موضوعات داغ:

بورس دوشنبه چگونه آغاز شد؟ / نیم ساعت تاخیر به دلیل اختلال در هسته بورس

بورس دوشنبه چگونه آغاز شد؟ / نیم ساعت تاخیر به دلیل اختلال در هسته بورس

بازار سهام روز دوشنبه در حالی آغاز به کار کرد که اختلال در هسته معاملاتی و تاخیر در شروع معاملات بورس، صدای اعتراض بسیاری از فعالان بورسی را درآورده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در آغاز معاملات بازار سهام روز دوشنبه، شاخص کل بورس با افتی ۲۰۰ واحدی مواجه شد. این در حالی است که معاملات بورس به دلیل اختلال در هسته با ۳۰ دقیقه تاخیر آغاز شد ولی فرابورس مطابق با روزهای گذشته از راس ساعت ۹ معاملات خود را شروع کرد.

تا ساعت ۱۰، سه نماد ومعادن، بورس و کالا به ترتیب با ۴۴۱، ۲۰۱ و ۱۶۱بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشته و وبلمت نیز ۲۸۷واحد شاخص را منفی کرده است. در معاملات فرابورس نیز نماد ومهان بیشترین تاثیر منفی و فرابورس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند.

در ۳۰ دقیقه ابتدایی معاملات بورس، بیش از ۲۱۷ هزار معامله انجام شده که بر اساس آنها یک میلیارد و ۲۸۱ هزار سهم با ارزشی بالغ بر  ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال خریداری شده است. این در حالی است که در یک ساعت ابتدایی معاملات فرابورس، بیش از ۲۲۰ هزار معامله صورت گرفته که در این میان ۸۸۲ میلیون سهم با ارزشی بالغ بر ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال دادوستد شده است.

این نخستین باری نیست که بازار به دلیل اختلال در هسته با تاخیر آغاز می‌شود. البته اختلالات قبلی اخیر مربوط به هسته معاملات فرابورس بوده و منجر به تاخیر در شروع معاملات فرابورس در روزهای واپسین سال گذشته شده بود. از سوی دیگر اختلال در سفارش‌گیری و عدم نمایش درست سفارشات در معاملات آنلاین نیز در روزهای اخیر موجب اعتراض بسیاری از فعالان بورس شده است.

این که این همه اختلال در بازاری که ارزش معاملات روزانه آن بالای ۵ هزار میلیارد تومان است و نزدیک ۲ میلیون نفر سرمایه خود را در آن قرار داده‌اند، چه دلیلی دارد و چرا راه حلی برای آن اندیشیده نمی‌شود.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند