پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 آذر 99

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 آذر 99

دیروز قیمت دلار  با ۵۰ تومان افزایش، حدود ساعت ۳ بعدازظهر به ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. اما امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بیینی هایی می‌شود و چه سیگنال‌هایی از اخبار رسمی برای این بازار قابل مشاهده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دیروز قیمت دلار  با ۵۰ تومان افزایش، حدود ساعت ۳ بعدازظهر به ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. همچنین قیمت دلار دیروز در بازار متشکل ۲۴,۵۴۷ تومان ثبت شد. اما امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بیینی هایی می‌شود و چه سیگنال‌هایی از اخبار رسمی برای این بازار قابل مشاهده است؟

واریز هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی به بورس، تصویب دوفوریت بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‍‌‌‌ها در مجلس و احتمال لغو بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای با این طرح مجلس از جمله سیگنال‌های تحریک‌کننده قیمت دلار محسوب می‌شوند.

در این مورد دنیای اقتصاد نیز نوشت: برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند که انتظارات تورمی نسبت به قبل از انتخابات آمریکا بسیار تغییر کرده است و این مساله می‌تواند به مرور باز هم اثر کاهشی در بازار ارز و سکه داشته باشد. با این حال، گروه دیگری عنوان می‌کنند، نتایج انتخابات آمریکا دیگر در بازارها پیش‌خور شده است و قیمت‌ها در صورتی پایین‌تر می‌آیند که معامله‌گران اطمینان پیدا کنند که قرار است به‌صورت عملی تنش‌ها بین ایران و آمریکا کاهش پیدا کند و تحریم‌ها تخفیف زیادی پیدا کنند.

در این میان، دسترسی ایران به درآمدهای ارزی خود نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌عنوان مثال،‌ اگر ایران بتواند به درآمدهای خود در عراق و کره جنوبی دسترسی پیدا کند، بخش زیادی از فشارهای ارزی کاسته خواهد شد و می‌تواند منجر به افت بیشتر قیمت‌ها شود. با این حال، در حال حاضر در این زمینه گویا گشایش زیادی صورت نگرفته است. به عبارت دیگر، ممکن است انتظارات معامله‌گران به دلیل نتایج انتخابات آمریکا تا حدی تغییر کرده باشد، ولی آنچه در نهایت موجب می‌شود قیمت‌ها افت بیشتری را تجربه کنند یا در سطوح خاصی، نوسانات محدودتری را تجربه کنند، تغییرات واقعی در درآمدهای ارزی و آسودگی دسترسی به آنهاست.

این در حالی است که همچنان عده زیادی از معامله‌گران سعی می‌کنند با ارائه خبرهای جهت‌دار پیرامون انتخابات آمریکا وضعیت بازار را تحت تاثیر قرار دهند. آنها می‌خواهند نشان دهند که همچنان ترامپ شانس دارد که در کاخ سفید باقی بماند. گروهی نیز تلاش می‌کنند این موضوع را برجسته کنند که ترامپ ممکن است قبل از ترک کاخ سفید تحریم‌های شدیدتری را علیه ایران اعمال کند یا حتی اقدام به حمله نظامی کند. با این حال، بازار هیچ کدام از این خبرها و رفتارهای این دسته از معامله‌گران را جدی نگرفته است. این مساله از روند قیمت سکه و دلار هم مشخص است که در هفته‌های اخیر عموما در جهت کاهشی حرکت کرده‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند