پیگیری حقوق پلتفرم‌های ایرانی حذف شده از گوگل‌پلی

پیگیری حقوق پلتفرم‌های ایرانی حذف شده از گوگل‌پلی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی حذف تعدادی از پلتفرم‌های ایرانی از گوگل پلی، اعلام کرد که همه ظرفیت‌های ممکن را برای احقاق حقوق پلتفرم‌های بومی در عرصه بین‌المللی به کار می‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این وزارتخانه درباره حذف برخی برنامک‌های ایرانی از گوگل پلی بیانیه صادر کرد.

بنابر اعلام وزارت ارتباطات اقدامات اخیر شرکت گوکل در حذف برنامک‌های (اپلیکیشن) موثر و پرکاربرد ایرانی، نشان از کینه‌توزی با مردم ایران و اوج ناراحتی و نگرانی آنها از توسعه و کاربردی شدن کسب و کارها و پلتفرم‌های بومی ایرانی است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یکجانبه‌گرایی پلتفرم‌های آمریکایی و تحریم ناعادلانه علیه زیست‌بوم فناوری و فضای مجازی کشور را به شدت محکوم می‌کند.

کمترین پاسخ معقول به تحدید و مسدودسازی صورت گرفته را توسعه و کاربردی شدن همه‌جانبه دستاوردهای بومی در فضای مجازی می‌داند و بر این اساس توجه نخبگان، صاحبان کسب و کارهای دیجیتال، دانشجویان، صنعتگران و فعالان فضای مجازی و رسانه‌ها را نکاتی جلب می‌کند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صاحبان پلتفرم‌های ایرانی فعال در داخل و در سطح بین‌المللی و توسعه‌دهندگان شبکه ملی اطلاعات را طلایه‌داران استقلال و پیشرفت فضای مجازی کشور می‌داند و حمایت قطعی و تمام‌عیار خود را از آن‌ها اعلام می‌کند.

همکاری با دستگاه‌های مرتبط

این وزارتخانه با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط از جمله مرکز ملی فضای مجازی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امورخارجه، از تمامی ظرفیت‌ها و راه‌کارها حقوقی و سیاسی، پیگیر حقوق پلتفرمهای ایرانی در مجامع بین‌المللی مربوطه خواهد بود.

هر چند با وجود فروشگاه‌های برنامک ایرانی، این نوع اقدامات تأثیر حیاتی بر کسب و کارهای ایرانی ندارد و نخواهد داشت اما ادامه این رویه را نشانه آشکاری از اعلام جنگی نوین علیه دانش و محصولات فناورانه ایرانی می‌دانیم که همه ما ایرانیان را برای افزایش قدرت ملی در حوزه فضای مجازی مصمم تر می‌کند. ما معتقدیم تعامل بین‌المللی تنها با دست‌های پُر، مؤثر است و امروز به یمن تلاش و توان و خلاقیت جوانان ایرانی در صحنه بین‌المللی سربلندیم (ایرنا).

حذف از گوگل پلی موید طرح صیانت نیست

محمدجواد شکوری بنیانگذار آپارات و فیلیمو شب گذشته در صفحه شخصی خود به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت که برای ایرانیان طرح صیانت و تحریم هر دو آزاردهنده و مانع توسعه است و کسینباید تحریم‌ها را مویدی بر طرح صیانت ببیند (عصرایران).

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند