تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آیا خرید قسطی از دیجی‌کالا به صرفه است؟

آیا خرید قسطی از دیجی‌کالا به صرفه است؟

این روزها دیجی‌کالا و دیجی‌پی دور جدید تبلیغات خود در مورد پرداخت اعتبار به کاربران و فروش اقساطی کالا را آغاز کرده‌اند؛ آیا این طرح به نفع مردم است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دیجی‌کالا و دیجی‌پی چندی است که همکاری برای ارائه اعتبار به خریداران و فروش اقساطی کالاها را کلید زده‌اند. این روزها به نظر می‌رسد دور جدید تبلیغات این خدمت با ارسال پیامک به برخی کاربران آغاز شده است.

بر اساس توضیحات سایت دیجی‌پی، کاربران می‌توانند تا سقف ۲۰ میلیون تومان با اقساط ۶، ۹ و ۱۲ ماهه از این شرکت وام بگیرید.

این اعتبار بدون ضامن و با دریافت اعتبار با چک شخصی یا بستگان درجه یک پرداخت می‌شود. نیازی هم به مراجعه حضوری متقاضی نیست و افراد با ثبت‌‌نام و آپلود مدارک در اپلیکیشن دیجی‌پی، اعتبار درخواستی خود را ۷۲ ساعت بعد از تایید مدارک دریافت کنند.

همچنین در سایت به این نکته اشاره شده که کاربران می‌توانند از اعتبار دریافتی برای خرید 2.5 میلیون قلم کالا اقدام کنند که ضمانت بازگشت از سوی دیجی‌کالا هم دارند.

سود 10 تا 23 درصدی

مهسا مرادی، مدیر روابط عمومی دیجی‌پی در گفتگو با تجارت‌نیوز در پاسخ به این پرسش که نرخ سود وام‌های خرید اقساطی چقدر است، گفت: نرخ سودها را لیزینگ پارسیان، بر اساس قوانین بانکی محاسبه می‌کند و دیجی‌پی دخل و تصرفی در آن ندارد.

وی افزود: بر این اساس، بسته به اعتباری که کاربر دریافت می‌کند که می‌تواند 5، 10، 15 و 20 میلیون تومان باشد و مدت زمانی که خود او برای بازپرداخت آن انتخاب می‌کند، سود وام‌ هم بین 10 تا 23 درصد متفاوت است.

اول تسویه، بعد دریافت اعتبار مجدد

مرادی در پاسخ به این پرسش که آیا محدودیتی برای دفعات دریافت این وام وجود دارد یا خیر، گفت: افراد در هر دوره، تنها می‌توانند یک وام فعال داشته باشند؛ به گونه‌ای که باید هر وام را تسویه کنند تا بار دیگر بتوانتد از این خدمت بهره ببرند.

مدیر روابط عمومی دیجی‌پی افزود: البته تا چندی پیش اینگونه بود که هر فرد تنها یک بار می‌توانست وام بگیرد اما اکنون شرایطی فراهم شده است که افراد بتوانند برای دفعات بعد نیز از این اعتبار استفاده کنند.

به گفته او، تقریبا همه اقلام و کالاهای موجود در دیجی‌کالا مشمول خرید اقساطی می‌شوند؛ غیر از برخی خریدهای سوپری چون مواد خوراکی.

آیا در آستانه ورود به بورس، تبلیغ این طرح منطقی است؟

در شرایطی که دیجی‌کالا در آستانه ورود به بورس است، آیا تبلیغ و جلب توجه در مورد خدمتی نسبتا جدید به نفع این مجموعه است؟

عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: یک کسب و کار نمی‌تواند همه ایده‌های خود را متوقف کند به این دلیل که برنامه‌های بزرگی چون ورود به بورس یا بازارهای بین‌المللی را دارد. دیجی‌کالا نیز می‌تواند ایده‌های جدید را آغاز کند و این امر تناقضی با خواست این شرکت برای ورود به بورس ندارد.

وی افزود: البته ممکن است که زمانی همکاری با دیجی‌پی در اجرا با مشکلاتی هم مواجه شود و روی قیمت سهام دیجی‌کالا در آینده اثر بگذارد؛ اما چنین اتفاقی برای شرکت‌های بزرگ بورسی در دنیا نیز گاهی رخ می‌دهد.

طالبی ادامه داد: در مورد همکاری دیجی‌کالا و دیجی‌پی همه چیز به نوع اجرا بستگی دارد؛ اگر خوب عملی شده باشد به ویژه با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نیاز مردم به خرید اقساطی، گزینه مناسبی بوده است و می‌تواند روی سهام دیجی‌کالا اثر هم مثبت بگذارد.

با سود 23 درصد هم صرف می‌کند

اما آیا طرح خرید اقساطی از دیجی‌کالا با سود بین 10 تا 23 درصد به نفع کاربران است؟ احمد حاتمی‌یزدی، کارشناس بانکی در پاسخ به این پرسش توضیح داد: هر چند نرخ سود بانکی 18 درصد است، اما در شرایط تورم 40 درصدی، حتی با نرخ سود 23 درصدی نیز خرید قسطی به نفع مردم است.

وی گفت: البته خارج از بحث همکاری دیجی‌کالا و دیجی‌پی، مشکل مردم در گرفتن وام از بانک‌ها و خرید اقساطی، تامین وثیقه مورد درخواست آنهاست که باید بتوانند ضمانت‌های لازم را فراهم کنند و این کار مشکل است.

تجارت‌نیوز آماده انتقال تجربه‌های خوانندگان از خرید اقساطی از فروشگاه‌های آنلاین است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند