تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روز پنج‌شنبه دلار در ادامه روند کاهشی ۱۹۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روز پنج‌شنبه دلار در ادامه روند کاهشی ۱۹۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. بازیگران فنی اعتقاد دارند رفتن دلار به زیر محدوده حساس ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌تواند زمینه‌ساز نزول این ارز تا ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان شود.

دنیای اقتصاد درباره آینده قیمت دلار نوشت:

نزدیک ۲ درصد افت طی یک هفته

دلار در هفته‌های اخیر سیر نزولی داشته است؛ به‌طوری که دو هفته پیش ۱/ ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و هفته گذشته نیز افت ۷/ ۱ درصدی را به ثبت رساند. به گفته فعالان، با از دست رفتن محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی، انتظارات کاهشی در بازار بیشتر و این موضوع موجب شد که فشار فروش بیشتر شود. در کنار این، در انتهای هفته اخبار مثبتی از مذاکرات وین به بازار مخابره شد که توجه معامله‌گران کاهشی را به خود جلب کرد. به‌عنوان مثال، سخنگوى وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده است، در مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا و ایران در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما این گفت‌وگوها هنوز تا رسیدن به موفقیت فاصله دارد.

در حال حاضر، ما بیشتر دانسته‌ایم برای بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش باید چه کار کنیم و برداشت ما این است که ایران نیز بیشتر متوجه شده‌ برای بازگشت به تعهداتش در برجام باید چه کار کند. شبکه آمریکایی بلومبرگ نیز گزارش داده که قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اول خرداد و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند. چنین اخباری از مذاکرات وین موجب شد که قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی نیز راه نزولی را طی کند. گفته می‌شد در این معاملات ارزش دلار تا ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان افت کرده است.

در کنار اخبار سیاسی، برخی فعالان عنوان می‌کنند عرضه بازارساز نیز در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است؛ به‌عنوان مثال، سامانه نیما در فروردین ماه ۱۴۰۰ شاهد عرضه ۴/ ۸ میلیارد دلار به‌صورت حواله ارزی بوده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در فروردین امسال ۴/ ۸ میلیارد دلار به‌صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارزهای مختلف در سامانه نیما عرضه شد که از این میزان، حدود ۳/ ۱میلیارد دلار معامله شده است.

براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ معاملات دلاری ۲۲۹ هزار و ۳۵۸ ریال بوده است. همچنین در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه جاری، ۲۶۴ میلیون دلار عرضه به‌صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه (نیما) صورت گرفته است که از این میزان، مجموع معاملات انجام شده در بازار ثانویه ۱۰۳ میلیون دلار بوده است. براساس معاملات انجام شده میانگین موزون نرخ معاملات دلاری در روز جاری ۲۲۵ هزار و ۸۵۸ ریال بوده است.

اخبار مرتبط با دلار را در صفحه اختصاصی ارز و طلا تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند