اکسکوینو

کاهش ۷۳ درصدی واردات خودرو در نخستین ماه سال‌ جاری

ترخیص خودرو+تجارت نیوز

گمرک ایران از کاهش ۷۳ درصدی واردات خودرو طی فروردین ماه سال‌ جاری خبر داد و اعلام کرد در این مدت یک‌هزار و ۳۴ دستگاه خودرو از طریق گمرکات وارد کشور شده است.

گمرک ایران از کاهش ۷۳ درصدی واردات خودرو طی فروردین ماه سال‌ جاری خبر داد و اعلام کرد در این مدت یک هزار و ۳۴ دستگاه خودرو از طریق گمرکات وارد کشور شده است.

ب️ه گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آمار گمرک ایران طی فروردین ماه سال‌جاری تعداد یک هزار و ۳۴ دستگاه خودرو به ارزش ۲۳ میلیون و ۶۵۱ هزار دلار به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد ۷۳ درصدی و از حیث ارزش ۷۷ درصد کاهش داشته است.

️همچنین طی ۱۲ ماهه سال ۹۶ تعداد ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون و ۸۵۱ هزار دلار به کشور وارد شد که نسبت به سال ۹۵ از نظر تعداد ۸ و ۶۶ صدم درصد و از حیث ارزش ۸ و ۴۴ صدم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بنابراین گزارش، تمامی کالاها و به ویژه تک تک خودروهای وارداتی در سال ۹۶ و فروردین ماه سالجاری مجوز ثبت سفارش دارند.

مجوزهای ثبت سفارش به صورت کدهای ۸ رقمی به صورت الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ و در سامانه گمرک بارگذاری می‌شود و درصورت عدم ارائه مجوز ثبت سفارش، در گام اول امکان اظهار کالا در سامانه جامع گمرکی وجود ندارد.

️درخصوص ترخیص خودروهای وارداتی علاوه بر اخذ مجوز ثبت سفارش قبل از اظهار به گمرک، پس از اتمام تشریفات گمرکی و در موقع خروج نیز ضمن ارائه vin خودروهای وارداتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت در موقع خروج خودروها، گمرکات نسبت به اخذ تاییدیه مجدد مشخصات خودروها و مجوزهای ثبت سفارش و نمایندگی‌های رسمی خودروهای وارداتی به صورت سیستمی اقدام می‌کنند که مجوز ثبت سفارش و تاییدیه ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه خودروی وارداتی در سال ۹۶ در بانک اطلاعاتی گمرک ثبت شده و مستندات آن موجود است.

️همچنین با کمک گمرک الکترونیک، گواهی‌های ترخیص خودرو نیز به صورت الکترونیکی از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی جهت شماره‌گذاری خودرو در اختیار مراکز شماره‌گذاری خودرو قرار می‌گیرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند