واکنش تولیدکنندگان به واردات مرغ

واکنش تولیدکنندگان به واردات مرغ

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه تولید مرغ به اندازه کافی است، گفت: دولت به جای واردات مرغ، نهاده مورد نیاز تولیدکنندگان را تامین کند.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه تولید مرغ به اندازه کافی است و واردات این کالا ضرورتی ندارد، گفت: دولت به جای واردات مرغ، نهاده مورد نیاز تولیدکنندگان را تامین کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد یوسفی در واکنش به صدور مجوز برای واردات مرغ به کشور، گفت: واردات مرغ در شرایط فعلی ضرورتی ندارد چراکه تولید به اندازه کافی است.

وی با بیان اینکه مشکل تولیدکنندگان مربوط به نهاده‌های دامی است، افزود: بهتر است به جای واردات مرغ، دولت ارزی که می‌خواهد به این کار اختصاص دهد را صرف واردات نهاده‌های دامی کند.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه ۳۰ تا ۳۵ درصد ظرفیت مرغداری‌های کشور خالی است، افزود: ۱۰ روز قبل قیمت جوجه یک‌روزه تا ۴۵۰۰ تومان رسیده بود اما چهارشنبه گذشته قیمت آن به حدود ۲۰۰۰ تومان کاهش یافت.

وی توضیح داد: دلیل این مساله آن است که تولیدکنندگان از تامین نهاده مورد نیازشان ناامید هستند و از تولید عقب‌نشینی می‌کنند بنابراین جوجه روی دست پرورش‌دهندگان آن می‌ماند و قیمتش افت می‌کند.

یوسفی با بیان اینکه با کاهش تولید مرغ مواجه نیستیم، افزود: دولت می‌تواند از این بخش حمایت کند تا بخش‌های غیرفعال صنعت، فعال شود.

وی درباره نهاده‌های دامی توضیح داد: شرکت پشتیبانی امور دام به کسانی که مرغ تحویل این شرکت می‌دهند نهاده عرضه می‌کند و این مرغ‌ها را به قیمت کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به‌دست مصرف‌کنندگان می‌رساند.

یوسفی ادامه داد: همچنین برخی استان‌ها از شرکت پشتیبانی امور دام مقداری دان تحویل می‌گیرند و بین تولیدکنندگان توزیع می‌کنند و برخی استان‌ها نیز چیزی دریافت نمی‌کنند و تولیدکنندگان این استان‌ها ناچار هستند نهاده مورد نیازشان را از بازار آزاد تامین کنند.

وی درباره اینکه چرا به برخی استان‌ها نهاده دولتی تعلق نمی‌گیرد؟، گفت: سیاست استانداران و مدیران جهاد کشاورزی این استان‌ها موجب این مساله می‌شود. به عنوان مثال در تهران به مرغدارانی که مرغ تحویل شرکت پشتیبانی امور دام ندادند، دان عرضه نمی‌شود. فقط به زنجیره‌های تولید و کسانی که مرغ خود را تحویل دولت می‌دهند و با شرکت پشتیبانی امور دام قرارداد دارند، دان عرضه می‌شود.

یوسفی افزود: این درحالی است که زنجیره‌های تولید ۱۰ تا ۱۵ درصد مرغداران گوشتی را تحت پوشش دارند.

وی قیمت مرغ را در بازار آزاد بین ۱۱هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزارتومان اعلام و اضافه کرد: قیمت نهاده‌های دامی در بازار نیز متفاوت است، برخی واردکنندگان نهاده‌ها را با قیمت دولتی می‌فروشند اما تحویل آن گاهی حدود ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد و امری زمان‌بر است. برخی واردکنندگان هم نهاده را گران می‌فروشند، فاکتور به نرخ دولتی و مصوب صادر می‌کنند و مابه‌التفاوت آن را نیز جداگانه دریافت می‌کنند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند