تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا اینترنت نداریم؟/ردیابی علت کندی اینترنت

چرا اینترنت نداریم؟/ردیابی علت کندی اینترنت

در روزهای اخیر کندی سرعت اینترنت باعث نگرانی بسیاری از کاربران و فعالان کسب‌و‌کارهای آنلاین شده و برخی این موضوع را به اجرای طرح صیانت از فضای مجازی مرتبط می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با جدی‌تر شدن اجرای طرح صیانت از فضای مجازی، کندی اینترنت‌های ثابت و خط‌‌وط تلفن همراه صدای گلایه بسیاری از کاربران را در آورده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا دلیل کندی اینترنت را وجود تحریم‌ها بیان و اعلام کرده است که این تحریم‌ها به اپراتورها اجازه نداده تجهیزات خود را سریع‌تر وارد کنند و پهنای باند شبکه خود را توسعه دهند.

به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم با آغاز سال تحصیلی جدید از مهر و برگزاری کلاس‌های دانشجویان و دانش آموزان به صورت مجازی میزان و حجم استفاده از اینترنت به صورت قابل توجهی افزایش یافته که این مساله موجب کندی سرعت اینترنت در برخی نقاط و در ساعات پیک استفاده شده است.

رئیس هیات مدیره شرکت شاتل هم می‌گوید که از دو ‌ماه پیش و زمان شروع فعالیت وزیر ارتباطات جدید تا امروز پهنای باند اینترنت کشور افزایش نداشته است. همچنین مجوز این افزایش ظرفیت پهنای باند، باید از سمت شورای عالی فضای مجازی صادر شود و چنین اتفاقی تا امروز رخ نداده است.

با توجه به گفته این مسئولان به نظر می‌رسد دلیل اصلی کندی سرعت اینترنت بیش از هر عاملی، نبود زیرساخت و پهنای باند مناسب است. این نشان می‌دهد اینترنت کشور ظرفیت لازم برای استفاده کاربران در شرایط خاص را ندارد. اما چرا کندی اینترنت با اجرای طرح صیانت اتفاق افتاده است؟

نشانه آغاز طرح صیانت؟

گزارش‌ها حاکی از آن است که همزمان شدن اجرای طرح صیانت از فضای مجازی و مشکل سرعت اینترنت باعث نگرانی بسیاری از کاربران و فعالان کسب‌وکارهای آنلاین شده است که امکان دارد به کندی اینترنت بی‌ربط نباشد. بخشی از کامنت‌های مخاطبان در زیر آمده است:

«بنظرم ⁧‫صیانت‬⁩ شروع شده، اینترنت ایرانسل خانگی ما در بدترین وضعیت سرعت و پایداری ممکن به سر می‌بره..»

«درحالی امروز زارع‌پور وزیر ارتباطات وعده اینترنت با سرعت چندگیگی داد که روزبه‌رور سرعت نت موبایل و خانگی کم‌تر می‌شود. ‏هنوز ⁧‫طرح صیانت‬⁩ اجرا نشده، سرعت اینترنت‬⁩ فاجعه شده‌ است.»

«‏جدا با این سرعت مزخرف اینترنت ⁧‫طرح صیانت‬⁩ میخوایم چکار؟ ‏بخدا ما با این سرعت هیچ کاری نمی‌تونیم بکنیم.»

کندی اینترنت در حالیست که به گفته مسئولان هدف ایجاد شبکه ملی اطلاعات این است که ظرفیت‌های اینترنت داخلی به اندازه‌ای تقویت شود که مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند.

اما با توجه به ماهیت طرح صیانت می‌توان این نکته را در نظر گرفت که ممکن است برای ایجاد زیرساخت طرح صیانت، پهنای باند اینترنت بین‌المللی در حال کاهش یافتن و پهنای باند اینترنت بومی در حال جایگزین شدن است. اما مشکلات به وجود آمده در سیستم اینترنتی کشور نشان می‌دهد که طرح صیانت هنوز از زیرساخت‌‌های مناسب و کافی بهره‌مند نیست.

با به وجود آمدن مساله کندی اینترنت این سوال در ذهن مخاطبان ایجاد شده که با وجود این مشکلات، شبکه ملی اطلاعات توانایی اجرایی شدن را دارد؟

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند