اکسکوینو
معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری خبر داد:

رفع موانع توسعه سلامت دیجیتال با 7 فناوری

موانع سلامت دیجیتال

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان قصد دارد از ۷ فناوری کارآمد که می‌تواند موانع توسعه‌ سلامت دیجیتال کنار بزند؛ استفاده کند. فناوری‌هایی مانند واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در این لیست قرار دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، استارتاپ‌های سلامت دیجیتال پس از فروکش کردن بیماری همه‌گیر کرونا و قطعی‌های مکرر اینترنت در چند وقت اخیر چالش‌ها و مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشتند. حالا به نظر می‌رسد که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان قصد دارد از ۷ فناوری کارآمد که موانع پیش‌روی توسعه‌ سلامت دیجیتال کنار می‌زند؛ استفاده کند.

این اقدام معاونت علمی، فناوری در حالیست که قبل از این پیش‌بینی شده بود که استارتاپ‌های حوزه سلامت تا سال 1402 رشد 50 درصدی را تجربه می‌کنند، اما با تشدید محدودیت‌های اینترنت این استارتاپ‌ها به جای رشد، زیان‌ را تجربه کرده‌اند. حالا آیا ممکن است که معاونت علمی، فناوری با در نظر گرفتن حمایت‌هایی بتواند این رشد را در عرض یک ماه رقم بزند؟

نقش استارتاپ‌های سلامت از نظر معاونت علمی و فناوری

در متن گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان آمده است: «سلامت دیجیتال را یکی از راه‌های توسعه نظام بهداشت و درمان و تسهیل‌کننده دسترسی‌های عمومی به خدمات درمانی می‌دانند و کارآفرینان در تلاشند تا با نوآوری‌های خود این هدف را محقق کنند.

استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان که بازیگران اصلی زیست فناوری و نوآوری سلامت دیجیتال در کشور به حساب می‌آیند و با توسعه خدمات و محصولات خلاقیت محور و نوآورانه خود توانسته‌اند گام‌های مثبتی برای توسعه سلامت دیجیتال در کشور بردارند و مخاطبان خود را که «شهروندان و بیماران»، «ارائه‌دهندگان خدمات سلامت» و «محیط‌های آموزشی» هستند را از این خدمات بهره‌مند کنند.

توسعه این نظام درمانی که رویکردی نوین به درمان بیماری‌ها دارد؛ می‌تواند مخاطبان را از مزایایی چون «تشکیل پرونده الکترونیک و به تبع آن دسترسی آسان و همه‌جانبه به اطلاعات بیمار و بیماری»، «مراقبت مداوم از بیماران»، «تامین داده‌های کاربردی و حیاتی برای پژوهشگران و محققان» و «تسهیل دسترسی‌ها به دارو و درمان» بهره‌مند کند.»

7 فناوری برای رفع موانع توسعه سلامت دیجیتال کدام‌اند؟

در ادامه این گزارش آمده است :«اما ضرورت توسعه این نظام دیجیتالی زمانی نمود بیشتری می‌یابد که نگاهی کلی به وضعیت بهداشت و درمان کشور بیندازیم و چالش‌های موجود در این حوزه را شناسایی کنیم. مسائلی مانند «سبک زندگی ناسالم شهروندان»، «عدم دسترسی آسان و عادلانه شهروندان به خدمات و محصولات سلامت باکیفیت و قیمت مناسب»، «ارتقای سطح سواد سلامت شهروندان»، «ناکارآمدی نظام آموزش سلامت و انتقال مفاهیم آموزشی برپایه روش‌های سنتی»، «نبود داده‌ها و اطلاعات یکپارچه، روزآمد، معتبر و دقیق در حوزه سلامت در سطح ملی»، «ضعف در مدیریت دانش و فرآیندها در سطح مراکز ارائه‌دهنده خدمات سلامت»، «ضرورت بهبود داروها، تجهیزات و روش‌های پزشکی» و «عدم بهره‌برداری از فرصت‌های گردشگری سلامت» که دلایل محکمی برای اتخاذ تصمیمات و راهبردهای فناورانه ملی برای توسعه این نظام توسعه یافته جهانی در کشور هستند.

چالش هایی که با کمک ۷ فناوری «ابزارهای هوشمند و اینترنت اشیا»، «تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده‌کاوی»، «فناوری‌های امنیت سایبری»، «فناوری‌های گسترش یافته واقعیت افزوده و واقعیت مجازی»، «اپلیکیشن موبایل و پلت‌فرم‌های نرم‌افزاری»، «فناوری‌های ذخیره‌سازی و اشتراک اطلاعات»، «ارتباط از راه دور و انتقال داده» قابل رفع کردن و پاسخ دادن هستند.

برای پاسخ به این مسائل و مشکلات موجود؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های متعددی ورود کرده‌اند و با تولید محصولات و ارائه خدمات مختلف فناورانه و نوآورانه به دنبال یافتن مسیرهای مطمئن و درستی هستند تا بتوانند توسعه این نظام و شیوه درمانی را در کشور رقم بزنند. معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان هم با حمایت از این مجموعه‌ها تلاش می‌کند فعالیت آنها را در کشور تسهیل و هموار کند.»

کاهش کیفیت، قطعی و اختلال اینترنت در سه ماه اخیر تقریبا تمامی اکوسیستم استارتاپی را تحت تاثیر قرار داده و استارتاپ‌های حوزه سلامت دیجیتال نه تنها از آن مستثنی نبودند، بلکه خسارت‌های کلانی هم متحمل شدند. حالا باید دید که آیا معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند با راهکارهای خود، استارتاپ‌های سلامت دیجیتال را از پسرفت بیشتر نجات دهد یا خیر.

مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های مربوط به حوزه تکنولوژی و استارتاپ را در صفحه اختصاصی اخبار استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند