کد خبر: 204716

ورود غواصان به نفتکش غرق شده سانچی

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش از ورود غواصان به کشتی غرق شده سانچی خبر داد و گفت: از نظر کارشناسی شرایط بسیار سخت است و نمی‌توان به دستیابی به پیکر سایر شهدا امیدوار بود.

سرویس بازار -

سیروس کیان ارثی در حاشیه مراسم ورود پیکر سه تن از شهدای سانحه سانچی در فرودگاه امام (ره) به خبرنگار مهر گفت: پیگیری‌ها و تجسس‌های یافتن شهدای باقی‌مانده از داخل نفتکش در عمق ۱۱۵ متری در حال انجام است و در صورت پایداری شرایط آب و هوایی عملیات تجسس پیگیری خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه شرایط آلایندگی و زیست محیطی محل غرق شدن سانچی شرایط ویژه‌ای است و وضعیت آب و هوا به گونه‌ای است که تجسس را با سختی رو به رو کرده است، گفت: غواص‌ها نیز در این شرایط به سمت کشتی حرکت می‌کنند و حتی تاکنون توانسته‌اند بخش‌هایی از مخازن سوخت کشتی را که نشت می‌کرد مهار کنند.

کیان ارثی ادامه داد: با این حال این عملیات کار زمان بری است و غواص‌ها با توجه به عمق زیاد محل غرق شدن مدت کوتاهی می‌توانند زیر آب بمانند و پس از خارج شدن از آب ۴۸ ساعت در کپسول‌های ویژه‌ای که شرایط فشار بدن آنها را به وضعیت نرمال برمی‌گرداند، استراحت می‌کنند و دوباره پس از آن تجسس از سر گرفته می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش اظهار داشت: به دلیل شدت انفجار شکل ظاهری کشتی دفورمه شده و تغییر شکل یافته است که ورود به آن را سخت کرده است. با این حال گروه غواصی در تلاشند تا اتاقک‌ها و کابین‌های سانچی را بررسی کنند تا ببینند آیا پیکر خدمه در این اتاقک‌ها هست یا خیر.

وی درباره وضعیت بررسی اطلاعات سانحه نیز تصریح کرد: هم شرکت‌های بیمه‌گر دو کشتی ایرانی سانچی و چینی کریستال در حال بررسی سانحه هستند و هم چهار کشور ذینفع این قضیه بر اساس تفاهم نامه‌ای که امضا کرده‌اند در حال رمزگشایی جعبه سیاه هستند.

کیان ارثی در خصوص تعیین مقصر این سانحه گفت: درحال حاضر امکان پیش داوری وجود ندارد و تا زمانی که اطلاعات جعبه سیاه رمزگشایی نشود نمی‌توان مقصر را تعیین کرد.

وی افزود: مشاوران بین المللی نیز در حال بررسی سانحه هستند و به محض اعلام نتایج اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به گفته کیان ارثی جعبه سیاه هر دو کشتی در اختیار چهار کشور ذینفع است و از ایران نیز سازمان بنادر و دریانوردی این دو جعبه سیاه را در اختیار دارد.

کیان ارثی افزود: همچنین با پرسنل کشتی کریستال مصاحبه شده که در نهایت با اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه جمع‌بندی شده و به صورت بسته اطلاعاتی مجددا بررسی خواهد شد. زمان اعلام نتایج نیز در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی است.

وی درباره اینکه آیا به پیکر سایر خدمه نیز دسترسی خواهیم یافت یا خیر، افزود: تلاش می‌شود به پیکر این شهدا دست یابیم همه ما ایرانی‌ها امیدوار به رسیدن به پیکرها هستیم اما از نظر کارشناسی شرایط کار بسیار سخت است.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش در خصوص رسیدگی به خانواده شهدای سانچی تصریح کرد: شرکت نفتکش تمام تلاش خود را خواهد کرد تا خانواده‌های شهدا به حق و حقوق بین‌المللی خود دست یابند همچنین بیمه حوادث این شهدا هنوز به خانواده‌ها پرداخت نشده است و هرگاه مسائل بین‌المللی مشخص شود وضعیت بیمه آنها نیز تعیین خواهد شد.

وی افزود: ضمن اینکه در حال حاضر تمام هزینه‌های مربوط به انجام آزمایش‌های دی ان ای و انتقال پیکر این سه شهید به کشور توسط شرکت بیمه‌گر پرداخت شده است.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.