کلاهبرداری نجومی در بازار رمز ارزها / امسال چند میلیارد دلار از معامله‌گران دزدیده شده است؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کلاهبرداری نجومی در بازار رمز ارزها / امسال چند میلیارد دلار از معامله‌گران دزدیده شده است؟

ezgif.com gif maker 2023 05 01T111213.864

یک شرکت مشهور امنیت بلاکچین، به تازگی آمارهای جدیدی از کلاهبرداری‌های انجام شده در بازار رمزارز را منتشر کرده که بر اساس آن تنها طی ماه آپریل 2023، بیش از 103 میلیارد دلار کلاهبرداری در این بازار رخ داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آماری که شرکت CertiK درباره کلاهبرداری‌های انجام‌شده در حوزه رمز ارز ارائه کرده است، طی ماه آپریل سال جاری میلادی، بیش از ۵۰ کلاهبرداری در انواع مختلف در بازار ارز دیجیتال رخ داده است. این کلاهبرداری‌ها شامل پروژ‌ه‌های کلاهبرداری میم‌کوین، اسکم، اگزیت اسکم و دیگر انواع دزدی بوده است

یکی از کارآگاه‌های مخفی فضای رمزارز به نام ZachXBT هم به تازگی از کلاهبرداری جدیدی در این بازار پرده برداشته است. بر اساس تحقیقات وی، یک آدرس کیف پول رمزارز، به تنهایی در دو ماه گذشته، حدود 114 میم کوین را عرضه کرده است. اکثر این میم‌کوین‌ها، پس از افزایش قیمت ناگهانی، به طور کلی ارزش خود را از دست داده‌اند.

.

آمار کلاهبرداری رمزارزی آپریل

در ۳۰ آپریل ۲۰۲۳، شرکت امنیت رمزارزی CertiK آمار جدیدی را درباره میزان کلاهبرداری‌ها و هک‌های رمزارزی (اسکم) در ماه آپریل منتشر کرد. بر اساس برآورد این شرکت، مجموع کلاهبرداری‌های ماه آپریل در این بازار به ۱۰۳.۷ میلیون دلار رسیده است. مجموع کلاهبرداری‌های انجام شده در این بازار از ابتدای سال جاری میلادی، به ۴۲۹.۷ میلیون دلار رسیده است.

کلاه برداری رمزارز
بزرگترین رخنه‌های امنیتی آپریل 2023 (منبع: CertiK)

بزرگترین رخنه‌ها در بازار رمزارز

در ماه آپریل، چندین رخنه بزرگ امنیتی در بازار رمزارز رخ داد. یکی از آنها در تاریخ سوم آپریل بود که تعدادی از ربات‌های معامله‌گر MEV بیش از ۲۵.۴ میلیون دلار را از دست دادند.

یکی دیگر از کلاهبرداری‌های بزرگ این ماه، هک یک کیف پول گرم متعلق به صرافی bitrue بود و در این رخنه بیش از ۲۲ میلیون دلار، دزدیده شد. همچنین، هک صرافی GDAC که متعلق به کشور کره جنوبی است نیز، ضرری ۱۳ میلیون دلاری به همراه داشته است. یکی دیگر از شیوه‌های کلاهبرداری این ماه، حمله به وام‌های فلش در حوزه دیفای بوده که ضرری ۲۰ میلیون دلاری را به همراه داشته است.

اگزیت اسکم‌ها در ماه آپریل

شرکت امنیت بلاکچین CertiK اعلام کرد کلاهبرداری‌ از نوع اگزیت اسکم (Exit Scam) در این ماه به ۹.۴ میلیون دلار رسیده است. بزرگترین اگزیت اسکمدر این ماه مربوط به Merlin DEX بود که ضرری ۲.۷ میلیون دلاری را بر جای گذاشت

کلاه‌برداری رمزارز
بزرگترین اگزیت اسکم‌های آپریل 2023 (منبع: CertiK)

اصطلاح اگزیت اسکم یکی از اصطلاحات کلاهبرداری در پروژه‌های رمزارزی است که پس از اینکه مقداری سرمایه در پروژه جمع‌آوری شد، دارایی‌های کاربران و سرمایه‌گذاران برداشته می‌شود و پروژه به طول کامل منحل می‌شود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه ارز دیجیتال بخوانید.

نظرات