تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دیجی‌کالا نظرات کاربران را سانسور می‌کند؟

دیجی‌کالا نظرات کاربران را سانسور می‌کند؟

به نظر می‌رسد دیجی کالا نظرات و تجربه منفی کاربران در استفاده از یک محصول را در وب سایت خود سانسور می‌کند که مشکلاتی را برای کاربران و این فروشگاه آنلاین ایجاد کرده است. آیا واقعا دیجی کالا نظرات منفی را به اشتراک نمی‌گذارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سانسور کردن نظرات کاربران دیجی‌کالا در فضای مجازی حاشیه‌ساز شده است. اما آیا واقعا دیجی‌کالا نظرات کاربران را سانسور می‌کند؟

کاربران در خرید آنلاین برای خرید ارزان‌ترین محصول تا گران‌ترین آن، قبل از هر فعالیتی، به‌ سراغ نظرات بقیه کاربران می‌روند. اگر با نظرات مثبتی رو به رو شوند اقدام به خرید کالا می‌کنند، ولی اگر با نظرات منفی مواجه شوند احتمالا بیخیال خرید آن محصول می‌شوند.

به تازگی کاربران فضای مجازی نسبت به عملکرد فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا در تایید و رد نظرات معترض هستند. این کاربران مدعی هستند که دیجی‌کالا فقط نظرات مثبت را تایید می‌کند.

اهمیت نظرات آنلاین کاربران

نشان ندادن انتقاد و تجربه منفی کاربران به یک محصول می‌تواند باعث گمراهی بسیاری افراد دیگر شود و با تکرار این موضوع در نهایت نه تنها کاربر، بلکه فروشگاه اینترنتی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

به طور مثال یک کاربر اینستاگرام در یک ویدئو اینطور می‌گوید: «دیجی‌کالا نظرات منفی را تا حدود زیادی مثل تاریخ انقضا را سانسور می‌کند و ⁣به نظرم کالاهایی که مربوط به سلامتی و جان انسان‌ها هستن باید با نظارت بالا توسط فروشگاه‌ها عرضه بشن چون تعداد زیادی از مردم شاید به زبان انگلیسی کاملا مسلط نباشن و نتونن به راحتی از خواندن مواردی مثل تاریخ انقضای محصول بر بیان و وجود برچسب‌های تقلبی به زبان فارسی می‌تونه مردم رو به اشتباه بندازه.⁣»

بسیاری از کاربران دیگری هم نسبت به خدمات‌دهی دیجی‌کالا در چند وقت اخیر در کامنت‌های این پست اینستاگرامی انتقاد کردند.

یک خطا نباید تمام ارزشی را که یک سرویس خلق می‌کند زیرسوال ببرد

امیرحسن موسوی، مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا به تجارت‌نیوز گفت: مخاطبان کافیست به صورت رندوم در دیجی‌کالا چند محصول را انتخاب کنند و نظرات مربوط به کالا را بخوانند تا مطمئن شوند دیجی کالا نظرات را سانسور نمی‌کند.

موسوی در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی بر تایید یا رد نظرات وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: نظارت بر روی نظرات کاربران به صورت ترکیبی انسان و هوش مصنوعی انجام می‌شود. تقریبا ۷۵ درصد نظرات را هوش مصنوعی تایید یا رد می‌کند.

وی ادامه داد: روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار کامنت در دیجی‌کالا تایید یا رد می‌شود. در این میان قطعا نظرات منفی نیز وجود دارند، تا کاربران از این نظرات منفی استفاده کنند. چرا که بهترین منبع برای انتخاب یک محصول تجربه کاربران دیگر است.

مدیر روابط عمومی دیجی‌کالا همچنین در مورد تاریخ انقضای محصولات بیان کرد: در دیجی‌کالا هزار فروشنده محصولات خود را می‌فروشند، به همین علت اگر تاریخ انقضای یک محصول گذشته باشد فقط همان یک محصول بوده و فروشنده موظف است محصول را پس بگیرد.

موسوی در آخر تاکید کرد: در حال حاضر ۹۶ درصد نظرات مردم در پلتفرم دیجی‌کالا تایید می‌شود که ۷۵ درصد آن به وسیله هوش مصنوعی صورت می‌گیرد؛ در این ۷۵ درصد ممکن است خطاهایی رخ دهد.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند