آنالیز رفتار پوند در بازار ارز ایران / آینده پوند چگونه خواهد شد؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : عضویت در شانگهای و بریکس جنبه تجاری ندارد/ بدون FATF گشایش اقتصادی بی‌معناست
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد :

آنالیز رفتار پوند در بازار ارز ایران / آینده پوند چگونه خواهد شد؟

a24235435

یک کارشناس اقتصادی متعقد است منشا تضعیف یا تقویت قیمت پوند در بازار ایران، تغییرات این ارز در بازار جهانی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پوند انگلیس بعد از دینار کویت، دینار بحرین و ریال عمان چهارمین ارز گران‌قیمت در بازار ارز ایران است، اما روند پرنوسانی را از ابتدای سال جاری طی نکرده است.

پوند در بازار ارز در انتهای سال گذشته در کف کانال 17 هزار تومان بسته شد، یعنی قیمت آن در روز 28 اسفند ماه سال 97 معادل 17 هزار و 110 تومان بود.

این ارز تا پایان فروردین ماه امسال نیز در کانال 17 هزار تومان نوسان داشت، اما با شروع دومین ماه یک پله صعود کرد.

پوند در روز 11 اردیبهشت ماه مرز 20 هزار تومان را شکست و اما نوسان این ارز در بالای مرز مذکور چهار روز ادامه یافت و از روز 21 اردیبهشت ماه دچار افت قیمت شد.

کاهش قیمت پوند در هفته پایانی اردیبهشت ماه امسال تا رقم 17 هزار و 897 تومان نیز ادامه یافت.

در روز سوم خرداد ماه مصادف با روز 24 مه سال ۲۰۱۹ که ترزا می از سمت نخست‌وزیری کشور بریتانیا کناره‌گیری کرد، به ارزش پوند افزوده شد، اما در دو روز پس از استعفا وی این ارز به صورت بسیار آرام  در حال از دست دادن ارزش خود است.

به طور کلی روند قیمتی پوند از ابتدای سال جاری نشان‌دهنده این است که این ارز از ابتدایی سال جاری تا روز پنجم خرداد ماه بازدهی 4.7 درصدی داشته است.

انگلیس
روند قیمت پوند انگلیس.

در حالی که پوند انگلیس در روز پنجم خرداد ماه سال جاری نسبت به قیمت تمام شده آن در پایان اسفند ماه سال گذشته با افزایش قیمت حدود 880 تومانی معادل 5.1 درصد بازدهی داشته، این ارز در مدت مشابه سال گذشته با بازدهی 24.2 درصدی معادل حدود هزار و 660 تومان نسبت به قیمت تمام شده سال 96 افزایش داشته است.

میثم رادپور، کارشناس اقتصادی تغییر قیمت پوند در داخل کشور را متاثر از تغییرات این ارز در بازار جهانی دانست.

میثم رادپور
قیمت پوند متاثر از بازار جهانی است نه بازار داخلی.

وی در این خصوص گفت: عموما دلیل اصلی تضعیف یا تقویت ارز کشورهای خارجی در بازار ارز داخلی به عملکرد این ارزها در بازارهای جهانی برمی‌گردد. گاهی نیز ممکن است فشارهای موقت تغییراتی را در نرخ ارزها ایجاد کند ولی تاثیر جدی نمی‌گذارد.

وی درباره قیمت پوند گفت: نرخ برابری پوند و دلار معادل 1.27 درصد است. به این ترتیب که قیمت هر پوند اینگونه محاسبه می‌شود؛ قیمت دلار در بازار تهران در 1.27 درصد ضرب می‌شود تا قیمت پوند به دست آید.

رادپور در مورد تاثیرات داخلی بر قیمت این ارز گفت: ممکن است بخش کوچکی از تغییرات پوند ناشی از سطح نقدشوندگی باشد، اما این تاثیر، تاثیری ناچیز است.

وی آینده پوند را این گونه توصیف کرد: گره‌ای که به‌خاطر جدا شدن از اتحادیه اروپا در بریتانیا افتاده، درگیری بین سیاست‌مدران ایجاد کرده است که اگر این مشکل با آرامش حل شود، تنش‌ها کمتر و پوند نیز تقویت می‌شود.

اگر قیمت پوند بر اساس نرخ برابری محاسبه شود؛ براساس داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز قیمت دلار در روز پنجم خرداد ماه معادل 13 هزار و 850 تومان است، اگر این رقم در 1.27 درصد که نرخ برابری پوند به دلار ضرب شود؛ قیمت هر پوند در روز پنجم خرداد ماه امسال معادل 17 هزار و 611 تومان است.

اما در روز مذکور هر پوند معادل 17 هزار و 990 تومان قیمت‌گذاری شده است، یعنی حدود 380 تومان بیشتر از نرخ برابری است.

آیا این اختلاف قیمت پوند در بازار با نرخ برابری آن با دلار منشا داخلی دارد؟

نظرات