موضوعات داغ:

کاهش قیمت تخم مرغ در بازار ادامه دارد

کاهش قیمت تخم مرغ در بازار ادامه دارد

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با اشاره به استمرار کاهش قیمت تخم مرغ گفت: نرخ کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۶۰۰ تومان است.

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با اشاره به استمرار کاهش قیمت تخم مرغ گفت: نرخ کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۶۰۰ تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ناصر نبی‌پور، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۶۰۰ معادل شانه‌ای ۹ هزار تومان است که با قیمت تمام‌شده خود فاصله معناداری دارد.

وی قیمت تمام‌شده هر کیلو تخم مرغ را ۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: از ۲ ماه گذشته تا کنون مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ با زیان ۳ هزار و ۴۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی روبه‌رو هستند که استمرار این روند، صنعت را با چالش جدی مواجه می‌کند.

نبی‌پور ادامه داد: طبق قول وزیر جهاد کشاورزی قرار است ۱۰ هزار تن تخم مرغ مازاد مرغداران از طریق اتحادیه میهن خریداری و ذخیره‌سازی شود که تحقق این امر بر جلوگیری از روند کاهش قیمت تخم مرغ و زیان مرغداران تاثیر بسزایی دارد.

این مقام مسئول گفت: با وجود بهبود تقاضا با اتمام ماه مبارک رمضان، نمی‌توان انتظار داشت که بدون حمایت دولت، ضرر مرغدار به نصف قیمت تمام‌شده برسد، چرا که در فصل گرما، تقاضای چندانی برای خرید تخم مرغ در بازار وجود ندارد.

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به اینکه خبری از صادرات تخم مرغ نیست، بیان کرد: با توجه به شرایط آنفلوانزای حاد پرندگان در چند واحد بومی در اسفند، کشور ما از نظر سازمان جهانی بهداشت همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد. حال باید منتظر ماند و دید که رایزنی رئیس سازمان دامپزشکی در اجلاس جهانی با مسئولان عراقی به کجا رسیده است.

وی ادامه داد: با پاک شدن کشور از آنفلوانزای حاد پرندگان این امکان وجود دارد که ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن تخم مرغ در سال به بازار‌های هدف صادر شود.

به گفته نبی‌پور، با توجه به شرایط کنونی مرغداران تمایلی به جوجه‌ریزی واحد‌های خود ندارند که عواقب این امر را در چند ماه آینده هم‌زمان با کاهش عرضه خواهیم دید.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، تصریح کرد: هم‌اکنون قیمت هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد حدود ۴ هزار و ذرت یک هزار و ۶۰۰ تا یک هزار و ۷۰۰ تومان است که نرخ بالای نهاده در بازار آزاد و افزایش کرایه حمل‌ونقل و دریافت پشت بارنامه، هزینه‌های تولید را به شدت بالا برده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند