موضوعات داغ:
مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه کرد:

نسخه درآمدزایی از استخراج رمزارز

نسخه درآمدزایی از استخراج رمزارز

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی تاکید کرده است که بررسی میزان و شیوه اخذ مالیات از استخراج رمزارزها در ایران اهمیت بیشتری از تعرفه برق آنها دارد و ایجاد موانع غیرضروری ازجمله تعرفه غیرعادلانه برق ممکن است کشور را از درآمدهای مالیاتی محروم کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس استخراج رمزارز یک منبع درآمدی غیرقابل تحریم است که می‌تواند برای شبکه برق کشور نیز درآمد داشته باشد و از سوی دیگر دولت می‌تواند با اخذ مالیات از این فعالیت درآمد مالیاتی به دست آورد.

در این گزارش، کشور روسیه به عنوان نمونه موفق استخراج رمزارز معرفی شده است که یکی از کشورهای مشابه ایران ازنظر غنای منابع انرژی کشور محسوب می‌شود. اخذ مالیات از استخراج رمزارز در کشور روسیه می‌تواند درآمد مالیاتی نزدیک به ۸۸۶ میلیون یورویی را برای این کشور به همراه بیاورد.

همچنین ذکر شده که حجم معاملات روزانه رمزارز در ۲۴ ساعت گذشته (۱۶ مرداد ماه سال جاری) در سطح جهان نزدیک به ۵۶ میلیارد یورو بوده است. یک منبع درآند استخراج رمزارز از اخذ کامزد از این فعالیت‌ها است، زیرا گر چه کارمزد تراکنش‌های رمزارزها نسبت به بانک‌ها پایین است اما صفر نیست.

سود حاصل از استخراج رمزارز چگونه محاسبه می‌شود؟

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس سود حاصل از استخراج رمزارز را این گونه محاسبه کرده است که اگر ۱۰۰ دستگاه استخراج یک روز کار کنند درآمد ناخالص آن ۵۰۹ یورو خواهد بود، اگر تعرفه برق آن ۰٫۰۶ یورو باشد، هزینه برق آن ۱۹۴ یورو می‌شود و سود خالص آن ۳۱۵ یورو خواهد بود که مالیات ۲۵ درصدی درآمد خالص ۷۸ یورو نصیب کشور می‌کند.

اگر تعرفه برق ۰٫۰۳ یووو باشد هزینه برق به ۹۷ یورو کاهش پیدا می‌کند اما سود خالص به ۴۱۰ یورو می‌رسد که درآمد مالیاتی ۱۰۲٫۵ یورو نصیب خزانه دولت می‌شود.

این گزارش در ادامه این گونه استدلال می‌کند: از آنجا که گاز به صورت رایگان به نیروگاه‌ها عرضه می‌شود بازگشت سرمایه از طریق درآمد مالیاتی به همه بخش‌های کشور تسهیل می‌شود. به این ترتیب بررسی میزان و شیوه اخذ مالیات از استخراج رمزارزها در ایران اهمیت بیشتری از تعرفه برق آنها دارد. مضاف بر اینکه ایجاد موانع غیرضروری ازجمله تعرفه عادلانه برق ممکن است کشور را از درآمدهای مالیاتی محروم کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین پیشنهاد کرده که اگرچه ماده ۱۴۱ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده اخذ مالیات از درآمد صادراتی غیرنفتی از مبادی رسمی را صفر منظور کرده است؛ اما از آنجا که وضع نرخ ثابت برای تعرفه برق استخراج منطقی نیست بنابراین نباید استخراج رمزارزها از مالیات بردرآمد معاف نباشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند