عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

قیمت تخم مرغ بعد از ماه رمضان ثابت باقی می‌ماند

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: بعد از ماه رمضان قیمت هر کیلو تخم مرغ از محل درب مرغداری هفت هزار و 200 تومان ثابت باقی می‌ماند.
قیمت تخم مرغ بعد از ماه رمضان ثابت باقی می‌ماند

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره علت کاهش قیمت تخم مرغ به تجارت‌نیوز گفت: ظرفیت تولید تخم مرغ در داخل کشور بیش از یک میلیون تن است. طی سال‌های گذشته این میزان ظرفیت ۹۰۰ هزار تن بود اما در سال ۹۶ به علت وجود آنفلونزا ۲۵ تا ۳۰ درصد گله‌ها معدوم شدند. همین موضوع باعث شد که قیمت تخم مرغ در سال ۹۷ به شدت گران شود.

مهدی معصومی که مدیر عامل شرکت تلاونگ است، در ادامه افزود: چنانچه در سال ۹۶ بیماری آنفلونزا رخ نمی‌داد قیمت‌ها در سال ۹۷ روند متعادلی را داشت. در اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ تولید تخم‌مرغ به طور چشمگیری افزایش یافت. علی رغم اینکه مصرف تخم‌مرغ جایگزین گوشت قرمز و سفید شده است با این حال اما این کالا بیش از نیاز کشور تولید شده و همین موضوع افت چشم‌گیر قیمت تخم مرغ را به همراه داشته است.

او اظهار کرد: با کاهش قیمت تخم مرغ مرغدارها حدود ۲۵ درصد زیان دیده‌اند اما برای جلوگیری از زیان این فعالان صنعتی دولت اجازه صادرات تخم‌مرغ را داد. هر چند که هنوز موفق به انجام صادرات نشده‌ایم اما به نظر می‌رسد با صادرات این محصول قیمت تخم مرغ در کشور متعادل شود.

قیمت تخم‌‌مرغ معمولا نیمه دوم سال گران می‌شود

معصومی به قیمت تخم‌مرغ اشاره کرد و گفت: قیمت هر کیلو تخم‌مرغ از محل درب مرغداری هفت هزار و ۲۰۰ تومان است که هر شانه تخم‌مرغ هم کمتر از ۱۵ هزار تومان در محل مرغداری باید عرضه شود. معمولا قیمت تخم‌مرغ به دلیل کاهش مصرف در شش ماه نخست سال ارزان و در نیمه دوم سال گران می‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که بعد از ماه رمضان قیمت تخم مرغ کاهش خواهد یافت یا خیر؟ گفت: قیمت تخم‌مرغ بعد از ماه رمضان ثابت باقی می‌ماند. در حال حاضر سازمان دامپزشکی کشور با مجامع بین‌المللی در حوزه صادرات تخم‌مرغ در حال مکاتبه هستند تا با اعلام نبود آنفلونزا در ایران بتوانیم این محصول را روانه بازارهای بین‌المللی کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز