سیگنال دلار و اونس به سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در بازار امروز ۱۸ شهریور

سیگنال دلار و اونس به سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در بازار امروز ۱۸ شهریور

قیمت طلا پس از سقوط بیش از یک درصدی در پایان معاملات روز سه‌شنبه، در دادوستد‌های روز بعد اندکی افزایش یافت اما در نهایت پایین سطح روانی مهم ۱۸۰۰ دلار ماند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا پس از سقوط بیش از یک درصدی در پایان معاملات روز سه‌شنبه، در دادوستد‌های روز بعد اندکی افزایش یافت اما در نهایت پایین سطح روانی مهم ۱۸۰۰ دلار ماند. قیمت اونس طلا دیروز تحت‌تاثیر رشد ارزش دلار و رشد سود اوراق قرضه بدترین سقوط روزانه خود در یک ماه اخیر را ثبت کرد و ساعت۱۹ و ۵۰ دقیقه به وقت تهران به ۱۷۹۴ دلار رسید.

این در حالی است که بهای این فلز گرانبها در معاملات روز جمعه به بالاترین رکورد ۵/ ۲ماهه خود رسیده بود. به گفته کارشناسان در آینده کوتاه طلا تحت‌تاثیر آمار اقتصادی و آنچه آمار آمریکا درباره زمان تعدیل خرید اوراق قرضه می‌گویند، قرار خواهد داشت. اگر طلا فرصت دوباره‌ای برای افزایش پیدا کند، سطح ۱۸۳۰ دلار را تست خواهد کرد اما به نظر نمی‌رسد فضا به نحوی باشد که قیمت‌ها را به سطح بالاتری هدایت کند.

سیگنال دلار و اونس به سکه

قیمت طلا و سکه در معاملات روز چهارشنبه پیرو رشد هر دو محرک این بازار، افزایش قیمت را تجربه کرد. نرخ دلار که از میانه‌های کانال ۲۷ هزار تومانی فراتر رفته است در کنار بازگشت اونس طلای جهانی به مسیر صعود، پس از افت به زیر سطح مهم و روانی ۱۸۰۰ دلاری بر سیر صعودی سکه سرعت بخشیده و بهای این فلز گرانبها را تا ۱۲ میلیون و ۱۸۰ تومان افزایش داده که رشد ۶/ ۱درصدی را از ابتدای هفته تاکنون نشان می‌دهد.

آنچه مانع افزایش بیشتر طلا در دادوستد‌های بازار‌های داخلی شده تکانه‌های منفی اونس طلا در روزهای پیشین بود.

قطعات کوچک‌تر نیز تحرکات ملایمی را دنبال کردند. به این ترتیب نیم‌‌‌سکه با قیمت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ربع‌‌‌سکه با قیمت ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شدند.

دنیای اقتصاد نوشت:

وضعیت دشوار سکه امامی

روز چهارشنبه، سکه وضعیت دشواری داشت. از یکسو تحت فشار نزول اونس طلا قرار داشت و از سوی دیگر به کمک دلار قصد داشت که مقاومت ۱۲میلیون و ۲۰۰هزار تومان را بشکند. ساعت ۳ بعدازظهر، قیمت سکه در محدوده ۱۲میلیون و ۱۸۰هزار تومان معامله شد که ۷۰هزار تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود. به این ترتیب می‌توان گفت که فلز گرانبهای داخلی در روز پنجم هفته همسو با حرکت دلار جابه‌جا شد؛ ولی به‌دلیل نزول بهای اونس طلا در بازارهای جهانی نتوانست از مقاومت پیش روی خود عبور کند. طلای جهانی تا ساعت ۲۰ بعدازظهردیروز توان حضور بالای مرز هزار و ۸۰۰ دلاری را نداشت و به این ترتیب، سد بزرگی در راه شکست مقاومت قیمتی سکه امامی شد.

برخی فعالان بازار اعتقاد داشتند در صورتی که طی روزهای آتی، اونس طلا بتواند به بالای مرز هزار و ۸۰۰ دلاری برگردد و دلار نیز بالای محدوده ۲۷هزار و ۵۰۰تومان تثبیت شود، صعود سکه به بالای خط ۱۲میلیون و ۲۰۰هزار تومانی قطعی خواهد بود.

تحلیلگران فنی باور دارند که در صورت شکست این مقاومت فنی در بازار سکه، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد. سکه مدت‌هاست که در دامنه ۱۱میلیون و ۸۰۰هزار تا ۱۲ میلیون و ۲۰۰هزار تومان زندانی شده است. هر زمان قیمت فلز گرانبهای داخلی به محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نزدیک شده است، تعداد خریداران بازار افزایشی پیدا کرده است و با نزدیک شدن به محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰هزار تومانی، فروشندگان دست بالا را در معاملات به‌دست آورده‌اند.

آخرین پیش‌بینی‌ها از بازار طلا و سکه را در صفحه پیش‌بینی طلا تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند