تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گزارش جدید ارزی از بازار / وضعیت بازار ارز در آستانه فعالیت بازار متشکل ارزی

در حالی بازار ارز در آستانه راه‌اندازی بازار متشکل ارز وضعیت آرامی را طی کرد که کفه ترازو به سمت عرضه ارز سنگین‌تر بود، به نحوی که فعالان این بازار فعالیت معاملاتی خود را در بخش خرید دلار کم‌رنگ کردند و در مقام فروشنده قرار گرفتند.
گزارش جدید ارزی از بازار / وضعیت بازار ارز در آستانه فعالیت بازار متشکل ارزی

به گزارش تجارت‌نیوز، دلار در بازار ارز امروز شنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه نسبت به آخر هفته گذشته با حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت مواجه شد.

قیمت فروش هر عدد دلار در صرافی ملی و بانک ملت ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام شد، همچنین این شاخص ارزی روی نرخ ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان از سوی این صرافی‌ها خریداری شد.

در این صرافی‌ها قیمت فروش هر یورو معادل ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت خرید آن معادل ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان نرخ‌گذاری شد.

ارز در صرافی‌های مجاز

برخی از صرافی‌های مجاز میدان فردوسی، نرخ ارز را همسان یا نزدیک به نرخ‌های اعلامی صرافی‌های بانکی ثبت کرده بودند، اما بخش زیادی از این صرافی‌ها فقط دلار می‌فروختند و خرید دلار نداشتند.

برخی دیگر از این صرافی‌ها قیمت ارز را نزدیک به مرز ۱۵ هزار تومان اعلام کردند، یعنی دلار را روی نرخ ۱۴ هزار و ۹۵۰ تومان می‌فروختند و روی نرخ ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می‌خریدند، اما با این حال بخش زیادی از این صرافی‌ها نیز مانند گروه اول فعالیت معاملاتی خود را به فروش ارز محدود کردند.

رفتار معاملاتی بخش زیادی از دلالان این بازار نیز همانند گروه اول صرافان بود، با این تفاوت که در نرخ‌های اعلامی خرید و فروش انجام می‌شد، قیمت‌های اعلام شده از سوی این فعالان صرفا نرخ اسمی نبود.

پیش‌بینی کاهش قیمت از سوی فعالان بازار

تب فروش در بین فعالان بازار به نحوی بود که نرخ فروش خود را تا سطح نرخ صرافی ملی پایین آورده بودند و حدود ۱۵۰ تومان بیشتر از صرافی ملی نیز می‌خریدند، یعنی نرخ خرید پیشنهادی از سوی دلالان روی رقم ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان بود.

یکی از فعالان این بازار آینده نرخ دلار را چنین پیش‌بینی کرد که به احتمال زیاد قیمت ارز به ریزش خود ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امروز زمان مناسبی برای فروش دلار است؟ گفت: اگر کسی بخواهد ارز خود را بفروشد تا دوباره بخرد، زمان مناسبی است. چون احتمال کاهش قیمت وجود دارد بهتر است همین امروز بفروشد.

یکی از دلال‌ها در پاسخ به کسی که قصد فروش درهم داشت گفت: من به دنبال تومان هستم، در شرایط فعلی دلار نیاز دارم، درهم به درد معامله نمی‌خورد.

اما در این بین بخشی هر چند کوچک از دلالان بازار ارز، دلار را تا نرخ ۱۴ هزار و ۷۰۰ نیز می‌خریدند.

سکه دلار را در افت قیمت همراهی کرد

در برخی از سکه فروشی‌های میدان فردوسی قیمت هر عدد سکه امامی برای خرید روی نرخ چهار میلیون و ۹۰۰ تومان اعلام شد، همچنین این فلز گران‌بها با رقم پنج میلیون تومان به فروش رسید.

برخی دیگر از معامله‌گران این فلز گران‌قیمت، هر عدد سکه امامی با حدود ۵۰ تومان کاهش قیمت نسبت به روز پنج‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه در حدود نرخ چهار میلیون و ۹۵۰ تومان می‌فروختند.

هر عدد نیم سکه نیز با رقم دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان خرید و با نرخ دو میلیون و ۷۵۰ تومان فروخته شد.

ربع سکه بهار آزادی نیز با نرخ یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان خریده می‌شد، قیمت فروش این فلز گران‌بها نیز یک میلیون و ۷۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

بازار ارز پس از آغاز به کار بازار متشکل ارزی

هرچند تب فروش نسبت به خرید بالا بود ولی فضای بازار متاثر از روندی که طی چند روز اخیر بر آن حاکم بود قرار گرفت و معاملات با آرامش نسبی همراه انجام پذیرفت.

ظاهرا نوسانات کاهشی اخیر نتوانست تعداد زیادی از فعالان بازار را در روز شنبه به پای میز فروش ارزهای خود بیاورد، زیرا این نوسانات کاهشی اگر بخشی از فعالان را نسبت به ادامه افت قیمت دلار نگران کرده بود، این انتظار را نیز در برخی دیگر از فعالان ایجاد کرده که دلار طی روزهای آینده گران می‌شود و افت قیمت حدود یک هفته اخیر جبران خواهد شد.

با توجه به این که رییس کل بانک مرکزی وعده شروع به فعالیت بازار متشکل ارزی را برای امروز شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه داده است، باید دید طی روزهای آینده تقابل نگرانی از ادامه کاهش قیمت دلار بر انتظار افزایشی آن غلبه خواهد داشت؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز