خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بیژن زنگنه: افزایش صادرات نفت بدون برجام شدنی است، اما بدون توافق با آمریکا خیر/ دروغ هر چقدر هم بزرگ باشد، مالیات ندارد!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تراشه ساخت هوش مصنوعی 95 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد

mKHFzWW5AJFoGjVmZC2yzi

تراشه انویدیا مهم‌ترین ابزار ساخت هوش مصنوعی است. با رشد استفاده از فناوری هوش مصنوعی در شرکت‌های بزرگ فناوری، سهام این شرکت نیز با رشد قابل توجهی مواجه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نرم‌افزاری با قابلیت‌های انسانی این روزها انقلاب عظیمی در صنعت فناوری ایجاد کرده است. شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و گوگل درحال تلاش برای ادغام هوش مصنوعی با موتورهای جستجوی خود هستند.

به نقل از CNBC، تامین انرژی برنامه‌های هوش مصنوعی با یک تراشه تقریبا 10 هزار دلاری به نام «Nvidia A100» است که این روزها به یکی از حیاتی‌ترین ابزارها در صنعت ساخت هوش مصنوعی تبدیل شده است. براساس تحقیقات نیواستریت، انویدیا درحال حاضر 95 درصد از سهم بازار را دراختیار دارد.

این تراشه برای انواع مدل‌های ماشینی مناسب بوده و قادر است بسیاری از محاسبات ساده را به‌طور همزمان انجام دهد.

فناوری پشت تراشه انویدیا در ابتدا برای گرافیک‌های سه‌بعدی پیچیده در بازی‌ها استفاده شد که اغلب به آن پردازنده گرافیکی یا «CPU» می‌گویند.

اما انویدیا اکنون به‌عنوان ابزاری برای ساخت هوش مصنوعی استفاده می‌شود. شرکت‌های بزرگ و استارتاپ‌هایی که روی چت‌بات‌ها کار می‌کنند به صدها یا هزاران تراشه انویدیا نیاز دارند. ضمن اینکه این تراشه‌ها باید آنقدر قدرتمند باشند تا بتوانند با سرعت بسیار بالا داده‌ها را تحلیل و پردازش کنند.

رشد 65 درصدی سهام انویدیا

اکنون، بر اساس یک برآورد از گزارش وضعیت هوش مصنوعی که نشان می‌دهد کدام شرکت‌ها و دانشگاه‌ها دارای بزرگ‌ترین مجموعه پردازنده‌های گرافیکی A100 هستند، «Stability AI» به بیش از 5400 پردازنده گرافیکی A100 دسترسی دارد.

در گزارش درآمد سه‌ماهه چهارم شرکت تولیدکننده تراشه انویدیا آمده است که همزمان با کاهش 21 درصدی فروش کلی، سهام این شرکت با 14 درصد رشد مواجه بوده است که این اتفاق به دلیل افزایش 11 درصدی تجارت تراشه‌های هوش مصنوعی است. از ابتدای 2023 تاکنون سهام انویدیا با 65 درصد رشد مواجه بوده که از «S&P 500» و سایر سهام نیمه‌هادی‌ها به‌طور یکسان پیشی گرفته است.

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا طی مکالمه‌ای با تحلیلگران اظهار داشت که انقلاب هوش مصنوعی از استراتژی‌های این شرکت است. او همچنین گفت که ما همواره دیدگاه‌های خود را برای ایجاد تغییرات مثبت به‌روز می‌کنیم.

قیمت بالای تراشه ساخت هوش مصنوعی

نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در مقایسه با سایر نرم‌افزارها به تراشه‌های پردازنده بیشتری برای مدیریت دوره‌های اوج مصرف یا بهبود عملکرد خود نیاز دارند. این درحالی است که این تراشه‌ها همواره با قیمت‌های بسیار بالا به‌فروش می‌رسند.

مدل «DGX A100» انویدیا، دارای قیمت پیشنهادی نزدیک به 200 هزار دلار است. روز چهارشنبه، انویدیا اعلام کرد که دسترسی ابری به سیستم‌های DGX را برای فروش آماده کرده است. البته به احتمال زیاد این شرکت هزینه‌های ورودی را برای متخصصان و محققان کاهش می‌دهد.

تخمینی از «New Street Research» نشان داد که مدل «ChatGPT» مبتنی بر «OpenAI» در موتور جستجوی بینگ با «8 GPU» می‌تواند در کمتر از یک ثانیه به هر سؤال پاسخ دهد. با این نرخ، مایکروسافت به بیش از 20 هزار سرور 8-GPU نیازدارد که می تواند 4 میلیارد دلار برای این شرکت هزینه زیرساختی داشته باشد.

آخرین نسخه «Stable Diffusion»، یک شرکت تولید کننده تصویر از چیزی حدود 256 پردازنده گرافیکی A100 استفاده می‌کند. مدیرعامل این شرکت در توییتر گفت که با قیمت بازار، استفاده از این مدل به تنهایی 600 هزار دلار هزینه دارد.

این درحالی است که مدیرعامل انویدیا معتقد است که محصولات این شرکت با قیمت مناسبی به بازار عرضه می‌شوند. او اعلام کرد:«پردازنده‌های گرافیکی انویدیا به استارت‌آپ‌ها این امکان را می‌دهند که ربات‌ها را با هزینه بسیار کمتری نسبت به زمانی که از یک پردازنده کامپیوتری سنتی استفاده می‌کردند، آموزش دهند.» به گفته هوانگ ساخت ابزاری مانند GPT با مبلغی حدود 20 تا 30 میلیون دلار امکان‌پذیر است که این عدد واقعا به‌صرفه است.

مدل A100 تراشه انویدیا اولین بار در سال 2020 معرفی شد. مدل جدیدتر آن یعنی H100 که در سال 2022 به بازار آمد، اخیرا به تولید انبوه رسیده است. انویدیا می‌گوید H100 اولین پردازنده گرافیکی مرکز داده است که برای ترانسفورماتورها بهینه شده است؛ تکنیکی که بسیاری از آخرین و برترین برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی از آن استفاده می کنند.

آخرین و مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های حوزه فناوری را در صفحه استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات