چالش عدم اخذ کارمزد برای بانک‌ها

چالش عدم اخذ کارمزد برای بانک‌ها

یک کارشناس بانک با اشاره به اینکه اخذ کارمزد به معنای دریافت هزینه اضافی نیست، گفت: عدم پرداخت کارمزد به شکل مستقیم و غیر‌مستقیم، صورت‌های مالی بانک‌ها را با چالش‌هایی روبرو می‌کند.

محمدرضا غفوری کارشناس بانک درخصوص آخرین برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای دریافت کارمزد، به باشگاه خبرنگاران اظهار کرد: در بسیاری از کشورها، تعاملات فی مابین بین فروشگاه‌ها و ارکان بانکی برای دریافت کارمزد در ازای ارائه خدمات برقرار شده؛ اما در ایران، این امر محقق نشده و تمام هزینه‌ها به دوش سازمان دیگر موکول می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این کارشناس بانکی با تاکید بر اینکه سرمایه بانک‌ها از محل منابع دولتی و اختصاصی یا سپرده‌های مردمی است، بیان کرد: بانک‌ها برای تامین هزینه‌های خود و همچنین پرداخت سود سهامداران و سپرده‌گذاران نیاز به درآمد دارند که این درآمد از محل تفاوت نرخ سود سپرده و تسهیلات و کارمزدها تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: کارمزد به دلیل هزینه‌هایی که در 15 سال اخیر برای بانک‌ها داشته سبب از بین رفتن بسیاری از سرمایه‌های بانکی شده است.

غفوری تصریح کرد: متاسفانه باتوجه به ساختاری که در 30 سال گذشته تجربه شده، بسیاری از بانک‌های ایرانی هزینه‌ای را از طریق کارمزد دریافت نکردند، چراکه بخش اعظم درآمدزایی بانک‌ها به درآمدهای مشاع برمی گردد.

این کارشناس بانکی، با اشاره به اینکه 55 درصد درآمدها مربوط به درآمدهای غیرمشاع است، یادآورشد: طی چند سال اخیر با افزایش سرمایه بانک‌ها توانسته‌ایم، توان پرداخت تسهیلات بانکی را تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه بانک‌های کشور در مقایسه با بانک های جهانی عقب هستند، افزود: بخش اعظم ارائه خدمات الکترونیکی توسط بانک‌ها هزینه‌هایی در بردارد که درنهایت این هزینه‌ها به سهامداران باز می‌گردد.

غفوری تاکید کرد: بخش اعظمی از سهامداران بانک‌های دولتی، مردم هستند، با این وجود سودی که می‌تواند به گردش دربیاید در عمل ازبین می‌رود.

این کارشناس بانکی با بیان اینکه بخش اعظم درآمدهای غیرمشاع بانک ناشی از خدمات است، بیان کرد: با نگاهی منطقی و دور از شتاب زدگی درمی یابیم که مهم‌ترین بخش درآمدهای بانکی مربوط به بخش درآمدهای غیر مشاع است، در حالیکه با پیاده سازی کردن شکل واقعی بانکداری، درآمد زایی بانک‌ها برقرار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اخذ کارمزد به معنای دریافت هزینه اضافی نیست، تصریح کرد: در ذهن تمامی مسئولان و مردم رایگان بودن خدمات نهفته شده است، در حالیکه عدم پرداخت این هزینه‌ها به شکل مستقیم و غیر مستقیم، صورت‌های مالی بانک‌ها را با چالش‌هایی روبرو می‌کند؛ به همین خاطر حمایت مستقیم و غیر مستقیم مردم امری ضروری است.

 

منبع: بنکر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند