موضوعات داغ:
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

قیمت تخم مرغ بعد از ماه رمضان ثابت باقی می‌ماند

قیمت تخم مرغ بعد از ماه رمضان ثابت باقی می‌ماند

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: بعد از ماه رمضان قیمت هر کیلو تخم مرغ از محل درب مرغداری هفت هزار و 200 تومان ثابت باقی می‌ماند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره علت کاهش قیمت تخم مرغ به تجارت‌نیوز گفت: ظرفیت تولید تخم مرغ در داخل کشور بیش از یک میلیون تن است. طی سال‌های گذشته این میزان ظرفیت 900 هزار تن بود اما در سال 96 به علت وجود آنفلوانزا 25 تا 30 درصد گله‌ها معدوم شدند. همین موضوع باعث شد که قیمت تخم مرغ در سال 97 به‌شدت گران شود.

مهدی معصومی که مدیر عامل شرکت تلاونگ است، در ادامه افزود: چنانچه در سال 96 بیماری آنفلوانزا رخ نمی‌داد قیمت‌ها در سال 97 روند متعادلی را داشت. در اواخر سال 97 و اوایل سال 98 تولید تخم مرغ به‌طور چشمگیری افزایش یافت. علی‌رغم اینکه مصرف تخم مرغ جایگزین گوشت قرمز و سفید شده است، با این حال اما این کالا بیش از نیاز کشور تولید شده و همین موضوع افت چشم‌گیر قیمت تخم مرغ را به همراه داشته است.

او اظهار کرد: با کاهش قیمت تخم مرغ، مرغدارها حدود 25 درصد زیان دیده‌اند اما برای جلوگیری از زیان این فعالان صنعتی دولت اجازه صادرات تخم مرغ را داد. هرچند که هنوز موفق به انجام صادرات نشده‌ایم اما به نظر می‌رسد با صادرات این محصول قیمت تخم مرغ در کشور متعادل شود.

قیمت تخم مرغ معمولا نیمه دوم سال گران می‌شود

معصومی به قیمت تخم مرغ اشاره کرد و گفت: قیمت هر کیلو تخم مرغ از محل درب مرغداری هفت هزار و 200 تومان است که هر شانه تخم مرغ هم کمتر از 15 هزار تومان در محل مرغداری باید عرضه شود. معمولا قیمت تخم مرغ به‌دلیل کاهش مصرف در شش ماه نخست سال ارزان و در نیمه دوم سال گران می‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که بعد از ماه رمضان قیمت تخم مرغ کاهش خواهد یافت یا خیر؟ گفت: قیمت تخم مرغ بعد از ماه رمضان ثابت باقی می‌ماند. در حال حاضر سازمان دامپزشکی کشور با مجامع بین‌المللی در حوزه صادرات تخم مرغ در حال مکاتبه هستند تا با اعلام نبود آنفلوانزا در ایران بتوانیم این محصول را روانه بازارهای بین‌المللی کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند