۳۰ درصد رشد اقتصادی دنیا به چین اختصاص یافت

۳۰ درصد رشد اقتصادی دنیا به چین اختصاص یافت

بر اساس گزارش رسمی اداره ملی آمار چین، این کشور بیش از ۳۰ درصد از رشد اقتصادی دنیا را در سال ۲۰۱۷ میلادی به خود اختصاص داده است.

این آمار در حالی منتشر می‌شود که چین و آمریکا بتدریج وارد یک دوره رویارویی اقتصادی شده‌اند و پکن می‌خواهد نشان دهد نقش بی‌بدیلی در رشد اقتصادی دنیا دارد و فشار بر این کشور «چرخه تجارت جهان را مختل می‌کند».

به گزارش تجارت‌نیوز، اداره ملی آمار چین در گزارش خود آورده است ارزش رشد اقتصادی این کشور به ۱۲ هزار میلیارد دلار رسیده و رشد اقتصادی کشور نیز ۶٫۹ درصد بوده است.

بر اساس این آمار، سرمایه‌گذاری چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در صنایع فنی پیشرفته نزدیک به ۱۶ درصد بیش از سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است.

ارزش تبادلات تجاری خارجی این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی هم به حدود ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار رسیده است که معادل ۱۱٫۵ درصد از کل تجارت جهان است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی میزان سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در خارج از کشور ۱۲۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون و رقم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور هم ۱۳۱ میلیارد دلار بوده است.

اصلاحات در ساختار تجارت خارجی این کشور در این سال موجب شد تا چین شرایط بسیار خوبی را در این عرصه ایجاد کند.

همزمان وزارت بازرگانی چین تاکید کرده است حراست بهتر از محیط زیست، بهره‌وری درست و منطقی‌تر از منابع، افزایش آگاهی و دانش تولید کنندگان داخلی، موجب بهبود شرایط تجارت بین‌المللی شده است.

تنوع بخشیدن به کالاها، تولید اقلام کیفی‌تر، استفاده از فناوری‌های پیشرفته و هوشمند، سرمایه‌گذاری در امور تحقیقاتی مرتبط با تجارت بین الملل و شناخت بهتر بازار جهانی این قدرت را به چین داده است که تجارت بهتری در حوزه بین‌الملل داشته باشد و بتواند همچنان موتور محرکه اقتصاد جهانی باشد.

روزنامه چاینا دیلی از قول وزارت بازرگانی چین آورده است: این کشور قصد دارد در سال آینده میلادی اصلاحات بیشتری را در بخش های تجاری در نظر گیرد و توافقنامه‌های تجارت آزاد را با کشورهای مختلفی امضا کند.

چین معافیت‌های مالیاتی را برای بسیاری از شرکت‌های خارجی بسته به حیطه کاری آنها در نظر گرفته است این مقررات از سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شده است و شرکت‌هایی که شامل آن شوند می‌توانند مالیات سال ۲۰۱۷ را به صورت برگشتی دریافت کنند.

رشد اقتصادی جهان بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۳٫۷ درصد پیش‌بینی شده است ولی چین امیدوار است در سال جاری میلادی به رشدی معادل ۶٫۵ تا ۷ درصد دست پیدا کند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند