در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:

پیش‌بینی بورس ۱۱ تیر / تعادل در بورس حفظ می‌شود؟

پیش‌بینی بورس ۱۱ تیر / تعادل در بورس حفظ می‌شود؟

بازار سرمایه امروز در دومین روز معاملاتی هفته جاری با روندی مثبت و صعودی به کار خود پایان داد. نظر کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار فردا به چه صورت است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سرمایه امروز با روند متعادی پیش رفت. نمادهای شاخص ساز بازار روند متعادلی را طی کردند. اما همچنان نیمی از بازار و نمادهایی که تا پیش از بحران بازار سهام جذابیت داشتند حالا منفی و در محدوده صفر تابلو معامله می‌شوند.

به عقیده کارشناسان بازار سرمایه روند بازار به طور کلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند صعودی را داشته است اما این روند به صورتی بوده است که فقط بازار را به تعادل رسانده است و در سوددهی سهامداران تغییری ایجاد نکرده است.

بازار سهام در این روزها با ابهامات زیادی رو به رو شده است. از طرفی هنوز دولت جدید بر سر کار نیامده و تفکرات و استراتژی‌های سیاسی دولت مشخص نشده است. از طرفی دیگر هم کسری بودجه ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت در سال جاری ترسی مضاعف را به بازار تزریق کرده است که مبادا دوباره با وضعیت سال ۹۹ مواجه شویم.

اگر از دلایل سیاسی و ابهامات در بازار گذر کنیم در حال حاضر مهم‌ترین عاملی که ورود نقدینگی به بازار را با سختی رو به رو کرده است، اعتماد سهامداران حقیقی به بازار است. سهامدارانی که سال گذشته بیش از نیمی از سرمایه‌های خود را از دست دادند و حالا با ترس بیشتری به بازار ورود می‌کنند.

اما علی ضیاچی کارشناس بازار سرمایه در گفتگویی با تجارت‌نیوز درباره روند کلی بازار گفت: شاخص کل بورس تنها با چند نماد شاخص‌ساز قابلیت مثبت ماندن را دارد و بقیه گروه‌های با جذابیت بالا برای سرمایه‌گذاری در حال حاضر یا منفی هستند یا در محدوده صفر تابلو معامله می‌شوند.

او معتقد است در یک ماه گذشته روند بازار فقط تعادل‌بخش به سهم‌هایی بوده است که قفل و در صف فروش بودند اما اگر بخواهیم بگوییم که سود خوبی را سهامداران کسب کرده‌اند اشتباه است.

او می‌گوید: اگر به بازار در حال حاضر با یک نگاه میان مدت توجه داشته باشیم می‌توانیم سود نسبتا خوبی را کسب کنیم. باید توجه کنیم که وضعیت فعلی بازار تفاوت آنچنانی با قبل نداشته و فقط تا حدودی با تعادل رو به رو شده است.

ضیاچی در بخش دیگری تاکید کرد: انتظار بازار از دولت جدید حذف قیمت‌گذاری دستوری به نفع دلالان است. همچنین دولت باید با احترام به مکانیزم اصلی بازار یعنی عرضه و تقاضا به روند متعادل بازار کمک کند.

وی افزود: امسال به دلیل کسری بودجه، دولت مجبور است به صورت گسترده‌ای به فروش اوراق بپردازد و با چاپ پول و تزریق نقدینگی به بازار پولی کسری بودجه خود را پوشش دهد.

ضیاچی در پایان درباره پیش‌بینی بازار سرمایه گفت: نمی‌توانیم بگوییم بازار امروز با فردا چه تفاوتی دارد و یا کدام گروه‌ها ظرفیت بهتری را برای سرمایه‌گذاری دارند در حال حاضر نقدینگی بین گروه‌های مختلف در چرخش است. بنابراین تنها با دیدی میان مدت به بازار می‌توانیم در آن سرمایه‌گذاری کنیم. اما برآینده کلی از بازار نشان می‌دهد یک روند آرام و مبتنی بر تحلیل را داشته باشیم.

 

آخرین اخبار مرتبط با پیش‌بینی بورس را هر روز ساعت ۱۷ در صفحه پیش‎‌بینی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند