان واحدهای نهضت ملی مسکن گفت: «خوشبختانه وام بانکی رقم قابل توجهی از هزینه ساخت را پوشش می‌دهد. وزارت راه‌وشهرسازی این اختیار را دارد که بر اساس تشخیص در مناطق مختلف، سقف وام را به طور شناور تعیین کند. پیشنهاد ما این است که شهرهای جدید از الگوی کلانشهر تهران تبعیت کنند و وام‌های ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی به هر واحد اختصاص یابد.»

بیشترین کمک به دهک‌های اول تا سوم می‌شود

طاهرخانی با بیان اینکه زمان بازپرداخت تسهیلات بانکی ۲۰ ساله است، تاکید کرد: «طولانی‌بودن زمان بازپرداخت وام امکان خوبی را به متقاضیان می‌دهد تا اقساط پایینی را پرداخت کنند. همچنین دولت تلاش می‌کند درخصوص نرخ سود بانکی و عوارض پروانه ساختمانی حداکثر کمک را به دهک‌های اول تا سوم داشته باشد. مبلغ آورده این دهک‌ها نیز پایین خواهد بود.» معاون وزیر راه‌وشهرسازی از دیگر راهکارها برای کمک به متقاضیان واحدهای نهضت ملی مسکن را تنوع واحدها از نظر متراژ دانست و گفت: «با تجربه‌ای که از پروژه‌های قبلی همچون مسکن مهر داریم، سعی می‌کنیم حتی‌المقدور از تکرار آن تجربه که عمده واحدها از مساحت مشخصی برخوردار بود، پرهیز کنیم. به همین دلیل در هر بلوک انواع متراژها را خواهیم داشت تا متناسب با سلیقه و توان متقاضیان، پاسخگوی نیاز آنها باشیم. بنابراین احتمالا متراژ واحدها را بین ۶۰ تا ۸۰ متر و بالاتر در نظر می‌گیریم.»

منبع: روزنامه شهروند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند