کد خبر: 250342

یک کارشناس بازار مسکن پیش‌بینی کرد:

گرانی مسکن تا پایان سال ادامه دارد

یک کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: از شهریور ماه سال ۹۶ قیمت مسکن شروع به رشد کرده است و با توجه به خروج امریکا از برجام این روند افزایشی در سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت.

سرویس بازار -

بازار مسکن سال ۹۷ را با یک روند صعودی قیمت آغاز کرد. طبق اعلام بانک مرکزی، در فروردین ماه امسال قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافت. اما آیا این نوسان قیمت در ماه رمضان و روزهای آینده هم ادامه خواهد یافت؟

بیت‌الله ستاریان، کارشناس بازار مسکن در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: مسکن پارامتری نیست که بتوان در قالب یک ماه آن را بررسی کرد. عوامل مختلفی بر بازار مسکن اثرگذار هستند. ماه رمضان هم اندک تاثیری بر قیمت معاملات مسکن دارد.

وی افزود: اما به طور کلی دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت مثل ایام نوروز که مصادف با تعطیلات است بر بازار مسکن که یک مساله بلندمدت است اثر ندارد.

ستاریان تصریح کرد: از شهریور ماه سال ۹۶ قیمت مسکن شروع به رشد کرده است و با توجه به خروج امریکا از برجام این روند افزایشی در سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت. اگر امریکا از برجام خارج نمی‌شد می‌توانستیم منتظر خروج سرمایه از بخش مسکن از اوایل سال ۹۷ باشیم و در این صورت بازار مسکن رونق پیدا می‌کرد.

وی بیان کرد: باید توجه داشت که تصمیم امریکا باعث ایجاد ناامنی در تمام بازارهای ما شده است. بنابراین سرمایه‌ها در مسکن باقی می‌مانند و این امر منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود.

ستاریان در پایان خاطرنشان کرد: از شهریور ماه سال ۹۶ تاکنون قیمت مسکن حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است. با توجه به شرایط ذکر شده انتظار می‌رود بهای مسکن تا شروع تابستان سال جاری به رشد ۵۰ درصدی رسیده و تا پایان سال ۹۷ هم این افزایش ادامه داشته باشد.

16 دیدگاه




 1. 27



  2

  اقا یادت رفته که یک عرضه و تقاضایی وجود داره و مردم تا حدی پول دارند نهایت به لطف خدا یک رکودی ایجاد میشه که کسی نتونه قیمت رو بالا ببره.




 2. 37



  1

  لعنت خدا بر کسانی که به هر شکل ممکن به بدبختی های این ملت (چه به شکل افزایش قیمت و چه به هر شکل دیگرش) دامن میزنند.




 3. 18



  1

  خروج از برجام باعث ایجاد نا امنی و گرایش سرمایه به طلا و ارز میشه، در شرایط ناپایدار اقتصادی مگر عقل نداشته باشی پولتو بدی مسکن




 4. 11



  0

  بنویسید مسکن بخونید لانه مرغ! خدا رو شکر مسکن های آمریکا دست شما نیست وگرنه کاری می کردید موجودات فضایی هم توان خریدش رو نداشته باشن. وای به اون روزی که گدا معتبر بشه




 5. 5



  3

  بنظرم بی انصافی است که گرانی اعتیاد تورم بیکاری و و و….راهموطنان محترم همیشه از زاویه منفی قضاوت کنند چرا که مثلا با دید مثبت نگاه کردن را میشود اینطور تفسیر کرد و مسببانش را تشویق کرد که:تمام این مسایل باعث شده در دنیا همیشه در صدر جداول و مقایسه ها قرار بگیریم وتازه با اختلاف بسیار از رقبا مقام اول را به خودمان اختصاص دهیم مگر کم اهمیت است که خارج از محتوی شماره ۱ یا بقول فرنگی ها ..نامبر وان در دنیا باشیم دایم با چشمان بسته و تمرکز تکرار کنیم …شماره یک نامبر وان فقط ایران…




 6. 4



  0

  متاسفانه قیمتها به شدت بالا رفته است و مردم هم قدرت خریدی ندارند . پیش بینی این اقا تا یک حدی درست است یعنی مسکن افزایش قیمت را در نیمه اول سال تجربه خواهد کرد و مجدد به رکود خواهد رسید . رکودی که ممکن است با شدت تحریم ها بیشتر هم بشود چون مردم توانایی خرید ندارند. مثلا در مناطق متوسط قیمت به ۸ تومان خواهد رسید و در همین حد خواهد ماند و با رکود و عدم تقاضا مجددا قیمتها به قیمت زمستان ۹۶ بر میگردد چون در زمستان ۹۶ به اندازه کافی رشد داشته است.

 7. مهندس شهرسازی



  5



  1

  با توجه به سیر جمعیتی در ایران و گذر پیک جمعیتی دهه شصت از خرید و تهیه مسکن ، در آینده قیمت مسکن یا افزایش نمی یابد و یا اینکه کاهش خواهد یافت چرا که در حال حاضر تعداد زیادی خانه بر روی دست صاحبان آن مانده است و خالی است. همانطور که صندلی های زیادی در دانشگاه خالی است و پیک جمعیتی کاهش یافته است. این افزایش قیمت ها نیز بیشتر صوری و بازی دلالان و بساز بندازها است که سعی می کنند بازار را تکان بدهند اما در حال حاضر به دلیل نبودن نقدینگی در بازار و نبودن پول دست مردم، این بازی ها هم جواب نخواهد داد چرا که پولی نیست که بتوان با ان خرید و فروش کرد و این تقلای بازار مسکنی ها هم بی فایده است. کما اینکه هنوز هم با سر زدن به بنگاه املاکی ها متوجه خواهید شد که خرید و فروشی صورت نمی پذیرد و فقط صاحب خانه ها قیمت ها را بالا برده اند و دریغ از خریدار! ایران در زمینه مسکن اشباع شده است. پس سرمایه تون رو الکی تو این کار هدر ندهید.




 8. 4



  0

  با سلام

  هرچه سرمایه ممکلت به بخش مسکن برود یعنی اتلاف سرمایه، چون تولید مسکن هیچگونه تولید ثروتی برای کشور ندارد جز آنکه یکسری خانه بدون سکونت به خانه های قبلی اضافه می شود و این یعنی محبوس کردن سرمایه کشور در جایی که هیچ خروجی قابل توجهی ندارد. واقعا جای تاسف دارد که به این شرایط جو می دهند که بنگاهداران و فروشنده ها حداکثر سو استفاده را بکنند. مملکتی که اقتصادش فقط با بساز بفروش مسکن از رکود خارج می شود و وارد رونق می شود از نظر اقتصادی بیچاره و بدبخت است. اتفاقا همین گران شدن زمین و مسکن در ایران یکی از علت های اصلی سایر مشکلات کشور است و متاسفانه این یک شعار بین مردم ایران شده است که هرکس به جایی رسیده از طریق خرید و فروش ملک بوده است. متاسفانه همه ما در هر شغلی که هستیم به جای تمرکز بر کیفیت کار خود و بکار گرفتن سرمایه مالی خود برای ارتقا وضعیت کار فعلی خود باید تبدیل به یک دلال ملک شویم تا موفق باشیم. به جای انتقال سرمایه کشور به سمت تولید واقعی و ایجاد ثروت واقعی برای کشور، سرمایه مملکت در خانه و زمین محبوس شده است. واقعا جای تاسف دارد.




 9. 1



  0

  آقای کارشناسی من حاضرم ملکم را زیر ۳۰درصد قیمت بفروشم . بسه تو رو خدا بسه. کشوری که به دلال بازی سکه و طلا بازی روی بیاورد فاتحه. تولید صادرات و قدرتمندی بیمه ها میتواند ضمانت رفاه و خوشبختی باشد نه دلال بازی .




 10. 2



  1

  حالا صبر کنید ببینید چی میشه . قیافه این بساز بفروش ها دیدن داره .
  کو پول که خونه خرید




 11. 1



  1

  من بر خلاف این دوستان فکر می کنم مسکن گرون میشه اما شاید گرون شدنش به اندازه سکه و ارز نباشه – متاسفانه ما در این کشور برخلاف اکثر نقاط دنیا چیزی به نام رکود تورمی داریم- مگر اینکه شخصی پول لازم باشه و بخواد ملکش رو زیر قیمت بفروشه-

  این نکته رو هم دوستان توجه داشته باشند اگر مسکن گران نشه حتما اجاره خانه با شیب بیشتری افزایش پیدا می کنه و اینقدر اجاره خانه بالا میره که خرید مسکن به صرفه میشه– این نکته رو هم فراموش نکنید که دولت ترجیح میده بجای رونق خرید و فروش سکه و ارز ساخت و ساز و فروش مسکن برای سرمایه گذار به صرفه بشه چرا که باعث اشتغال میشه و باعث رونق گرفتن حداقل ۱۳ صنعت مرتبط با مسکن میشه و از طرفی دولت و شهرداری ها پول خوبی بابت مالیات و عوارض و… کسب می کنند.

  دولت سعی میکنه با افزایش دادن مقدار وام قدرت خرید مردم رو افزایش بده.

  پس تصور ارزان شدن مسکن تصور صحیحی نیست.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.