نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز در مورد کار در تاکسی‌های اینترنتی

رانندگان اسنپ و تپسی باید بیمه شوند؟ / «بیمه پیشکش، کرایه‌ها را زیاد کنید!»

رانندگان اسنپ و تپسی باید بیمه شوند؟ / «بیمه پیشکش، کرایه‌ها را زیاد کنید!»

دادگاه عالی بریتانیا اخیرا حکم داده است که رانندگان شرکت تاکسی اینترنتی اوبر، کارمندان این شرکت محسوب می‌شوند و باید از حداقل مزایا از جمله بیمه برخوردار شوند. برخی رانندگان اسنپ و تپسی معتقدند در ایران نیز باید چنین تصمیمی گرفته شود.

تجارت‌نیوز، در روزهای گذشته گزارشی را با موضوع بیمه رانندگان اسنپ و تپسی منتشر کرد. این گزارش به صدور رای بالاترین مرجع قانونی انگلستان به نفع رانندگان اوبر، اختصاص داشت. این موضوع یعنی آنها باید از مزیت‌هایی چون حداقل حقوق یا بیمه برخوردار شوند.

در این گزارش، عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی گفته بود که با توجه به تفاوت نظام‌های حقوقی و شرایط اقتصادی دو کشور، نمی‌توان انتظار داشت همان تصمیمی که در انگلیس گرفته شده است، در ایران هم اجرایی شود. اما رانندگان تاکسی اینترنتی نگاه دیگری به این موضوع دارند.

نظرهای برخی مخاطبان را در مورد این گزارش در ادامه می‌خوانید.

بیمه کنید

گروهی از خوانندگان از مشکلات کار تمام وقت در تاکسی‌های اینترنتی نوشته‌اند و بر لزوم بیمه شدن رانندگان تاکید کردند.

– «من از مازندران پیام می دم. توی اسنپ و تپسی کار می کنم و شغل دیگه ای ندارم … ازتون خواهش می کنم کاری کنین تا بتونیم یه بیمه کنیم خودمون رو توی رانندگی که زمان پیری یه حقوق کمی هم شد بگیریم…»

– «رانندگانی که حداقل ۸ ساعت کاری از ساعت روز خود را طی حداقل ۲۶ روز در ماه بصورت آنلاین بوده و مشغول فعالیت باشند را با تعیین حداقلی از کارکرد باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داد…»

– «من پیشنهادم اینه که سهم کارفرما رو دولت و سهم کارگر رو در اسنپ شرکت اسنپ یا … بدهد چون رانندگان در اسنپ حقوق کارگری بیشتر در نمیارند و ماشین هم بعد از چند اوراق شده. مثل کارگران ساختمانی حساب بشوند با این فرق که سهم کارگر رو اسنپ بپردازد.»

– «برخی از افراد هستند که به عنوان شغل دوم و پاره وقت در این شرکت ها فعالیت می کنند. ولی بعضی هم هستند که تمام وقت هستند و به کل شغل اصلیشون همینه. برای کسی که شغل اصلیش اینه واقعا مزایا و مخصوصا مخصوصا بیمه تامین اجتماعی خیلی می تونه تو زندگیشون تاثیر مثبتی بذاره…»

– «مدت پنج سال است که بدلیل بیکار شدن و بعنوان اولین و آخرین شغل با اسنپ و تپسی کار می کنم و جا تاسف داره که در نقطه صفر اقتصادی هستم ، گناه من و امثال من چیه که بخاطر شرایط بد اقتصادی و بیکاری بدون بیمه و بدون هیچ مزایایی کار می کنیم؟…»

– «در کل کار کردن در اسنپ و تپسی فاجعه است اما رانندگان زحمت کش این دو شرکت به ناچار مجبورن امرار معاش کنند. از مسئولین خواهشمندیم تدبیری برای بیمه و آتیه این قشر زحمت کش جامعه در نظر بگیرند.»

گلایه از کرایه‌های پایین

بعضی از مخاطبان نیز از کرایه‌های پایین تاکسی‌های اینترنتی گلایه کرده‌اند.

– «اسنپ و تپسی داره از جیب راننده می زنه که مسافر بیشتر اختیار کنه کرایه ها فوق العاده پایینه استهلاک فوق العاده بالا…»

– «کار تو اسنب و تپسی برابر است با اوراقی خودروی شما و بلاتکلیفی خود راننده فقط این وسط اسنپ و تپسی سودشون رو می برن.»

– «با این تورم کمرشکن، کرایه ها ها در بدترین حالت باید دو برابر بشه. ۶ عدد پرتغال پوست کلفت شده ۳۵ هزار تومن. اما کرایه اسنپ و تپسی، مال زمان پرتقال ۴ کیلو ده تومن مونده.»

– «من شوهرم اسنپ و تپسی کار می کنه، حقوق درحد بخور و نمیره. چراهیچکس به فکر مردم نیست. قشر ضعیف چرا باید تو مملکت خودشون ضعیف تربشن؟»

«بیمه پیشکش،‌کرایه‌ ها رو ببرید بالا یا کمیسیون رو کم کنید.»

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند