موضوعات داغ:

5 توصیه محققان برای خواب خوب

5 توصیه محققان برای خواب خوب

بنابر بررسی خدمات بهداشتی و پزشکی بریتانیا، یک‌سوم از مردم به طور دایم دچار اختلالات خواب هستند. عدم خواب کافی خطر ابتلا به افسردگی، چاقی، حملات قلبی و کاهش عمر را افزایش می‌دهد.

داشتن خواب سالم شبانه می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را از ما دور کند. عصب‌شناس و روانشناس دانشگاه کالیفرنیا برکلی، ۵ راه حل برای خوب خوابیدن ارائه داده است:

۱- خوابیدن و بیدار شدن در یک زمان معین

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی‌ها نشان داده است که الگوهای خواب نامنظم موجب بدخوابی و در نهایت مشکلات سلامتی می‌شود. در حالی که اگر هر شب در یک ساعت خاص به رختخواب رفته و صبح‌ها هم در ساعت همیشگی از خواب بلند شویم، می‌توانیم به یک الگوی خواب منظم و با کیفیت دست پیدا کنیم.

۲- دور ماندن از نورهای صفحات دیجیتالی

نور صفحات ابزارهای دیجیتالی با کاهش ملاتونین -هورمون تنظیم کننده خواب و بیداری- در بدن ما، موجب اختلال در خوابمان می‌شوند. نور این صفحات، با افزایش هوشیاری‌مان و تغییر ریتم ساعت بیولوژیکی بدن، ا باعث بی خوابی می‌شود.

۳- خنک نگهداشتن دمای اتاق

مغز و بدن برای به خواب رفتن باید دمای خود را دو تا سه درجه کم کند. بنابراین وقتی اتاق خنک باشد، فرد زودتر و عمیق‌تر به خواب می‌رود.

۴- پرهیز از الکل و کافئین

بیشتر مردم تصور می‌کنند که الکل آن‌ها را سریع‌تر به خواب می‌برد. الکل به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، فرد را خواب‌آلود می‌کند اما او را به خواب طبیعی و عمیق نمی‌برد و همین مساله باعث می‌شود که روز بعد به شدت خسته باشد. کافئین هم جلوی به خواب رفتن را می‌گیرد.

۵- بیدار نماندن در رختخواب

هر وقت پس از ۲۰ دقیقه در رختخواب ماندن به خواب نرفتید، از رختخواب بیرون بیایید. زیرا مغز به سرعت خود را با این شرایط عادت می‌دهد و هر زمان که به رختخواب می‌روید، فعال‌تر می‌شود.

بنابراین در اینگونه مواقع از رختخواب خارج شده و مشغول کتاب خواندن شوید. درضمن به سراغ ابزارهای دیجیتالی هم نروید. سپس وقتی که خواب آلود شدید به رختخواب بازگردید.

 

منبع: بهداشت‌نیوز

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
اخبار مرتبط
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند