عباس آخوندی:

کریدور شمال–جنوب تجاری‌سازی می‌شود

کریدور شمال–جنوب تجاری‌سازی می‌شود

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اجلاس وزاری حمل‌ونقل کریدور شمال-جنوب، مهرماه امسال در تهران برگزار و مسائل مربوط به تجاری‌سازی این کریدور، وضع نظام تعرفه و سایر مسائل مربوط به آن بررسی خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران با در اختیار داشتن زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقلی در بخش‌های مختلف، نقش مهمی را در رشد و گسترش تجارت منطقه اکو به‌ویژه کشورهای محصور در خشکی ایفا می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی، در نهمین اجلاس وزرای حمل‌ونقل کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی «اکو» در بندر ترکمن‌باشی اظهار داشت: اجلاس وزاری حمل‌ونقل کریدور شمال-جنوب، مهرماه امسال در تهران برگزار و مسائل مربوط به تجاری‌سازی این کریدور، وضع نظام تعرفه و سایر مسائل مربوط به آن بررسی خواهد شد.

وی با اشاره به افتتاح فاز اول طرح توسعه بندر چابهار و ظرفیت ۸ میلیون تنی فعلی آن و تکمیل طرح‌های توسعه آن با مشارکت طرفه‌های خارجی اعلام کرد: موقیعت ویژه ترانزیتی این بندر در اتصال شرق آسیا به شبه قاره هند و افغانستان به آسیای میانه، روسیه و اروپا کمک بسیار چشمگیری به رونق ترانزیت منطقه‌ای و بین‌المللی و به تبع آن روان‌سازی جریان تجارت در این منطقه خواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی ایران همچنین گفت: امروز زمان برداشتن گام‌های عملی برای تحقق برنامه‌ها و تصمیم‌هایی است که قبلا در منطقه اکو و چارچوب برنامه‌های بخش حمل‌ونقل اکو وضع شده‌است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد: مقدمات و سازوکارهای لازم برای مطالعه تجاری‌سازی کریدور ریلی قزاقستان، ترکمنستان و ایران به‌زودی نهایی شود.

آخوندی اضافه کرد: امیدوارم اجلاس وزاری حمل‌ونقل کشورهای واقع در مسیر کریدور چین، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران که کشور چین را از مسیر این کشورها به ایران و اروپا متصل می‌کند و افغانستان میزبانی آن را بر عهده گرفته است، امسال برگزار شود.

وی همچنین ضرورت حضور چین در این کریدور و نیز گسترش فطارهای کانتینری آلماتی-استانبول و آلماتی-بندر عباس در چارچوب اکو به چین را خواستار شد.

وزیر راه و شهرسازی فعال شدن مسیر ریلی کریدور اسلام آباد-تهران-استانبول (ITI) و تلاش برای بازسازی و بهسازی مسیر کویته-تفتان در داخل پاکستان را که یکی از موانع جدی برای عملیاتی شدن این مسیر است مورد تاکید قرار داد.

پیشنهاد ایران برای ازسرگیری قطارهای مسافری به عشق‌آباد و ازبکستان

آخوندی، با توجه به ظرفیت‌های فراوان و اشتراکات زیاد بین کشورهای منطقه اکو، پیشنهاد کرد موضوع از سرگیری قطارهای مسافری مشهد-عشق‌آباد و نیز قطارهای مسافری بین ایران و ازبکستان از جمله شهرهای سمرقند و بخارا بررسی شود.

وی بر تمرکز جدی دبیرخانه اکو جهت تسریع در اجرایی کردن چهارچوب موافقت‌نامه حمل‌ونقل و ترانزیت اکو (TTFA) ، تسهیل عبور مرزی، برداشتن موانع غیرفیزیکی و تشریفات غیر لازم در حمل‌ونقل و ترانزیت و عملیاتی کردن کریدورهای ریلی و جاده‌ای منطقه اکو با تعریف پروژه های مشترک تاکید کرد.

آخوندی همچنین به مشترکات تاریخی، فرهنگی و تمدنی کشورهای منطقه اکو و مسیرهای اتصالی کشورهای همسایه به همدیگر به همراه پتانسیل‌های فراوان در آن از جمله وسعت هشت میلیون کیلومتر مربعی، جمیعت ۴۰۰ میلیونی، منابع غنی انرژی و تنوع گردشگری قابل توجه و نیز رشد اقتصادی مناسب آن که موجب شده تا این منطقه به عنوان یکی از راهبردی‌ترین مناطق در جغرافیایی سیاسی جهانی شناخته شود، اشاره کرد.

وزیر راه و شهرسازی ایران، اعلام کرد: این امر ما را بر آن می‌دارد تا با استفاده از امکانات بالقوه اقتصادی کشورهای عضو موجب ارتقای رفاه ملت‌های خود را فراهم کنیم.

نهمین اجلاس وزاری حمل‌ونقل سازمان همکاری‌های اقتصادی «اکو»ساعتی پیش در محل هتل «دنیز» منطقه ملی گردشگری «آوازه» در نزدیکی شهر ترکمنباشی واقع در ساحل ترکمنی دریای خزر با حضور وزاری حمل‌ونقل کشورهای اعضو اکو،معاونین وزیران و نیز سفیران کشورهای عضو اکو به کار خود پایان داد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند