کاهش قیمت نفت اوپک

کاهش قیمت نفت اوپک

قیمت نفت اوپک با 62 سنت کاهش به 48.07 دلار در هر بشکه رسید هر چند انتشار گزارش کاهش شدید ذخایر نفت خام آمریکا قیمت نفت را بالا کشید. اما افزایش تولید نفت آمریکا باعث کاهش دوباره قیمت شد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک، در آخرین به‌روزرسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه گذشته 26 مرداد 1396 با 62 سنت کاهش نسبت به قیمت روز پیش از آن 48.07 دلار در هر بشکه فروخته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه گذشته (25 مرداد) با قیمت بشکه‌ای 48.69 دلار فروخته شده بود.

کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال 2017، اول تیر ماه رقم خورده و به 42.58 دلار در هر بشکه رسیده بود.

هرچند انتشار گزارشی مبنی بر کاهش شدید ذخایر نفت خام و سوخت آمریکا روز چهارشنبه سبب افزایش قیمت نفت در جهان شده بود، اما با انتشار آماری مبنی بر افزایش تولید نفت در آمریکا که عرضه و تقاضا در این کشور را به حالت تعادل در آورد، قیمت نفت در روز پنج‌شنبه دوباره کاهش یافت که به تبع آن قیمت نفت اوپک نیز کاهش یافت.

با این حال روز جمعه با کاهش ارزش دلار و تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا، قیمت نفت به شدت افزایش یافت و سبب شد تا نفت برنت افزایش هفتگی ثبت کند. اما نفت خام آمریکا هفته‌ای تقریبا ثابت داشته باشد.

به این ترتیب، هر بشکه نفت برنت روز جمعه 52.72 دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا 48.51 دلار در هر بشکه معامله شد.

قیمت اوپک برای روز جمعه هنوز بر روی سایت این سازمان به‌روزرسانی نشده است.

متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به 18 آگوست 2017 یعنی 27 مرداد ماه برابر با 48.67 دلار در هر بشکه بوده است.

متوسط قیمت نفت در ابتدای سال 2017 تاکنون برابر با 49.74 دلار بوده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

 

منبع: فارس

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند