نگرانی درباره امنیت سایبری در شهرهای هوشمند

نگرانی درباره امنیت سایبری در شهرهای هوشمند

کارشناسان برآورد کرده‌اند با توسعه شهرهای هوشمند و گسترش روزافزون اینترنت اشیا، میزان آسیب‌پذیری و احتمال نفوذ هکرها به دستگاه‌های هوشمند نیز بیشتر خواهدشد.

کارشناسان برآورد کرده‌اند با توسعه شهرهای هوشمند و گسترش روزافزون اینترنت اشیا، میزان آسیب‌پذیری و احتمال نفوذ هکرها به دستگاه‌های هوشمند نیز بیشتر خواهدشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند دو واژه به‌هم وابسته‌ای است که این روزها زیاد به گوش می‌خورد؛ چرا که امروزه شرکت‌های فعال در زمینه علم و تکنولوژی با همکاری اپراتورهای مخابراتی می‌خواهند رویای شهر هوشمندی را محقق کنند که تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و کارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهدبود.

غول‌های تکنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوکیا، هواوی، وریزون و سیسکو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده‌ و رقابت تنگاتنگی را با یکدیگر آغاز کرده‌اند. به گونه‌ای که موسسه IDC برآورد کرده‌است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهندکرد.

محققان و پژوهشگران دریافته‌اند که دستگاه‌های متصل به اینترنت و گجت‌های هوشمند موجود در شهرهای هوشمند این امکان را به هکرها و مجرمان سایبری می‌دهند که به‌راحتی به اطلاعات کاربران و دستگاه‌های الکترونیکی متصل به اینترنت نفوذ کنند و از طریق آسیب‌پذیری‌های احتمالی آنها، کنترل و مدیریت تمامی ابزار و دستگاه‌های متصل به اینترنت را در دستان خود بگیرند و به مقاصد و اهداف شوم خود دسترسی یابند.

با توجه به آنکه کنترل شهرهای هوشمند توسط هکرها و مجرمان سایبری می‌تواند تصوری فاجعه‌بار و اسفناک باشد و موجب هرج‌ومرج و ایجاد وحشت و ناهماهنگی در میان شهروندان و جامعه شود، کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری و فناوری بارها هشدار داده‌اند که توسعه شهرهای هوشمند، یعنی قبول کردن این ریسک‌های خطرناک و این بدان معناست که آینده جهانی که در آن تمامی دستگاه‌های الکترونیکی و وسایل نقلیه به یکدیگر متصل هستند و از طریق اینترنت و شبکه‌های وب در ارتباطند، هنوز نامعلوم است ولی چیزی که در اینجا از اهمیت خاصی برخوردار است، آن است که دولت‌ها و مردم باید ریسک بالا و چالش‌های پیش روی شهرهای هوشمند را بپذیرند و فکر نکنند که تبدیل شهرهای کنونی به شهرهای هوشمند به معنای مدینه فاضله خواهدبود که در آن هیچ حمله سایبری و اتفاق ناگواری رخ نمی‌دهد.

پژوهشگران امنیتی در دو موسسه Threatcare و IBM به‌تازگی از ۱۷ نوع آسیب‌پذیری جدید موجود در فناوری‌های به‌کاررفته در شهرهای هوشمند خبر داده‌اند که می‌تواند امنیت شهری و سایبری را به کلی به خطر بیندازد.

روند هوشمندسازی شهرهای جهان در یکی دوسال گذشته سرعت بسیار زیادی گرفته‌است به گونه‌ای که می‌توان گفت بسیاری از شهرهای بزرگ و مهم در کشورهای پیشرفته هم‌اکنون نیمی از این راه را طی کرده و رفته‌اند.

از مهم‌ترین شاخص‌هایی که در هوشمندسازی شهرهای جهان موثر است، می‌توان به ساختمان هوشمند، جمع‌آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و کارهای اداری، دسترسی کامل، راحت و همگانی به اینترنت 4G LTE، فراوانی دسترسی به هات‌اسپات اینترنت وای‌فای، استفاده همه‌گیر از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرایند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراک‌گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، هوشمند کردن سیستم ترافیک، برنامه‌ریزی شهری، آموزش، مشارکت شهروندان، اکوسیستم اقتصادی، پارکینگ هوشمند، انرژی پاک، توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی برقی و الکتریکی، سرعت بالای اینترنت و حمل‌ونقل عمومی هوشمند اشاره کرد.

البته که مزایای شهرهای هوشمند بسیار بیشتر و برجسته‌تر از معایب و ریسک‌پذیری‌های آن است، اما توجه و تمرکز بر خطرات و چالش‌های آن و تلاش برای برطرف کردن آنها خالی از لطف نخواهدبود. به‌عنوان مثال از مهم‌ترین مزایای توسعه شهرهای هوشمند می‌توان به صرفه‌جویی قابل توجه در زمان شهروندان در انجام کارها و فعالیت‌های روزمره خود و توسعه پایدار دولت‌ها اشاره کرد.

 

منبع: افتانا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند